Alíkovina

Mít či nemít kapesné?

vydáno  •  Volný čas doma
Klíč k odpovědi na tuhle otázku mají v ruce především vaši rodiče. Ale mnohé můžeš ovlivnit i ty sám/sama. Tedy pokud ukážeš, že tobě svěřené peníze nejsou vyhozené z okna a že aspoň s jejich částí dovedeš rozumně hospodařit. V anketě jsme se ptali, jestli a jak často dostáváte kapesné. Jak to dopadlo?

Hlas poslalo 3825 čtenářů serveru Alík. Nejvíce – 36% - uvedlo, že žádné kapesné nedostává. Dalších 20% (tedy celá 1/5) dostává kapesné nepravidelně. Jen o něco méně – 19% - z vás dostává kapesné jednou měsíčně. Pravidelně 1x týdně s kapesným počítá 23% odpovídajících.

Pokud sečteme výše uvedená čísla, zjistíme, že většina z vás nějaké kapesné dostává. Jiná otázka by byla, zda se vám jeho výše zdá dostatečná a k čemu všemu může (nemůže) kapesné sloužit. Mají to být peníze na něco, co byste si museli stejně koupit (tramvajenka, obědy)? A nebo to má být obnos, z kterého si můžete šetřit na svůj sen či si tak trochu utrácet po svém? A má každý kluk či holka nárok dostávat kapesné „jen tak“ a nebo si ho musí něčím (například pomocí v domácnosti či hezkými známkami) zasloužit? A jak má být to kapesné velké?

Jednoznačná odpověď neexistuje. Ukázal to například i průzkum agentury Synovate. Provedla jej mezi 1596 rodiči pěti až 17letých dětí ve Spojených Státech Amerických, Kanadě, Číně, Kypru, Jihoafrické republice a na Slovensku. Výsledky ukázaly velmi rozdílné pohledy: kapesné jedině za práci v domácnosti – takový byl názor amerických rodičů. Polovina dětí z Kypru se učí o trhu cenných papírů, na Slovensku mají zase k dispozici účty v bance. V Americe dostanou kapesné bez pomoci v domácnosti jen čtyři procenta dětí. Děti z Kypru, Slovenska a Číny naopak dostanou, co chtějí.

Možná že třeba zrovna ty patříš k těm, kteří z nějakého důvodu nejsou spokojeni s výší svého kapesného. Lidé už mají takovou vlastnost, že sotva něco mají, většinou jim to bývá málo a rádi by měli víc. Určitě si vzpomeneš na nejednoho pohádkového hrdinu – chamtivce, kterému se však nečestně získaná hrouda zlata proměnila v kus obyčejného kamene.

Jenže zatímco si někdo z kapesného šetří například i na lístky do kina, jiný na ně dostane peníze zvlášť. Podobné je to i s dobíjením kreditu v mobilu. Mnozí z vás to za kapesné nepovažují a berou to jako „samozřejmost“. Nejhorší jsou tací, kteří nedovedou dojít ani do školy s penězi na zaplacení obědů. Cestou potkají něco, co „zaručeně okamžitě musí mít“ a peníze nenávratně zmizí…

Inu mít kapesné je báječné a ještě lepší je, pokud s ním dovedete hospodařit tak, že si čas od času můžete udělat radost něčím, co byste jinak nezískali. Někdo si rád čas od času zamlsá v cukrárně a jiný si třeba našetří na mobil svých snů.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 29. června 2008 v 19:15.
--------Bl8ndie v něm napsal:

Kdyby chtěl bejt rodič fakt dobrej,mohl by dávat peníze za nějakou lehčí práci,třeba vyndání nádobí z myčky...Ale to by asi děi moc nebavilo

Příspěvek z 19. června 2008 ve 21:31.
Koťátko7777 v něm napsal:

Proč ne??

Podle mě je dobré aby děti dostávali kapesné.Naučí se tak hospodařit s penězi a nebudou celý život žít jen z peněz svých rodičů.25