Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Moje border kolie Fly

  vydáno  •  Mazlíčci
  Už jako malá jsem chtěla malé štěňátko. Rodiče mi ho ale nechtěli dovolit, protože si mysleli, že nejsem zodpovědná a nebudu se o něj starat.Byla jsem hodně zklamaná. Pořád jsem si představovala, jak ho budu cvičit, chodit s ním na procházky a rozmazlovat ho. Ale bohužel, jak chcete vysvětlit rodičům, že budete to nejzodpovědnější dítě na světě.

  Border kolie: říká se mu inteligent mezi psy. Je velmi učenlivý, potřebuje hodně pohybu. Ideální pes na zahradu. , © Shutterstock

  Jednou, když jsem přišla ze školy, tak za mnou přišla mamka a zeptala se mě, jestli bych se opravdu poctivě starala o toho pejska. Chvilku jsem mlčela a potom jsem odpověděla, jestli to myslí vážně s tím pejskem. Řekla mi, že jestli ho už nechci, tak to nevadí. Hned jsem vykřikla: „Jasně, že ho chci!“

  V duchu jsem si kladla otázku, proč tak najednou změnila názor? Řekla mi, že když byla taky tak malá, jako jsem já, tak že taky chtěla mít pejska. Nemohla ho mít, jelikož bydleli v paneláku. Mít tam pejska je složitější. V domečku se zahradou je zvířátkům líp.

  Potom přišel táta a zeptal se mě na to samé co mamka. Řekly jsme mu, že už jsme domluvené. Ale pořád mi nešlo do hlavy, proč změnili tak rychle názor.

  Jednou jsem sebrala odvahu a na rovinu jsem se jich zeptala, proč změnili názor. Vždyť mi ho ještě před měsícem nechtěli dovolit. Maminčina odpověď zněla tak, že když si zlepším známky, tak štěně dostanu. Když si je nezlepším, tak štěně nebude. Souhlasila jsem.

  Známky se zlepšovaly. Rodiče mi říkali, že mají v plánu štěně koupit na letní prázdniny, tedy pokud si známky zlepším. Šlo to postupně. Známky byly čím dál tím lepší a na vysvědčení mi vycházely jedničky a dvojky. Hned, jak jsem jim ukázala vysvědčení, tak mě moc pochválili. Řekli mi, ať si vyberu nějaké psí plemeno, které bych chtěla. Ale dodali, že ať to není nějaká doga nebo něco podobného.

  Dlouho jsem se nemohla rozhodnou, jakého si mám vybrat pejska. Jednou jsem chtěla bernského salašnického psa, potom zase slovenského čuvače a tak to šlo pořád dokola. Ano jsou to sice velcí psi, ale mně se moc líbili.

  No, trvalo to snad dva týdny, než jsem si konečně vybrala psí plemeno, které se ke mně hodí. Znala jsem hodně psích plemen, ale vybrat si jedno z nich nebylo jednoduché.

  Nakonec to byla border kolie. Tohle plemeno jsem sice znala, ale nikdy jsem po něm nepátrala do detailu. Viděla jsem ji, když se poblíž našeho domu konala soutěž v agility pro všechny, co se chtějí zúčastnit. Byla tam tehdy spousta krásných psů a mezi nimi nemohla chybět ani border kolie. Nevím, jak to, ale najednou jsem začala mít pocit, že je to pes, kterého hledám.

  Ano, moc dobře vím, že border kolie potřebuje pohyb a zaměstnat hlavu. Ukázala jsem ji rodičům, a ti mi řekli, že je to opravdu pěkný pes, tak ať tedy najdu nějaký inzerát. Dodávám, že v naší rodině byli vždy psi s rodokmenem, například moje babička, když jsem byla malá, měla anatolského pasteveckého psa.

  Hledala jsem poctivě, až najednou jsem našla jednu stránku chovné stanice, kde zrovna prodávají tříměsíční štěňátka border kolie s průkazem původu. Mamka tam hned zavolala a domluvila se s paní na termínu, kdy se na ta překrásná štěňátka můžeme přijet podívat.

  Samozřejmě jsme neodjeli s prázdnou. Hned jsem si jedno oblíbila a odvezla si ho domů. Byla to fenečka. Cestou domů jsem přemýšlela, jaké ji dát jméno. Nakonec jsem si vzpomněla, že byl jeden film, kde byla také border kolie. Ta se jmenovala Fly.

  Tak jsme ji dali jméno Fly. Byl to můj mazel. Pořád za mnou chodila, jako kdybych byla její maminka. Fly byla strašně moc chytrá, stejně jako náš první pes Buddy (Beauceron), tedy babiččin pes, kterého jsem cvičila.

  Fly byla čím dál tím větší, ale také čím dál tím víc chytřejší. Spolu s Fly jsme také dělali několik sportů např. frisbee, agility, canicross apod.

  Teď už je mojí Fly osm let a doufám, že tu s námi ještě dlouho zůstane.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 17. ledna 2017 v 11:14.
  lilinka87 v něm napsala:

  Reakce na atinka:

  Naprosto souhlasím 25 border kolie je nejlepší pes a moc chytrý. A to znam z vlastní zkušenosti 10 přeji hodně štěstí, aby se tvůj sen mít border kolii splnil10

  Příspěvek z 15. ledna 2017 v 11:43.
  atinka v něm napsala:

  Nejlepší pes na světě

  Myslím, že border kolie je nejlepší pes na světě. Moc bych ji taky chtěla...