Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Moje cesta ke křtu

  vydáno  •  víra

  Jsem věřící. Ke křtu jsem se dostala ale až jako velká, až když mi bylo 20. Jak probíhají křtiny v dospělosti? Je to trochu složitější...

  Písmo Svaté , © notička1999

  Když jsem se po maturitě na gymnáziu přestěhovala s rodiči 60 kilometrů od domova do nového města, začala jsem zpívat ve schole v kostele a účastnit se každý týden bohoslužby. Začala jsem postupem času chtít také být pokřtěná, abych byla skutečnou součástí Boží rodiny.

  Když se člověk nechává pokřtít až v dospělosti, musí projít minimálně rokem přípravy na křest. Nejprve se účastní oficiálního přijetí do katechumenátu, které se koná dvakrát za rok na Pražském hradě, konkrétně v katedrále sv. Víta pod vedením kardinála D. Duky.

  Následuje rok přípravy, kdy se několikrát do měsíce katechumeni, kteří budou v dané farnosti pokřtěni, sejdou s panem farářem nebo jinou způsobilou osobou a společně se tam na křest připravují. Na první neděli postní se konalo oficiální uvedení mezi čekatele křtu a potom o druhé, třetí a čtvrté postní neděli následovala tzv. skrutinia, tedy přímluvy a modlitby za katechumeny.

  Moje křtiny proběhly nakonec letos na Bílou sobotu, ale kvůli současné situaci nám byly povoleny pouze v maximálním počtu deseti lidí. Před tím jsme ještě byly pomazány olejem katechumenů a byly nám předány symboly víry (modlitba Otče náš a nicejsko-cařihradské vyznání víry).

  Při křtu farář pokřtí katechumeny z křestního pramene svěcenou vodou a nasadí jim kolem ramen bílou křestní roušku a kmotr si zapálí křestní svíčku a předá jí svému kmotřenci. Při křtinách v dospělosti se současně s tím přijímá obvykle rovnou i svátost biřmování, což je slavnost křesťanské dospělosti, kdy mladý křesťan přijímá sedm darů Ducha svatého a stává se plně zodpovědný za svou víru a své jednání. A od té už si plně může užívat radost z Boží blízkosti.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  Příspěvek z 13. ledna 2022 ve 22:32.
  Vinnetou v něm napsala:

  Já sama byla pokřtěná jako mimino, ale je hezké, že sis našla cestu k Bohu i jako větší.

  Příspěvek z 30. června 2020 v 9:41, upravený vzápětí.
  Barčíkm v něm napsala:

  DžungaráčekChlupáček
  lze se pokřtít kdykoliv, samozřejmě když je to po narození tak je to o mnoho jednodušší, ale lze se pokřtít i jindy. Pokud ti ještě není 18, je podmínkou, aby alespoň jeden člověk z tvé rodiny byl pokřtěný (nemusí být věřící,ideálně by to měli být rodiče, ve výjimečných situacích to může být i babička s dědou, ale vzdálenější příbuzný už ne). Pokud z tvé rodiny není opravdu nikdo pokřtěný, může se nechat někdo z tvé rodiny pokřtít, vím že takto to udělal můj strejda, docházel do kostela kde se učil různé věci aby mohl být pokřtěný a taky se učil jak být věřící. No já tedy pokřtěná nejsem, ale dá se říct, že věřím na něco "mezi nebem a zemí". Z mé rodiny je hodně příbuzných pokřtěných, ale nikdy do kostela moc nechodili, a o tuto tématiku se ani nezajímají. Je to o tom jak to má člověk nastavené v hlavě.

  Příspěvek z 12. června 2020 v 9:07.
  jenisek98 v něm napsal:

  Evzuuu: Ničemu to nevadí a pokud někdy názor změníš tak to bude výhoda.