Alíkovina

Modrá pro Súdán

vydáno  •  Zahraničí

Určitě už jste si na sociálních sítích všimli, že si plno lidí mění profilové fotografie na modrou barvu nebo jste někde zahlédli #blueforsudan. V dnešním článku vám vysvětlím, o co se jedná.

Súdán z pixabay, © akmar hreib

Súdán
Súdán je stát v severní Africe. Sousedí s Egyptem, Libyí, Čadem, Středoafrickou republikou, Jižním Súdánem, Etiopií a Eritreou. Jako náboženství je zde hlavně islám. Patří k nejchudším státům na světě. Vyváží arabskou gumu. Hlavní město je Chartúm.

Blue for sudan
Česky Modrá pro Súdán je sociální kampaň. Má zvýšit povědomí o porušování lidských práv. V Súdánu vypukly nepokoje, při kterých bylo zatím zabito víc než 100 lidí, 700 lidí bylo zraněno a více než 1000 lidí se pohřešuje. Súdánští obyvatelé byli odstřihnuti od internetu, aby nebylo vidět, co se nyní v Súdánu děje. Na sociálních sítích se mění profilovky, aby se dalo najevo, že s tímhle nesouhlasíme.

Vše začalo protesty súdánských obyvatel proti vládě Umara Bašíra, které zahájili v prosinci. V dubnu byl Umar Bašír zatčen. Po dvouleté období bude Republiku Súdán řídit vojenská rada.

Proč zrovna modrá?
Na památku Mohameda Matara – aktivisty, který byl zabit 3. června 2019. Modrá byla jeho oblíbená barva.

Slyšeli jste někdy o kampani #blueforsudan?
Byl pro vás článek zajímavý?

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (5)

Příspěvek z 1. září v 8:58.
konemy v něm napsala:

A komu pomůže modrá profilovka na Facebooku?

Příspěvek z 31. srpna v 19:43.
Jirka001 v něm napsal:

Je to rozumné, ale myslím, že je třeba upozornit i na další problémy v této oblasti, jako například manželství od devíti let a ženská obřízka, která mnohdy končí smrtí.

Příspěvek z 25. srpna v 0:01.
fyrefli v něm napsala:

Já osobně jsem byla jedním z lidí,co si předělali profilovku na Instagramu na modrou.....