Zatím jsme na tom přece jen o fous lépe, než v některých dalších zemích. Třeba z Anglie, kde mají motýlích druhů ještě méně, přijíždějí v létě studenti pomáhat udržovat lokalitu u Ždánic. Tam žije kolem 80 druhů motýlů. Tolik jich prostě doma nemají. Více v článku Z obecní pastviny je nyní motýlí ráj.
Kupodivu, mezi místa s nejpestřejší skladbou motýlích křídel patří hlavní město Praha. Podle studie českých entomologů se většina ze 141 druhů denních motýlů, kteří se u nás vyskytují, nachází právě v hlavním městě nebo jeho blízkém okolí. Některé druhy, například okáč metlicový nebo modrásek východní, mají v Praze dokonce poslední nadějné populace.
Entomologové to vysvětlují tím, že hlavní město je umístěno na velice pestrém geologickém a geografickém území. Praha má z hlediska výskytu denních motýlů ještě jednu výhodu: nízký zájem zemědělců o obdělávání půdy. Ta je pak jen málo znečištěná pesticidy a jinými chemickými látkami.
Motýli, kteří vám neuletí
Entomologie- vědní obor, zabývající se studiem hmyzu. Entomologové - osoby, které zabývají entomologií. Více heslo ve wikipedii |
Jedinečnou příležitost k seznámení s našimi motýly nabízí už po třetí pražská botanická zahrada v Troji. Velmi zblízka se můžete seznámit s životem motýlů České republiky. Tentokrát ve speciálním "motýlišti", které vyrostlo v areálu SEVER.
Najdete v něm nejen dospělé motýly, ale při troše pozornosti i všechna další vývojová stadia - vajíčka, housenky a kukly. Na jednom místě se tak díky výstavě důkladně seznámíte s životem motýlů i jejich živnými rostlinami. A pokud vám některý krasavec ulétne, nebudete to příliš daleko.
Motýly České republiky na výstavě zastupuje 15 druhů ve 2 000 exemplářích. Z denních motýlů můžete obdivovat otakárka fenyklového, běláska zelného či žluťáska čičorečkového. Nechybí zástupci čeledi babočkovití - babočka bodláková, babočka paví oko či babočka admirál. Zvlášť zajímavé je pozorovat noční motýly. Na výstavě je zastupuje martináč habrový a tři druhy lišajů - lišaj svízelový, smrtihlav a lipový.
Budete-li si chtít výpravu na výstavu motýlů náležitě zpestřit, můžete se pak vypravit buď po trase naučné stezky botanické zahrady (přes Haltýř, Havránku a vřesoviště Pustá vinice) a nebo si udělat motýlí procházku pod Bohnickým sídlištěm. Právě v této době jsou louky Podhoří plné baboček bodlákových. Při troše trpělivosti ale spatříte také modrásky, vřetenušky, žluťásky, soumračníky, okáče či otakárka fenyklového.
Největší nepřítel hmyzí říše?
Člověk a jeho snaha získat z přírody co nejvíc za každou cenu: chemie, vysoušení, likvidace přirozených stanovišť (biotopů). Chceme krásné nízké trávníky, v kterých není místo pro nic jiného, než trávu. Vysoušením (meliorací) ničíme místa, která byla v minulosti silně podmáčena. Naopak územím, kde se dříve popásaly kozy nebo ovce, už věnují málokde pozornost a péči. Mizí z nich vzácné rostliny i živočišné druhy. Podobně je to i se zánikem nízkých, světlých lesů.
Podle mapování motýlů v České republice za poslední století vyhynulo 18 původních druhů (tedy 11 %) denních motýlů, přičemž pouze dva druhy přibyly. Navíc zhruba polovina zbylých druhů je různě ohrožena. Ve srovnání s Evropou jsme na úrovni úplně nejhorších zemí - tedy Belgie, Nizozemí, Lucemburska.
Výstava motýlů ČR3. 7. - 31. 7. 2009, denně 9 – 19 hodin, Botanická zahrada hl. města Prahy - venkovní expozice Areálu SEVER |
Motýli - lepidopteraMotýli (Lepidoptera Linné, 1758) tvoří druhý největší řád hmyzu, hned po broucích. Jsou rozšířeni na celém světě kromě Antarktidy, řád čítá kolem 180 000 druhů. Vědecký název motýlů, lepidoptera, znamená "šupinokřídlí". Ve starší české literatuře jsou pak motýli skutečně označování jako šupinokřídlý hmyz. Motýli, kteří nežijí v tropických oblastech, musejí vyřešit problém přežití zimy. Nejčastěji přezimují pouze vývojová stadia, housenky nebo kukly. Někdy přezimují dospělí motýli (např. babočka kopřivová, žluťásek řešetlákový). Některé druhy jsou tažné (babočka admirál, babočka bodláková, monarcha stěhovavý). Zdroj: Wikipedie |
Více o motýlechKoláčkova galerie motýlů - www.motyli.kolas.cz Webový klíč denních motýlů České republiky - www.lepidoptera.cz Více k letošnímu stěhování baboček: www.biolib.cz Babočka bodláková - základní info Modráska v Británii nevyhubili sběratelé, ale příliš vysoká tráva Z obecní pastviny je motýlí ráj Fotogalerie motýlů - radkapalenikova.cz/galerie/motyli |