Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Mr. Nobody – film, který mě naplňuje smutkem i štěstím v jednom okamžiku

  vydáno  •  Filmy

  V tomto článku bych se chtěla ohlédnout za mým nejoblíbenějším filmem. Budu tedy psát o filmu Mr. Nobody (Pan Nikdo), který dokazuje, že dokud neprovedeme zásadní krok, vše je možné.

  Mr. Nobody - dívky na lavičce, © Chantal Thomine Desmazures

  Film vyšel do kin v roce 2009. Jeho režisérem je Belgičan Jaco van Dormael a hlavní roli, tedy Nema Nobodyho, si zahrál slavný zpěvák skupiny Thirty Seconds to Mars – Jared Leto, kterého můžete znát například jako Jokera. Jared Leto ale nebyl jediný, kdo pana Nobodyho ztvárnil, film se totiž odehrává po celý život postavy, tedy od narození až do smrti (117 let).

  Příběh začíná trochu hekticky a zamotaně, nicméně po pár minutách pomalu přichází rozuzlení. Film vypráví o muži, který se dožil 117 let a je zároveň posledním smrtelníkem na Zemi, neboť věda pokročila tak daleko, že lidé již neumírají. 117letý stařeček se zamýšlí nad svým životem, ale jeho vzpomínky jsou dost pomíchané. Vypadá to, jako by si některé ze svých vzpomínek idealizoval.

  V průběhu filmu se dozvídáme hned několik alternativ Nobodyho života. Některé jsou šťastné, jiné nikoliv. Mě osobně překvapuje, jakým způsobem Nemo Nobody přemýšlí nad svými činy, jaké si představuje následky a jak těmto následkům předchází jakousi „opravou“ svého rozhodnutí.

  Na celém filmu se mi nejvíce líbí příběh o Anně, Nobodyho největší lásce, který byl velice zamotaný, někdy hodně smutný, ale naprosto úžasný. Vždy mě přiměje k pláči, ale ke šťastnému pláči, při kterém se mé srdce usmívá.

  Obrovským plusem je pro mě také celý soundtrack, který je naprosto dechberoucí. Zazní v něm retro písně, ale také krásné akustické melodie, které mě dokonce přiměly naučit se na kytaru, abych si jednu z nich mohla zahrát.

  Jediným mínusem pro některé mladší diváky může být to, že film nebyl nadabován do češtiny, nicméně původní znění je vždycky lepší a není nad to procvičit si cizí jazyk u krásného filmu.

  Upoutávka filmu Mr. Nobody:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 14. března 2019 v 7:47.
  majacos v něm napsala:

  Po tom, co ten můj článek vyšel, jsem si musela stáhnout do auta soundtrack. Hned se mi jede do práce snáz :-D

  Příspěvek z 5. března 2019 v 17:54.
  JZH v něm napsala:

  Děkuji za zajímavý tip na film. :-) Ráda se na něj v budoucnu podívám.

  Příspěvek z 4. března 2019 v 17:08.
  –MM– v něm napsal:

  Ač už je to starší film, poprvé jsem ho viděl zhruba před měsícem a musím uznat, že je to fascinující dílo. Vizuálně i strukturálně velmi hravé. Rozhodně bych podle oficiálních popisů (a ani podle této recenze) nečekal, že to je taková odvážně chaotická mozaika dějových linek. V půlce filmu jsem se smířil s tím, že to, co sleduji, nemůže mít žádné racionální vysvětlení (ostatně i 117letá verze Nema Nobodyho to říkala :-)), což ale vlastně ničemu nevadí, stejně je to zajímavá podívaná. Pak se mi moc nelíbilo, že se závěr o nějakou smysluplnou tečku pokusil, vůbec mi tam nepasovala, neuvěřil jsem jí.