Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Modrý tygr skočil z knížky na filmové plátno

  vydáno
  Modrého tygra v žádné zoologické zahradě ani v cirkuse neuvidíte. Už brzo ho však můžete spatřit v kině. Už teď vám ale prozradíme kudy se filmový hrdina s modrou srstí při natáčení procházel, ale i to jak přišel ke svým modrým chlupům.

  Z filmu Modrý tygr, © CinemArt

  Příběh filmu Modrý tygr vznikl na motivy stejnojmenné knížky. Odehrává ve staré botanické zahradě ukryté uprostřed města, která má ustoupit novému zábavnímu centru. A právě hledání vhodného místa pro natáčení se ukázalo při přípravách filmu jako nejtěžší.

  "Projeli jsme všechny zahrady a skleníky v České republice, ale i třeba v Budapešti a na Slovensku," vzpomíná režisér filmu Petr Oukropec. "Nakonec bylo jasné, že pokud film chceme natočit v reálném prostředí, musíme si ho postavit, protože prostorově a provozně by to nikde nešlo udělat."

  Filmaři potřebovali pro natáčení nejen starou botanickou zahradu, ale také kulisy města. "Hledali jsme město se čtvrtí, která by vyhovovala příběhu. Měli jsme štěstí, že jsme v pražském Karlíně objevili parcelu a že skutečná stavba na ní začala "až" čtrnáct dní po našem natáčení. Takže stejně jako naši hrdinové jsme pak cítili určitou nostalgii z bourání oázy uprostřed města, kde jsme strávili léto," říká Oukropec.

  Fotogalerie

  Podobně těžké jako najít ideální místo pro natáčení bylo hledání představitelů dětských rolí. "Dětské herce jsme hledali intenzivně a dlouho, na castingu jsme viděli přes tisíc dětí," vzpomíná Oukropec s tím, že jeho asistent Karel Bezděk téměř rok cestoval po školách a kroužcích a viděl tak další tisíce adeptů. Role Johanky se nakonec ujala devítiletá Linda Votrubová a stejně starý Jakub Wunsch zastal roli Matyáše.

  Početný filmový štáb se kromě náročného natáčení s hlavními dětskými hrdiny a jejich filmovými kamarády musel postarat také o stovky květin zapůjčených především z pražské botanické zahrady v Troji a také o zvířata. Kromě papoušků, psů nebo koček šlo hlavně o tygří mláďata.

  Ve filmu sice vystupuje pouze jeden tygr, ale ve skutečnosti se v hlavní roli střídají tygří dvojčata Aron a Tarzan. "Tygři se nedají nic moc ve specifickém prostředí naučit. Musíte být trpěliví a připravení maximálně využít čas, když mají chuť něco objevovat nebo naopak, když jsou unavení," popisuje Oukropec na náročné natáčení. "Využili jsme třeba i zkušenost, že se tygři rádi koupou," dodává.

  Hra s Modrým tygrem

  Modrý tygr vás zve na hravý průzkum skleníku. Když objevíte všech 12 skrýší, uvidíte krátký film.

  Tygr se ve filmu prohání ulicemi města i skleníkem botanické zahrady a jeho spoluherci na natáčení s ním vzpomínají s úctou i úsměvem. "Možnost setkání s živým tygrem byl pro mě jedním z hlavních důvodů, proč jsem tuto roli vzala," říká Bára Hrzánová. "Pan Berousek věděl, že se s tygrem ,kamarádím‘, tak mi ho občas mezi natáčením svěřil na hlídání. Seděla jsem na divanu, tygr na klíně, to byl pro mě splněný sen," vzpomíná s tím, že občas jí přece jen zatrnulo.

  "Když jsem natáčela jednu ze scén, tygr mi nekontrolovaně vlezl na záda. Kamera jela, já musela pořád hrát i s dvacetikilovým tygrem na zádech, a navíc jsem ho nesměla vyprovokovat. Když skončil záběr, sunula jsem se opatrně po zemi, aby mě tygr mohl jakoby přelézt, zcela bez emocí, abych ho nevyprovokovala. To byl neuvěřitelný zážitek. Paradoxně jsem se vůbec nebála, soustředila jsem se na kameru, která jela, vše ostatní muselo stranou," směje se Hrzánová.

  Zajímalo nás, jak to vlastně ve skutečnosti s modrou barvou tygra bylo. Narodil se opravdu celý modrý a nebo ho museli filmaři před natáčením obarvit? Ani jedno, ani druhé. Skutečnost byla mnohem složitější a hlavně pracnější: "Tým kompozitorů a animátorů několik měsíců vytvářel pro každé filmové okénko s tygrem hned několik přesných masek, které sloužily pro možnost citlivého přebarvení tygra," vysvětluje režisér.

  Děj příběhu vyzrazovat nebudeme, ať si ho můžete v kině co nejlépe vychutnat. Prozradíme jen, že v zahradním domku vedle botanické zahrady žije Johanka se svou ráznou matkou Žofií Geržovou zvanou Geržovka (Bára Hrzánová) a také správce zahrady s divokým plnovousem pan Kytka (Jan Hartl) se synem Matyášem. O zbourání zahrady usiluje ambiciózní starosta Rýp (německý herec Daniel Drewes), který touží na jejím místě postavit úplně novou čtvrť.

  Modrý tygr

  Film pro děti, jejich rodiče a zvířata bude mít premiéru 23. února 2012.

  Film vznikl podle stejnojmenné knížky Terezy Horváthové, kterou ilustroval její manžel Juraje Horváth. Knížka vyšla v nakladatelství Baobab v roce 2004. Příběh vyšel také v Japonsku. Chystá se vydání v Nizozemí, Polsku a na Slovensku.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (24)

  Příspěvek z 28. března 2012 v 15:55.
  A-z045 v něm napsal:

  :-)

  Ty obrázky jsou hezký4Určitě je to hezký.

  Příspěvek z 6. března 2012 ve 21:08.
  sardinka29 v něm napsala:

  Reakce na anička999:

  Výš kdo jiný by ho měl vymislet??? A udělala to česká televize1126

  Příspěvek z 6. března 2012 v 18:19.
  hanakrna v něm napsala:

  Vyhlášení soutěže o zápisníky a iPod?

  Kde je vyhlášení soutěže o zápisníky a iPody? V soutěžích (výsledcích) jsou jenom výherci triček, lístků a tak... o tom ta soutěž přeci nebyla, nechápu to.