Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Moje andulky

  vydáno  •  zvířata

  Chov andulek je můj oblíbený a myslím si, že i velmi zajímavý koníček. Proto jsem se rozhodla, že se s vámi podělím o některé mé zážitky a rady ohledně andulek.

  Andulky ve voliéře, © Anež

  S chovem andulek jsem začala 25. 12. 2019, kdy jsem dostala své první dvě andulky – Harryho a Mary. Tyto dvě andulky jsme koupili u chovatele a byl to takový dáreček k Vánocům. Harryho a Mary jsem měla v kleci u sebe v pokojíčku. Starala jsem se o ně a brzy si na ně zvykla. Velmi jsem si je oblíbila a doufám, že i oni mě. Bohužel mi Mary na jaře 2021, z neznámého důvodu, umřela. Nebyla příliš stará, mohla mít tak tři roky.

  Rok žil Harry sám, ale pak jsme se rozhodli, že mu koupíme společnici Sedmikrásku. Tu jsme koupili ve zverimexu, takže jsme nezjistili, jak je stará. Harry byl menší a bojácnější než Sedmikráska, ta ho hlídala a starala se o něj. Bohužel to vypadalo, že ho nakazila nějakou nemocí, protože Harry začal malinko kulhat. V knihách i na internetu se upozorňuje, že veškeré zvířectvo ze zverimexu může být občas nemocné.

  Pár měsíců po koupi Sedmikrásky jsme se rozhodli koupit další pár andulek. Protože ale byla klec, kterou jsem měla, příliš malá, postavili jsme s taťkou na zahradě voliéru. Koupili jsme dvě andulky, které měly sotva dva měsíce, ale už byly opeřené. Ještě se nepoznalo, jestli to je sameček nebo samička, a tak jsem jim dala jména, která můžou být holčičí i klučičí – Sunny a Snížek nebo Sněženka.

  Andulky jsme přesunuli do voliéry, brzy si na to zvykly. Sedmikráska se s novými andulkami sice občas trochu hádala, ale jinak mi přišlo, že byly všechny čtyři šťastné. Potom ale umřela Sedmikráska, pravděpodobně buď z vysokého věku anebo nemoci. Takže mám už jen tři andulky. Plánujeme Harryho s jeho nemocnou nožičkou odvézt k veterináři a taky přikoupit ještě jednu či dvě andulky.

  Ochočování Harryho a Mary

  Co je pro andulky potřeba?

  • klec
  • bidýlka
  • krmítko/miska
  • pítko/miska
  • hračky
  • krmivo

  Rozměry klece

  Rozměr klece by měl být minimálně 50 x 30 x 50 cm (šířka x hloubka x výška) pro jednu andulku. Také však musíme vzít v úvahu, jestli budeme andulku z klece pouštět, pokud ne, měla by klec být větší. Při pouštění si dávejte pozor, jestli jsou všechna dveře, okna a jakékoli jiné průchody zavřené. Pokud by tomu tak nebylo a andulka uletěla, venku nepřežije. Buď si nenajde potravu, nebo ji něco uloví.

  Co na mě koukáš?

  Jak čistit klec?

  Klec byste měli čistit každé dva až tři dny. Pokud máte andulky ve venkovní voliéře, stačí jednou za týden, ale i méně, aby bylo méně možností, kdy může andulka uletět. Také je to větší prostor, který se znečistí méně. A jak na to? Pokud máte voliéru, stačí zamést trus ze země a ten následně vynést ven. Bidla, hračky a mřížky otřete hadříkem namočeným v teplé vodě. A jestliže máte klec s oddělávacím dnem, stačí v době čištění andulku pustit, dno oddělat, dát pod teplou vodu a pořádně vydrhnout. Také nezapomenout utřít mřížky a hračky, dávejte ale pozor, aby byly dosucha utřené a nezrezivěly. Pokud máte klec bez oddělávacího dna, dejte na zem noviny a ty stačí průběžně měnit.

  Zábava musí být!

  Hračky andulek by se měly střídat přibližně jednou za měsíc, aby andulky nezačaly nudit. Pozor, nejoblíbenější hračka musí zůstat! Také dejte pozor, aby v kleci/voliéře nebylo hraček málo a aby v kleci nebyla nuda, na druhou stranu by klec neměla být přeplněná a měl by v ní být volný prostor. Jen nedávejte andulce do klece zrcátko, mohla by sama sobě nabízet krmení, což vede k nějaké nemoci.

  Kuk!

  Jen neumřít hlady :-D

  Krmivo andulek nemusíte měnit, stačí doplnit, pokud už v krmítku nebo mističce není. Voda by se měla měnit každý den. Kromě obyčejného zrní a vody by měly mít andulky pestřejší stravu. Pokud máte zahradu, můžete natrhat pampeliškové listy, ty mají moje andulky nejradši, jinak jim ale můžete dávat listy prakticky z jakýchkoliv ovocných stromů. Andulky mají také rády bobulky z černého bezu, jablka nebo třeba mrkev.

  Pusinkováním si andulky vyměňují potravu ze zobáčku do zobáčku

  Po kolika chovat andulky?

  Andulky lze chovat samostatně i ve skupinkách, doporučuje se však mít alespoň dvě, aby si měly s kým hrát a nenudily se.

  To by bylo pro tento článek všechno, na rozloučenou vám posílám mou oblíbenou fotku:

  Moje andulky

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Anež v něm napsala:

  Tak to jsem ráda. :-) A díky moc za rady.

  Příspěvek z 23. června 2022 v 10:49.
  -Billík- v něm napsal:

  Nemyslela jsem to zle. :-)
  Určitě máš své andulky ráda a chceš aby se měly co nejlíp. Proto bych se určitě předtím poradila na veterině, než přikoupíte další andulky. Nemusíš tam vozit přímo andulky (ta cesta je pro ně taky stres), jde se domluvit, že vezmeš na vyšetření třeba trus a oni udělají rozbor a z něj se dají poznat různé nemoci. Protože je fakt divné, že dvě jen tak umřou.. To bych fakt tipovala na nějakou nemoc. Ono ze zvěrimexu nikdy nevíš, co si přineseš domů, často se tam o ta zvířata starají špatně a nechávají je nemocná. Když bys chtěla kupovat ty další andulky, tak je lepší si najít přímo nějakého chovatele v okolí, který i se spoustou věcí poradí atd.

  Příspěvek z 21. června 2022 v 18:58, upravený po 5 minutách.
  Anež v něm napsala:

  Moc vám všem děkuji! $>

  Vinnetou: Ano, jsou, tak snad se ti to povede. U toho mého to byl trochu problém, ale teď ty andulky má taky moc rád, tak ti držím palce.
  Pribináček1: Korely jsou taky krásné. Na srazu jsi měla mikinu s korelami, ne?
  -Billík-: My bydlíme na vesnici a nejbilžší veterina zaměřená na ptactvo je daleko a tak jsme pár dnů čekali, jestli je to opravdu vážné. Potom, když jsme viděli, že je to horší, začali jsme hledat nějako veterinu, která by nebyla až tak moc daleko. Ale zpravilo se to, i když na veterinu ještě půjdeme jen tak pro jistotu. K té druhé připomínce, u té první jsem myslela, že to byla jen náhoda, že nějak narazila, nebo tak (teď už si dávám pozor, aby se jim nic nestalo, babička je chodí kontrolovat když jsme pryč), samozřejmě mě nenapadlo, že by to mohla být nějaká nemoc, když předtím byla prakticky v pořádku. No a tak jsme přikoupili další andulky. Když ta druhá umřela, tak mi to přijde trochu podezřelé, tak čekáme, jestli ty zbylé andulky nejsou taky nemocné a další andulky koupíme až za měsíc, dva.

  Jinak, děkuji za úpřímný dotaz a prosím, nemysli si kvůli tomuhle o mně něco zlého. :-($>