Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Modřanští školáci zabodovali se svým filmem i v mezinárodní konkurenci

  vydáno  •  škola a poznání · filmy · ekologie · soutěže
  Máte rádi filmy a chtěli byste si občas nějaký natočit? Parta kluků a holek z deváté třídy pražské školy Angel v Modřanech si to přednedávnem vyzkoušela v soutěži Kid Witness News neboli Zprávy očima dětí, kterou každoročně po celém světě pořádá firma Panasonic.

  KWN - finále mezinárodní soutěže s ekologickou tematikou, Hamburk., © archiv KWN

  Zadání bylo jednoduché – mladí filmaři měli vymyslet libovolný snímek na ekologické téma. Mohlo jít o hraný film, dokument nebo třeba videoklip k písničce. Jediným omezením byla maximálně pětiminutová délka.

  A právě film žáků modřanské školy, nazvaný Ze života vody, zvítězil v národním kole soutěže a jeho autoři tak získali možnost odcestovat na evropské finále do německého Hamburku. Společně s nimi se finálového kola zúčastnily týmy ze Slovenska, Německa, Rakouska, Polska, Švýcarska, Itálie a Velké Británie.

  Finálový program trval dva dny a oba byly pořádně nabité. Dětští filmaři se do Hamburku slétli ze všech koutů Evropy okolo poledního ve čtvrtek 19. května a po krátkém seznámení je čekal odpolední workshop, během něhož si všichni vyzkoušeli základy skutečného profesionálního filmařského řemesla.

  Školáci ze ZŠ Angel při návštěvě hamburských filmových studií.

  Ve velkých hamburských filmových studiích si mohli vyzkoušet například práci zvukařů, osvětlovačů, kameramanů nebo moderátorů dokumentů. Český tým se pro tento účel spojil s mladými Slováky, kteří na sebe strhávali pozornost od první chvíle – s věkem okolo jedenácti let byli ze všech účastníků vůbec nejmladší a doslova překypovali energií.

  Oba týmy se společně ujaly osvětlovačských úkolů a šlo jim to náramně, což ocenili i přítomní profesionálové. Největší uznání ovšem sklidila drobná, ale neuvěřitelně vitální Dominika ze slovenského týmu. S nadšením se vrhla na roli modelky (aby bylo koho osvětlovat) a dokázala všechny bavit i po dvou hodinách, kdy už na většinu účastníků začala padat únava – přece jen už byl večer a mladí filmaři za sebou měli pořádně dlouhý den.

  Školáci ze ZŠ Angel při návštěvě hamburských filmových studií.

  V pátek dopoledne měli účastníci volno a mohli tedy vyrazit na prohlídku města, okolo poledne se ale začalo vše připravovat na vyvrcholení celé akce. Tím bylo slavnostní vyhlášení vítězů soutěže. Probíhalo v luxusním kině v centru města v retro duchu 30. let minulého století, slavnostní obleky a róby účastníků proto doplňovaly stylové dárky od organizátorů – boa a vějíře pro dámy, klobouky, šály a hůlky pro mladé gentlemany.

  Během vyhlášení se promítalo všech osm snímků a přítomní profesionální filmaři a zástupci Panasoniku nešetřili chválou. Atmosféra byla nádherná a děti si ji vychutnávaly naplno – Vojta Zakouřil, jeden z hlavních protagonistů českého snímku, dění komentoval slovy: "Mám pocit, že si právě prožívám svůj sen."

  Finalisté soutěže KWN - Zprávy očima dětí na setkání v Hamburku.

  Pro české a slovenské účastníky skončilo finále nesmírným úspěchem – Češi získali cenu za nejlépe zpracované poselství o nutnosti péče o životní prostředí a celkově obsadili druhé místo. Slováci (na snímku v pravém dolním rohu) pak všem dokonale "vytřeli zrak" - celou soutěž s velkou převahou vyhráli.

  Logo mezinárodní videosoutěže KWNOběma týmům z celého srdce gratulujeme a přejeme spoustu úspěchů i do budoucna, ať už se pustí do čehokoli.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 7. června 2011 ve 13:15.
  Mery v něm napsala:

  Jo

  Jo,to je bezvaně,taky bych to chtěla vyzkoušet...