Alíkovina

Mistr skoků je Rakušan...

vydáno  •  Sport · Čtenáři píší Alíkoviny · Zima
Dnes se událo klání mužů ve skocích na lyžích na můstku HS 100. Ještědský můstek je známý velice malými rozdíly ve skocích. Ano, jestliže je u mamutích můstků rozdíl mezi nejlepšími a nejhoršími skokany klidně i 50 metrů, tak dnes již ti, kteří byli za skokem Harriho Olliho z prvního kola - 104,5 m jen 11 metrů již do druhého kola nepostoupili.

Rakouský skokan Wolfgang Loitzl, vítěz závodu na středním můstku na MS v Liberci, © Reuters

Takovou smůlu měl i nás Jakub Janda a Ondřej Vaculík. Ondra se umístil na velice nešťastném 31. místě a Kuba na místě 33. Další naši dva nasazení skokané Lukáš Hlava a Roman Koudelka byli po prvním kole spolu s německým Michaelem Uhrmannem na 13. místě.

Bylo ovšem vidět, že Roman se svým skokem ani zdaleka spokojen nebyl. V rozhovoru s reportérem televize si stěžoval na pozdní odraz. Nebýt toho, mohl prý skočit i o 5 metrů dál, což by při jeho skoku dlouhém 96,5 m znamenalo vzdálenost přes 100 m! To by měl určitě lepší pozice na medailový útok!

Spokojený se svým skokem ale nebyl ani velikán, mlaďoučký rakouský skokan Gregor Schlierenzauer. I když jeho lyže přistály na vzdálenosti 102 m, bylo vidět, že by raději upravil svůj telemark. Tedy velkému favoritovi po prvním kolem zbývalo až 4. místo.

Po prvním kole byli tedy na medailových stupíncích již zmíněný Harri Olli, poté vítěz Turné 4 můstků Wolfgang Loitzl a norský Anders Jacobsen. Vstup do druhého kola byl tedy ve znamení dělení se o pozice a velice malých bodových rozdílů.

Druhé kolo bylo oproti prvnímu plné zvratů. Ať již nepřály podmínky, anebo se objevovaly i pády. Nepříznivé podmínky se projevily i u skoků Lukáše Hlavy, který zaznamenal propad na celkové 20. místo, o které se dělil s Denisem Kornilovem, ovšem projevily se i u Romana Koudelky, ten ovšem skočil skvěle technicky, tudíž se po svém skoku dostal do průběžného vedení. Ovšem dále měla skákat ještě největší desítka!

A v téhle části závodu se začaly dít divy! Obrovským překvapením se stal Kamil Stoch, který vybojoval bramborovou příčku. Kde se dnes na něj "hrabal" Adam Malysz, který obhajoval mistrovský titul a nakonec skončil až dvaadvacátý? Svůj skok z finálové desítky velice natáhl Thomas Morgenstern, ovšem následoval pád a to zajistilo stržení bodů za styl. Nebýt tohoto pádu, je možné, že MISTR by měl dneska úplně jiné jméno.

Dobře skočili jak Ammann, tak Schlierenzauer. U Schlierenzauera se s medailí počítalo, i když nejspíše zlatou. Přeskočil jej ovšem jeho krajan Wolfgang Loitzl. A na můstku byl již jediný skokan a to Harri Olli. Všichni čekali, jak dopadne zrovna jeho pokus, ovšem ten velice pokazil a propadl se, stejně jako Jacobsen, až do druhé desítky!

Zlatá i stříbrná medaile tedy putuje do Rakouska, bronz do Švýcarska. Je jasné, že pro Loitzla je tato sezóna velmi přínosná. První vítězství závodu světového poháru, výhra v Turné 4 můstků (odměna za ni je taky docela vysoká) a teď mistr světa!

Pro nás může být útěchou, že díky pokaženým skokům Jacobsena a Olliho se Náš Roman Koudelka probojoval až do první desítky, tedy na deváté místo. Je možné, že by mohl dosáhnout lepšího výsledku, ale tento sport je veliká loterie. Nezbývá nám jen čekat, jak bude probíhat další závod na HS 134 27. února. Bude tento závod také plný zvratů?