Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Mojmír – Cesta pravého krále aneb Jak se rodí příběh

  vydáno  •  Kultura · Knihy
  Přemýšleli jste někdy nad tím, co se děje, než vznikne kniha? Kam chodí spisovatelé pro příběhy? Zda mají do vzniku knihy co mluvit jejich ilustrátoři? Nabízíme vám nahlédnutí pod autorskou pokličku spisovatelky Renaty Štulcové a ilustrátorky Renáty Fučíkové.

  Ze křtu knihy Mojmír. Cesta pravého krále., © Radkaa

  Před osmi sty lety, na prahu vlády mocného Kublajchána putuje mladý potomek ztraceného rodu králů velké středoevropské říše v doprovodu přátel a templářů daleko na východ, aby naplnil svůj osud a zvolil svou cestu...

  "Zní to jako upoutávka na hollywoodský film, ale jedná se o shrnutí obsahu knihy, která se začala rodit v červnu 2008. Tehdy ilustrátorka Renáta Fučíková malovala obrázky do Růže a krokvice (ta nyní vychází). Dokončila portrét prince Zikmunda a poslala mi e-mail, v kterém mi předložila neuvěřitelný nápad," prozradila nám Renata Štulcová, jak vznikla první myšlenka na novou knihu.

  Neuvěřitelný nápad? To zní velmi dobrodružně.
  Při svých cestách na Moravu, do Uherského Hradiště a Vlčnova pospojovala tři pověsti s vlčnovskou Jízdou králů. A vznikl základ velikého příběhu o Mojmírovi. O chlapci z rodu Mojmírovců, z rodu dávných moravských králů. Mojmír se narodil roku 1223 v poli ječmene u Vlčnova a prošel dlouhou a těžkou cestu, než se stal věčným králem Moravy, Ječmínkem.

  Nápad s příběhem jste měly. A co bylo pak? Pak už začalo psaní?
  Nastalo studium, aby se kniha naplnila podrobným dějem, prostředím, postavami. Rodily se postavy knihy, splétala jsem dějové linie, tvořila detektivní zápletku.

  Takže bylo potřeba zopakovat si dějepis?
  Ano. Musela jsem se důkladně ponořit do dějin Velké Moravy. Konečně jsem se pořádně seznámila s Konstantinem Filozofem, jeho bratrem Metodějem a jejich žáky. Četla jsem spisy, které psali.

  Mojmír - Cesta pravého králeJenže oni psali trochu jinak než jsme zvyklí psát dnes.
  Naučila jsem se proto hlaholici, kterou Konstantin Filozof vymyslel pro slovanský jazyk. Hlaholice je krásné písmo podobné filigránovým šperkům. Nežasla jsem jen nad krásou hlaholice, ale také nad skutečným významem Konstantina Filozofa a jeho bratra arcibiskupa Metoděje. Hlaholice je nejstarší  slovanské písmo.

  A proč se jmenuje zrovna hlaholice?
  Zvláštní název hlaholice (glagolica) pochází ze slova glagol – slovo. Hlaholici vytvořil Konstantin Filozof kolem roku 863. Tehdy ho východořímský císař Michal III. poslal s bratrem Metodějem na Velkou Moravu. Jejich úkolem bylo překládat náboženské texty, sepisovat a překládat státnické texty a také vyučovat moravské žáky.

  Ale proč Konstantin Filozof nepoužil latinku?
  Jednoduchá odpověď: Tenkrát v latince nikdo neznal háčky a čárky a tak se slovanská měkká slova špatně zapisovala. Konstantin Filozof byl filozof, jazykovědec a geometr, a tak brzy přišel na to, že potřebuje navíc písmena pro č, ě, ž a další. Tvar písmen je dodnes záhadou. Sám Konstantin Filozof říká, že mu je zjevil Bůh. Jak to probíhalo, zůstane navždy tajemstvím.

  My se můžeme jen domýšlet, co které písmeno znamená. Například písmeno S je složeno z trojúhelníku a kruhu a ilustrátorka Renáta Fučíková v něm vidí Slunce na pyramidě. písmeno S jak se píše v hlaholici Nebo písmeno T vypadá jako brýle písmeno T v hlaholici
   
  Hlaholici teprve později u slovanských národů nahradila latinka a cyrilice.

  Noc s AndersenemNa co se tedy mohou čtenáři těšit?
  Na velikou Mojmírovu cestu přes půl světa. Na rytíře templáře. Na Mojmírova přítele na život a na smrt – Jaroslava Šternberka. Na Mojmírovu velkou lásku Ladu z Vlčnova. Na tajemnou Persii, Tibet a exotický dvůr chána Kublaje. A nakonec na hrdinný boj Moravanů proti Tatarům, který by byl bez Mojmíra a Jaryny ztracen…

  Prý je pro účastníky Noci s Andersenem i ostatní zvědavé a zvídavé návštěvníky Alíka nachystáno nějaké překvapení?
  Ano. V pátek 3. dubna 2009, přesně v 18. hodin, začne právě na stránkách Alíka soutěž věnovaná zmíněnému příběhu. A nebude chybět ani ukázka z textu.

   Více informací hledej v KALENDÁŘI AKCÍ 


  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 3. dubna 2009 v 18:30.
  čoki789 v něm napsal:

  zajímavý   26

  Příspěvek z 3. dubna 2009 v 16:18.
  Soňčas v něm napsal:

  momiir král

  já znám mojmira protože nejsem ta mimo jako ¨někdo¨ ma společníka pribináčka ¨pribinu¨ kteří jsou dobří přátelé ¨mojmír a pribina¨ tak nashle !!!! ¨mojmir neni prasatko ze čtyřlistku ale opravdovy vladce!!¨!!!
  §68