Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Moji oblíbení egyptští bohové + kvíz

  vydáno  •  Škola a poznání · Zahraničí · Historie
  Egyptští bohové mají určité zvláštnosti. Tak například mají masky zvířat, která jsou obvykle posvátná. Je jich velké množství a každý se specializuje na něco jiného. Vládcem bohů je Re, bůh slunce. Má masku sokola a je velice podobný bohu Horovi, který má ale masku o něco kratší.

  Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - staroegyptský pohřební bůh Duamutef, © Live Nation

  Staří Egypťané věřili, že po smrti mohou dál žít v posmrtném životě. Ten si ale museli zasloužit: po smrti jejich duše putovaly do místnosti, kde se vážilo jejich srdce (v srdci podle Egypťanů sídlila duše = ka) s perem bohyně pravdy Maat. Pokud bylo srdce i pero stejně těžké, měl Egypťan štěstí.

  Pokud ale nebyly obě věci stejně těžké, byl nešťastník odveden k Amemait (tj. Velká požíračka). Ta měla tělo složené ze tří posvátných zvířat - měla hlavu krokodýla, tělo lva a zadní nohy hrocha. Sežrala nešťastníka i s jeho srdcem bez jakékoliv milosti. Vše zapisoval bůh Thovt s čapí hlavou, což byl bůh moudrosti, a duše vodil Anubis s šakalí hlavou, což byl bůh zemřelých.

  Egyptský kvíz

  Otestuj své znalosti egyptské historie a zeměpisu v kvízu

  Zajímavá bohyně je Sešat,bohyně psaní a počítání. Nevěděla jsem, že někdo takový existuje, svědčí to ale o tom, že Egypťané uměli dost dobře psát a počítat. Další zajímavé bohyně jsou Hathor a Sachmet. Hathor byla ochránkyně žen a neměla žádnou masku, Sachmet byla bohyní války a měla masku lvice.

  Podle pověsti ji na zem poslal Re, protože se mu lidé vysmívali a Sachmet měla všechny Egypťany zabít. Pak se ale Re nad lidstvem slitoval a poslal na zem sudy piva s červenou barvou krve. Po požití tohoto piva se Sachmet uklidnila a lidé jí museli neustále pivo donášet, jinak by začala zase řádit.

  kam dál?

  Velká část bohů (např. Hor či Anubis) drželi v ruce křížek (= anch). Byl to symbol života, což znamenalo, že tito bohové mají něco společného s životy lidí. Měli také na hlavách různé koruny nebo drželi důtky, které mimo jiné obvykle měli faraoni, kteří byli považovaní za bohy.

  Moji oblíbení bohové jsou Bastet, bohyně s kočičí hlavou, Sachmet, bohyně se lví hlavou, Sobek, bůh s krokodýlí hlavou, a samozřejmě Amemait. Všichni egyptští bohové byli něčím zvláštní a nebylo jediného boha, který by byl zpodobňován bez zvířecí masky, křížku nebo koruny.

  Autorka: (12 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 19. srpna 2009 ve 14:24.
  Miaow v něm napsala:

  Reakce na Embri:

  Hele, o Římě a Řecku bych mohla také napsat... Římští bohové měli stejné vlastnosti jako ti řečtí :) např. Pluto, Venuše, Mars, Merkur, Jupiter... řečtí bohové - Zeus, Heram Aphrodite, Athéna, Apollo, Artemis... :)

  Příspěvek z 19. srpna 2009 ve 14:22.
  Miaow v něm napsala:

  Reakce na Bajíček:

  Královny, ale to měly spíše jiné národy v Africe, např. domorodci. Ovšem Egypťané také. A kdyby si je sundaly, zlámaly by si vaz. A navíc, když zemřel faraon, ať chtěla nebo ne, byla s ním pohřbena také.

  Embri v něm napsal:

  Good článek, ale já se zajímám spíš o Viktoriánskou dobu, Řím a Řeckou mytologii.


  Znám docela dost dětí kteří se o to zajímají a o to víc jsem naštvaná když jdu po ulici, nebo jedu autobusem a slyším cizí baby (sorry že to musím tak říct) jak říkají ,,Ty dnešní děti, sedí jenom u televize a o nic se nezajímají¨.``