Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Mohyla na Ivančeně

  vydáno  •  Cestování · Česká republika · Skauti
  Blíží se svátek sv. Jiřího (24. dubna) a to je pro všechny skauty významné datum. Nejbližší sobotu ke svátku jejich patrona totiž vyrážejí na úbočí Lysé hory v Beskydech, aby zavzpomínali na své padlé kamarády, kteří se zde za druhé světové války scházeli a plánovali boj proti Německu.

  Pět odvážných

  Když na začátku druhé světové války Němci obsadili Polsko a později Slezsko, vznikla u nás v Československo „Slezská legie“ – odboj lidí, kteří se nechtěli smířit s německou nadvládou. Brzy však byla prozrazena a většina jejich členů se rozutekla. Jejího vedení se tehdy ujal skaut Vláďa Čermák a společně se svými kamarády Vláďou Pachem, Quidem Němcem, Ottou Kleinem a Milanem Rotterem jejím členům pomáhal sháněním potravin, oblečení a falešnými dokumenty. Vše šlo dobře, v únoru 1945 byla legie už dost silná a chystala se k boji. Právě v té době však byli skauti odhaleni a podrobeni krutému policejnímu výslechu. Na svátek sv. Jiří, patrona všech skautů, pak byli v Polském Těšíně 24. 4. 1945 zastřeleni a po válce byla jejich těla pohřbena v Ostravě.

  Kamínek po kamínku

  Pod vrcholem Lysé hory se těchto pět skautů scházelo na svých tajných schůzkách. Když komunisté zakázali skautování, začala právě na tomto místě vznikat mohyla jako vzpomínka na jejich odvahu a statečnost. Skauti, kteří se sem vydávali, to rozhodně neměli lehké. Mohyla totiž byla jako vše spojené se skautingem zakázána a tak zde číhali hlídky a tvrdě trestali každého, koho tu nachytali. Přesto si spousta skautů na Ivančenu našla cestu, šplhali se sem v zimě, v noci, maskováni bílými prostěradly, bez baterek, aby je světlo neprozradilo. Každý sem postupně přinesl kamínek a tak se mohyla neustále zvětšovala. Nyní zabírá přes 40 metrů čtverečních a je vysoká přes 4 metry.

  Kámen nejslavnější – z Měsíce!

  První člověk na světě, který vstoupil na Měsíc, byl Neil Armstrong v roce 1969. Směl si z něj odnést tři kameny a jeden z nich věnoval mohyle na Ivančeně. Však to také byl skaut a po dědečkovi navíc Čech. V mohyle odpočívají i jiné slavné kameny, ze všech koutů světa. Každý rok sem putují stovky skautů z celé republiky a každý, od malé šestileté holčičky až po sedmdesátiletého dědečka, sem přinese svůj kamínek. Proto mohyla neustále roste a její základy jsou už zarostlé trávou. Výpravy na Ivančenu se pořádají nejbližší sobotu ke svátku sv. Jiří, letos to vyšlo právě na tuto sobotu. A tak až v pátek nebo v sobotu potkáte na nádražích ve všech koutech Česka skupinky skautíků v krojích, už budete vědět, kam míří. :)
  Ivančena (925 m.n.m.) je kamenná mohyla v Beskydech mezi Malchorem a Kykulkou pod vrcholem Lysé hory vystavená na památku popravených skautů účastnících se protinacistického odboje.
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 16. srpna 2008 v 19:41.
  Michal5555 v něm napsal:

  Příspěvek z 16. srpna 2008 v 19:39.
  Michal5555 v něm napsal:

  Příspěvek z 16. srpna 2008 v 19:38.
  Michal5555 v něm napsal:

  Zdolal jsem na kole Lysou horu.

  byla to veliká hora 8 km do kopce a to jsme ujeli na kole.