Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Moje čtyřnohé tajemství

  vydáno  •  Mazlíčci
  Někdy je opravdu těžké mít pusu na zámek. Se sestřenkou jsme našly štěně.

  Border kolie: říká se mu inteligent mezi psy. Je velmi učenlivý, potřebuje hodně pohybu. Ideální pes na zahradu. , © Shutterstock

  „Vezmeme to přes stráň, tak tam budeme dřív,“ volala na mě Maruška, když si obouvala gumáky a já už netrpělivě přešlapovala na dvorku. Byla jsem na prázdninách na statku u tety pod podmínkou, že jim budu pomáhat. 

  Se sestřenkou jsem se starala o slepice, králíky a teď jsme si to zrovna namířily dolů po stráni k potoku, že tam prý rostou dobré kopřivy pro husy. Když jsme už měly koše plné a už jsme byly na odchodu. „Maru, já pořád něco slyším,“ podivila jsem se. „Asi mi píská v uchu.“ Ale Maruška také slyšela, jakoby něco kňučelo v rákosí.

  Šly jsme se tam podívat a helemese! Štěňátko! Nemohly jsme ho tam nechat. Bylo ještě celé holé a slepé a takový malý špunt se přece nezatoulá sám, asi někdo ze sousedství topil štěňata a on se tu zachytil. Zkrátka a dobře, propašovaly jsme ho do stodoly. Tam jsme toho cvrčka podstrčily Cilce, kočce, která měla jenom dvě koťata a ta ho krmila. 

  Když už byl na mlíčko moc velký, musely jsme pětkrát denně do stodoly my. Krmily jsme ho rohlíky máčenými v mléku, ale zkuste nenápadně pětkrát za den v kuchyni brát rohlíky. Mléko jsme měly od Bětky, naší krávy, ale to se ještě musí zředit vodou, protože by pro malé bylo moc husté a tučné. Zkuste si skrývat malé, zvědavé štěně. Je to prostě nemožný.

  Nakonec si toho našeho rejdění dospělí všimli. Vůbec jim to nevadilo, naopak byli rádi, že jsme starému Dunaji pořídily pomocníka. Tak jsme mu daly jméno Alf. Vyrostla z něj statná border kolie a hlídá nám stáda, tak dobře, že se ani nepostaví ohrada. Teď, když jsem na vozíku a Alf nemusí zrovna hlídat ovce, tak si se mnou vyrazí do lesa, on pěšky, já na handbiku. Někdy s námi jde i Maruška, té je už 14, takže, chudák má za nás zodpovědnost.

  Zachránily jsme malého špunta a teď se nám za to odvděčil tím, že je ten nejvěrnější pejsek na světě a chci mu za to poděkovat.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.