Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Mravenec, krtek a králíci – podivuhodní velvyslanci

  vydáno  •  Kultura · Filmy
  Ačkoli nikdy nežili, přesto naši zemi proslavili daleko za našimi hranicemi – hrdinové dětských příběhů. Přesněji zvířecí hrdinové: Ferda Mravenec, krtek a králíci z klobouku. A tak je znají nejen generace kluků a děvčat u nás, ale i v hodně vzdáleném zahraničí.

  Postavičky králíků z klobouku dostaly podobu od výtvarníka Vladimíra Jiránka., © Radkaa

  Společné mají tihle hrdinové i to, že kromě podoby knižní mají také podobu televizní. A nechybí ani zvukové nahrávky, které pro vydavatelství Supraphon namluvili naši přední herci.

  Ferda Mravenec doma a v cizích službách

  Příběhy z oblíbené dětské knížky, kterou napsal i ilustroval Ondřej Sekora (1889 – 1964) vyprávějí o dobrodružství Ferdy mravence a brouka Pytlíka.

  Ferda MravenecNechybí Beruška, střevlík Masorád, potápník Strašrybka a mnoho dalších. Hlas hlavním hrdinům propůjčili herci Karel Höger a Vlastimil Brodský.

  Poprvé se postava Ferdy Mravence objevila 1. ledna 1933 na stránkách Lidových novin, kdy začaly vycházet kreslené Příhody Ferdy Mravence. Původní Ferda Mravenec měl větší hlavu než v pozdější známější podobě a kouřil fajfku.

  Bob a Bobek, králíci z klobouku, podruhé

  Bob a BobekTihle dva ušáci jsou snad nejslavnějšími králíky u nás. Výtvarnou podobu jim dal kreslíř a karikaturista Vladimír Jiránek (* 1938). První část oblíbeného televizního večerníčku vyšla ve zvukové podobě v Supraphonu v roce 1999. Dalších pět příběhů Boba a Bobka, namluvil opět herec Josef Dvořák, který jim propůjčil svůj hlas i na televizní obrazovce. Ani tentokrát nechybí nezaměnitelná hudba Petra Skoumala.

  Krtečkova dobrodružství 2, Jak krtek uzdravil myšku

  Další díl z cyklu dramatizovaných pohádek slavného Krtečka výtvarníka a režiséra Zdeňka Milera (* 1921), vydaných na CD, namluvil Marek Eben.

  Krtečkova dobrodružství 2Málokterý hrdina se dočkal tak široké odezvy na veřejnosti, jako právě Krtek. Přes padesát let zůstává jednou z nejoblíbenějších autorových postaviček. Knížky i filmy o krtkovi mají stále ohromný úspěch u nás i v zahraničí.

  Krteček najde zelený drahokam a umístí jej na noční oblohu jako další hvězdu. Uzdraví svou přítelkyni myšku, pro kterou hledá lék na všech kontinentech. Nakonec jej v podobě heřmánku nalezne na svém paloučku doma. Zachrání sněhuláka před jarním táním, odveze jej na hory, kde na něj sněhulák počká do příští zimy.

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (21)

  Příspěvek z 21. srpna 2008 ve 14:18.
  Kačka123 v něm napsal:

  Reakce na vilkuska:

  ahoj

  Příspěvek z 4. srpna 2008 v 11:46.
  konik-ponik v něm napsal:

  moooooc roků

  No nevim jak vy ale mě se ty večerničky libi taky i když mam docela dost roku ale to mě nezajma at si každy mysli co chce aůle mě se to liibi a libit bude26

  Příspěvek z 1. srpna 2008 ve 14:23.
  Tomálíno v něm napsal:

  DOBRÝ

  Tihle ušáci jsou známí po celým světě
  Doooooooooooooobrý4416