Moderní technologie se od minulého století hodně změnily.
Tady je pár příkladů:
Digihra „Jen počkej, zajíci!“
Jako první si povíme o digihře s osmdesátých let minulého století. Předlohou k této hře byl seriál „Jen počkej, zajíci!“. V této digihře bylo vaším úkolem chytat vajíčka, která padala z kurníků od slepic. Toto byla jedna z prvních herních konzolí na světě, vyrobila ji společnost Nintendo, která stojí za mnoho nejlepšími přenosnými konzolemi.
První mobilní telefon: Motorola DynaTAC 8000X
První mobilní telefon Motorola DynaTAC 8000X byl vyrobený v roce 1983. Prototyp tohoto mobilního telefonu byl však vytvořen už v roce 1973, 10 let trvaly všechny nezbytné úpravy a také vybudování sítě. Vážil 790 gramů a měřil 25 centimetrů. Tento mobilní telefon by už dnes neuspěl, ani předtím neměl nějaký vysoký ohlas kvůli své vysoké ceně.
První notebook
Nikdo vlastně pořádně neví, kdo vyrobil první notebook. Jedním z možných prvních výrobců notebooků byl Gavilian Computer. Notebook od tohoto výrobce byl vyroben v roce 1983 a v té době byl označován jako první laptop. Mnoho historiků si o tomto výrobci myslí, že jeho notebook (laptop) byl prvním vyrobeným notebookem.
Teď přejdeme na nové technologie:
Tablety
Kdo by v této době nevěděl o tabletech? Určitě o nich všichni z vás ví, ale pojďme se v tom pořádně pohrabat. Tablet je ve své podstatě přenosný mini počítač s dotykovou obrazovkou nebo se v některých případech používá stylus (dotykové pero, tužka). Ve skoro každém tabletu jsou zabudované dvě kamery. Jedna přední hned u dotykové obrazovky a druhá je na zádech tabletu. Většina kamer zabudovaných v tabletech nemá zvlášť velkou kvalitu obrazu, ale na normální focení a natáčení plně vystačí. Pojďme se nyní podívat na tlačítka ovládání dotykové obrazovky. Na dotykové obrazovce máme tlačítka integrovaná, takže viditelná pouze, když zapneme tablet, a druhý typ tlačítek jsou neintegrovaná tlačítka, tudíž ta tlačítka, která jsou vidět i po vypnutí tabletu. Pak máme ještě tlačítka na ovládání hlasitosti a také tlačítko na vypnutí na boku.
3D pero
3D pero přišlo na trh teprve před pár lety, takže o něm mnozí z vás nemusí vědět. 3D pero je vlastně příruční 3D tiskárna, akorát to tisknete vlastníma rukama. Můžete kreslit „do vzduchu“ 3D postavičky, kryty na mobilní telefony a mnoho dalších věcí. Hlavní rozdíly mezi 3D tiskárnou a 3D perem:
1/ Je to velikost, 3D pero je skladnější.
2/ To, co si chcete vyrobit na 3D tiskárně, si je potřeba nejprve navrhnout v notebooku nebo počítači a teprve následně čekáte, až se to vytiskne, zatímco 3D perem to vyrobíte vlastníma rukama.
Shrnutí: Jsem nadšená z technologií, které jsou dnes, ale zároveň mě zajímá, jak vypadaly předtím - v minulosti. Současný svět s moderními technologiemi je jiný než ten předtím. Podle mě bychom se byli schopní bez všech těch vymožeností obejít.
A jaký je váš názor?