Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Motýly obdivujte, dokud ještě jsou

  vydáno  •  volný čas venku · příroda · zvířata · Česká republika
  Půjde-li to podobným tempem dál, zůstanou nám motýli jen jako exponáty v muzeích nebo umělecká díla. Za sto let z české přírody zmizelo 18 původních druhů motýlů (to je 11% z celkového množství). Mnoha dalším jde o život.

  Motýli létají na travnatých a stepních lokalitách a přeletují na značné vzdálenosti. Tento druh značně vymizel v období nadměrného používání chemických přípravků na ochranu rostlin., © Radkaa

  Zatím jsme na tom přece jen o fous lépe, než v některých dalších zemích. Třeba z Anglie, kde mají motýlích druhů ještě méně, přijíždějí v létě studenti pomáhat udržovat lokalitu u Ždánic. Tam žije kolem 80 druhů motýlů. Tolik jich prostě doma nemají. Více v článku Z obecní pastviny je nyní motýlí ráj.

  Kupodivu, mezi místa s nejpestřejší skladbou motýlích křídel patří hlavní město Praha. Podle studie českých entomologů se většina ze 141 druhů denních motýlů, kteří se u nás vyskytují, nachází právě v hlavním městě nebo jeho blízkém okolí. Některé druhy, například okáč metlicový nebo modrásek východní, mají v Praze dokonce poslední nadějné populace.

  Entomologové to vysvětlují tím, že hlavní město je umístěno na velice pestrém geologickém a geografickém území. Praha má z hlediska výskytu denních motýlů ještě jednu výhodu: nízký zájem zemědělců o obdělávání půdy. Ta je pak jen málo znečištěná pesticidy a jinými chemickými látkami.

  Motýli, kteří vám neuletí

  Entomologie

   - vědní obor, zabývající se studiem hmyzu. Entomologové - osoby, které zabývají entomologií. Více heslo ve wikipedii 

  Pokud se někdy vydáte do přírody pozorovat motýly, nejspíš brzo zjistíte, že někteří jsou neuvěřitelně neposední. Jejich ostražitost je však na místě. Musí být v neustálém střehu před svými nepřáteli, kteří k nim většinou míří shora.

  Jedinečnou příležitost k seznámení s našimi motýly nabízí už po třetí pražská botanická zahrada v Troji. Velmi zblízka se můžete seznámit s životem motýlů České republiky. Tentokrát ve speciálním "motýlišti", které vyrostlo v areálu SEVER.

  Housenka lišaje smrtihlava (Acherontia atropos). Najdete v něm nejen dospělé motýly, ale při troše pozornosti i všechna další vývojová stadia - vajíčka, housenky a kukly. Na jednom místě se tak díky výstavě důkladně seznámíte s životem motýlů i jejich živnými rostlinami. A pokud vám některý krasavec ulétne, nebudete to příliš daleko.

  Motýly České republiky na výstavě zastupuje 15 druhů ve 2 000 exemplářích. Z denních motýlů můžete obdivovat otakárka fenyklového, běláska zelného či žluťáska čičorečkového. Nechybí zástupci čeledi babočkovití - babočka bodláková, babočka paví oko či babočka admirál. Zvlášť zajímavé je pozorovat noční motýly. Na výstavě je zastupuje martináč habrový a tři druhy lišajů - lišaj svízelový, smrtihlav a lipový.

  ModrásekBudete-li si chtít výpravu na výstavu motýlů náležitě zpestřit, můžete se pak vypravit buď po trase naučné stezky botanické zahrady (přes Haltýř, Havránku a vřesoviště Pustá vinice) a nebo si udělat motýlí procházku pod Bohnickým sídlištěm. Právě v této době jsou louky Podhoří plné baboček bodlákových. Při troše trpělivosti ale spatříte také modrásky, vřetenušky, žluťásky, soumračníky, okáče či otakárka fenyklového.


  Největší nepřítel hmyzí říše?

  Člověk a jeho snaha získat z přírody co nejvíc za každou cenu: chemie, vysoušení, likvidace přirozených stanovišť (biotopů). Chceme krásné nízké trávníky, v kterých není místo pro nic jiného, než trávu. Vysoušením (meliorací) ničíme místa, která byla v minulosti silně podmáčena. Naopak územím, kde se dříve popásaly kozy nebo ovce, už věnují málokde pozornost a péči. Mizí z nich vzácné rostliny i živočišné druhy. Podobně je to i se zánikem nízkých, světlých lesů.

  Podle mapování motýlů v České republice za poslední století vyhynulo 18 původních druhů (tedy 11 %) denních motýlů, přičemž pouze dva druhy přibyly. Navíc zhruba polovina zbylých druhů je různě ohrožena. Ve srovnání s Evropou jsme na úrovni úplně nejhorších zemí - tedy Belgie, Nizozemí, Lucemburska.

  Výstava motýlů ČR

  3. 7. - 31. 7. 2009, denně 9 – 19 hodin, Botanická zahrada hl. města Prahy - venkovní expozice Areálu SEVER
  Nejsnadnější přístup je autobusem 144 ze stanice metra C - Kobylisy do zastávky Na Pazderce. Více na www.botanicka.cz  Motýli - lepidoptera

  Motýli (Lepidoptera Linné, 1758) tvoří druhý největší řád hmyzu, hned po broucích. Jsou rozšířeni na celém světě kromě Antarktidy, řád čítá kolem 180 000 druhů.

  Vědecký název motýlů, lepidoptera, znamená "šupinokřídlí". Ve starší české literatuře jsou pak motýli skutečně označování jako šupinokřídlý hmyz.

  Motýli, kteří nežijí v tropických oblastech, musejí vyřešit problém přežití zimy. Nejčastěji přezimují pouze vývojová stadia, housenky nebo kukly. Někdy přezimují dospělí motýli (např. babočka kopřivová, žluťásek řešetlákový). Některé druhy jsou tažné (babočka admirál, babočka bodláková, monarcha stěhovavý).

  Zdroj: Wikipedie

  Více o motýlech

  Koláčkova galerie motýlů - www.motyli.kolas.cz

  Webový klíč denních motýlů České republiky - www.lepidoptera.cz

  Více k letošnímu stěhování baboček: www.biolib.cz

  Babočka bodláková - základní info

  Modráska v Británii nevyhubili sběratelé, ale příliš vysoká tráva

  Z obecní pastviny je motýlí ráj

  Fotogalerie motýlů - radkapalenikova.cz/galerie/motyli


  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Bajíček v něm napsal:

  sssssss

  Nechápu porč pořád máte něco s tim ,že vyhyneou motíly vždit to vůbec nehrozí ,že by vyhynuli.

  Bajíček v něm napsal:

  Reakce na Melly:

  Já si myslim ,že motyli vyhynou někdy ještě za hodně let ,když my nebudme ,už žít  no tqky vyhynuli dinasouři a naše planeta máš skončit za hodně miliard let.

  Příspěvek z 25. července 2009 v 8:42.
  Embri v něm napsal:

  Reakce na Bratz1:

  To nemůžeš vědět dá se s tím něco udělat - např. to místo které by mohlo být zničeno se dá zachránit tak že budou lidi z blízkého města - vesnice - obce, protestovat nebo si tenhle článek přečte někdo kdo pomůže.
  Zkrátka naděje umírá poslední!