Ale z hlediska astronomického už tu jaro máme. Letos začalo 20. března, přesně v 6:48, kdy se Slunce dostalo na nebeský rovník. V tu chvíli nastala jarní rovnodennost, což znamená, že se délka dne rovná délce noci. O den později, tedy 21. března, mnozí vítali první jarní den.
Hezký nápad měli v Mladé Boleslavi: Budíkování. Školáci tam přišli do parku probudit jaro. A náležitě se na to vyzbrojili velikánskými budíky. Jak dokládají záběry z pražské botanické zahrady v Troji, tulipány si jarní sluníčko užívají. Byť jsou chvílemi jejich barevné květy schované pod sněhovou peřinou. Sněhová nadílka zastihla i další posly jara - čápy. Právě v těchto dnech se někteří z nich začali objevovat ve svých domovech.
Existují důkazy, že jarní rovnodennost slavili už Keltové, Germáni, Řekové či Římané, ale i američtí Mayové. Staří Sumerové a Babyloňané ve 2. a 3. tisíciletí před naším letopočtem začínali rok právě jarní rovnodenností.
A co jaro u vás?
Už se vám taky ukázalo jaro z té lepší stránky? Budu rád, když mi do názorů napíšete, kdy, kde a s čím jarním jste se potkali. A nezapomeňte, nestačí napsat „u nás“, ale lepší je uvést aspoň kraj či větší město ve vašem okolí. Informace „u nás sněží“ pak vlastně nemá žádnou hodnotu, když nevíme, kde to u vás je…