Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Modrá nebo šedivá planeta?

  vydáno  •  Příroda · Ekologie
  Určitě víte, že se o Zemi často mluví jako o Modré planetě. Je to hlavně proto, že většina povrchu naší planety je pokryta oceány. Z vesmíru se pak tedy jeví modře. Zelenou a žlutou část tvoří lesy a pouště, bílou mraky a tu šedivou zástavba.

  Země, věda, planeta, geologie, © Profimedia.cz

  Málokdo si toho dnes všímá, ale hlavně zelené části naší planety se pomalu přebarvují do šeda. Domy, mrakodrapy a paneláky ukusují ze zeleně a téměř nikdo si to neuvědomuje.

  Šeď se rozrůstá, nahrazuje parky, lesy, pole a louky. Tam, kde dřív stály stromy a rostla tráva, se objevují satelitní městečka, sklady obchodů a silnice. Po silnicích proudí každý den obrovské množství aut a zahlcuje své okolí benzinovými zplodinami. Lidé jezdí auty téměř všude: ráno do práce, v poledne na oběd a večer se vrací domů. Jak se tato malá městečka rozrůstají, spojují se s městy, v jejichž blízkosti byla postavena, a umožňují tak vznik obrovským zastavěným komplexům.

  Ale nejde jenom o to, že zeleň mizí z okolí měst. Ona totiž mizí i přímo z nich a to v dost velké míře. Jakmile se někde uprostřed sídliště objeví místečko, kam by se vešel nový dům, pustí se všichni "do práce". Za pár dní kolem plácku vyrostou plechové zástavby, na kterých je napsáno: stavba povolena.

  Pak netrvá dlouho a kolem pěkných starých domů s ozdobami na omítce se objeví veliká šedivá bedna, která má prosklenná schodiště s kovovým stříbrným zábradlím, modře svítící schody, zahradu s betonovými lavičkami a bůh ví co ještě. Obyvatelé takových budov si většinou s oblibou otevírají pozdě večer okna dokořán a vypouštějí do tiché tmy v ulici různé pazvuky z jejich hudebních přehrávačů.

  Těsné sousedství původní zástavby a sídliště.

  Znám jedno pěkné staré sídliště, kde bydlí většinou důchodci. Ačkoliv tam stojí několik věžáků, panelových budov a rodinných domků, donedávna se tam dala najít zelená plocha. Kromě toho se těsně za sídlištěm rozprostírá veliký park s dětským hřištěm, stromy a keři, květinami a podobnými pěknými věcmi. Jenže teď se tohle mé oblíbené místo mění k nepoznání. Na zelené ploše se vrtá, bagruje a staví. Plánují se tam třípatrové podzemní garáže, pekárny, restaurace, nákupní centra a samozřejmě byty.

  Nikoho nezajímá, že všechna tahle zařízení už v sídlišti mají svá místa. Nikdo se neohlédne po tom, že na konci sídliště stojí několik tichých pěkných domů, které dlouho nikdo neobýval a stačilo by je jen opravit. Všichni jenom přemýšlí, jak by nejlépe zastavěli každý kousíček pevniny.

  Představuji si, jak to bude vypadat na naší planetě třeba za padesát let, jestli se tempo zvětšování měst bude zvyšovat. Kde pak bude ta naše stará modrá planeta? Místo toho bude z vesmíru vidět veliké šedomodré monstrum s mraky zabarvenými do tmava od výfuků aut a továren, bez kousíčku zelené plochy.

  (ilustrační snímek)

  Doufám, že si lidé uvědomí co vyvádí ještě než dospějeme do tohohle šedivého stádia. Já vím, šedá barva je přeci jen pěkná, ale všechno má své hranice. Svět okolo nás mají vyplňovat všechny barvy, aby nebyl smutný. Proto byly stvořeny a proto je tu máme. Nejenom že můžeme vidět zelené lesy, pole, louky, ale jde si v nich také všimnout spousty tvorů, jako třeba hlodavců, ptáků, hmyzu a dalších. Kam ti všichni půjdou, jestliže je vyženeme? To je velká otázka a já doufám, že ji nikdy nebudeme muset řešit a že na Zemi všechno zůstane tak, jak je a má být.

  Autorka: (13 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (41)

  Příspěvek z 5. dubna 2011 v 17:59.
  mishel456 v něm napsala:

  Reakce na AnysQa:

  Já s tebou souhlasím my sme měli u radnice krásnej vysokej strom pod kterým sme vždy zpívali na Vánoce ale náš milost pán si přikráčel a náš krásnej strom zboural jenom kvůli radnici PROČ S TIM NĚKDO NĚCO NEDĚLÁ... PROBUĎTE SE LIDI A DĚLEJTE S TIM NĚCO!!!!!!!!!!!!!!!27

  Příspěvek z 3. dubna 2011 ve 21:27.
  FAMFIN v něm napsal:

  Souhlasím s článkem

  Tohleto je pravda moje kamarádka pořád nechává ležet flašku od coca-coly na zemi hřiště.

  Příspěvek z 26. března 2011 v 17:14.
  lilinka885 v něm napsal:

  Reakce na maruš99:

  v poho? Nemám volat na psychiatrii?2