Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Můj výlet do Anglie: díl 3. – Londýnské galerie a nádraží Kings Cross

  vydáno  •  Anglie · cestování · Harry Potter · kultura · zahraničí

  V dalším díle o mém výletu do Anglie bych vám ráda představila dvě velké galerie, které jsme v Londýně navštívili. První z nich byla Národní galerie s klasickým uměním, druhá byla Tate – galerie moderního umění. A rozdíl nemohl být větší.

  Nádraží Kings Cross, © Kobila3

  V minulých dílech mého vypravování o výletě do Anglie jste se mohli dočíst o univerzitním městečku Cambridge a o leteckém muzeu IWM Duxford. Další den po návštěvě Duxfordu jsme nasedli na vlak a odjeli jsme z Cambridge do Londýna.

  Jet vlakem do nebo z Londýna pro mne znamená jediné – cítit se jako ve světě Harryho Pottera. :-D O to větší radost jsem měla z toho, že jsme ubytování v Londýně sehnali ve čtvrti velmi blízké nádraží Kings Cross, což znamenalo, že na ono nádraží jsme z Cambridge také přijeli. Přímo na nádraží je také Harry Potter shop, kde ale bývají velmi dlouhé fronty, proto jsme ho navštívili až v jednom z dalších dnů v čase, kdy nával lidí nebyl tak extrémní.

  Dokonce jsem se později někde dočetla, že na tomhle nádraží se vždy 1. září v určitý čas ukáže na tabuli odjezdů odjezd vlaku směr Bradavice – Hogwards expres – a k tomu i příslušné hlášení. Tak třeba příště. :-D

  Nádraží mne velice mile překvapilo svým vzhledem, vypadá totiž ohromně moderně, až futuristicky. Pozorní čtenáři možná zbystří, když vám prozradím, že jeho architektem je Norman Foster, už jsem ho totiž v jednom článku zmiňovala. ;-) Scény do filmů o Harrym se ale natáčely hned vedle nádraží Kings Cross – na stanici St. Pancras.

  St. Pancras station

  Co nás ale překvapilo spíš nemile, bylo ohromné množství lidí. Člověk s tím sice předem počítat může sebevíc, ale když se pak v těch všech davech turistů i místních musíte pohybovat, je to velice vyčerpávající. Oproti klidné Cambridge a Duxfordu to byl opravdu znatelný rozdíl a vlastně jsme si ten den i několikrát řekli, že jsme možná v té Cambridgi měli zůstat déle. Ale jde o zvyk. A o to, co člověk vyhledává. Londýn je prostě metropole a s turisty všude počítat prostě musíte.

  Teď už ale ke galeriím. Navštívili jsme dvě. Nejprve The National Gallery, London – Národní galerii na Trafalgarském náměstí. V dalších dnech potom i Tate Modern, galerii moderního umění. A ačkoliv to byly dvě galerie, zážitek z jejich návštěvy nemohl být rozdílnější. :-> Ale popořadě.

  The National Gallery, London

  Velkou výhodou návštěvy Londýna je to, že řadu muzeí a galerií můžete navštívit úplně zdarma. Nevýhodou, která je toho důsledkem, je to, že do nich míří i turisté, kteří by o ně jinak nejevili zájem, nebo místní, kteří do vnitřních klimatizovaných prostor zamíří třeba v horkých dnech, kdy je zde příjemnější klima než venku ve městě nebo parcích.

  Potkávali jsme tak v muzeích a galeriích třeba partičky maminek s kočárky, které braly galerie jako místo na procházku. Ale o tom až příště. Chtěla jsem tím říct, že muzea a galerie zdarma sice zdarma jsou, ale na některých místech musíte počítat s tím, že si nejdříve musíte vystát dlouhou úmornou frontu nebo si vstupenky na určitý čas zabookovat klidně i několik týdnů předem.

  V Národní galerii můžete vidět klasické umění, obrazy starých mistrů. Což konkrétněji znamená obrazy (a oltáře) datované přibližně od 13. do 20. století. Galerie je obrovská, je tam více než 2 000 obrazů! 8-o Pokud vás tenhle typ výtvarného umění zajímá, je to rozhodně více než na jednu návštěvu. A co si z něj i po té době od návštěvy pamatuji já?

  • několik místností jen se starými oltáři – to bylo značně vyčerpávající ;-D
  • Madona ve skalách a několik skic od Leonarda da Vinci
  • Svatba manželů Arnolfiniových od autora Jana van Eycka
  • různé baletky od Degase
  • slavné Slunečnice od Vincenta van Gogha
  • obrazy od Moneta
  • ... a tisíce dalších, které si nepamatuji :->

  Národní galerie v Londýně

  Národní galerie v Londýně

  Je opravdu nemožné vstřebat vše. Příště bych návštěvu této galerie pojala asi trošku jinak. I když by mi to rvalo srdce, určila bych si předem jen menší množství obrazů, které chci vidět, a u těch bych se potom zastavila na delší dobu. Ostatních bych si nevšímala, nebo bych alespoň nečetla popisky toho, co mne vyloženě nezajímá. Celkově byla návštěva galerie náročná ale skvělá. Strávili jsme zde asi 3 hodiny. Pokud vás ale obrazy nezajímají, bude to pro vás nekonečná nuda. :-D

  Tate Modern

  Tate Modern je galerie moderního umění. Nachází se v budově bývalé elektrárny. I sem můžete jít zadarmo na stálou expozici. Jsou zde však i další výstavy, na které se platí vstup zvlášť. My jsme absolvovali jen tu část stávající, protože i ta byla hodně rozsáhlá, a strávili jsme zde možná také 3 hodiny.

  Atmosféra zde je úplně odlišná od předchozí Národní galerie. V té se cítíte honosně, chytře, umělecky... tady ne. Tady nevíte, co na vás kde číhá. Nevíte, co si o tom myslet. Moderní umění je totiž většinou konceptuální, což znamená, že myšlenka nebo sdělení uměleckého díla nebo objektu převažuje nad jeho formou.

  Jedním z nejslavnějších objektů je např. Fontána od Marcela Duchampa. Není to nic jiného než prostě a jednoduše – pisoár. Nic víc, nic míň. A věřte tomu nebo ne, je to považováno za přelomové dílo. Právě proto, že představuje hranici toho, co je a není umění a zamyšlení se nad tím. Takže ano, pisoár v jedné z nejslavnějších galerií evropského kontinentu. A řada dalších instalací byla hodně podobného rázu. O některých byste řekli, že děti ve školce by to zvládly lépe. Je to zajímavý zážitek a přijde mi, že člověk moderní umění buď miluje nebo nesnáší. My jsme v Tate byli dva. Jeden ho miloval, jeden ne. Zkuste si tipnout, který z těch dvou jsem byla já. ;-D

  Fontána - Marcel Duchamp, Tate Modern

  Tate Modern

  Ať už jste milovníci klasického nebo moderního umění, nebo třeba jen přemýšlíte o tom, že byste něco podobného chtěli spatřit na vlastní oči, rozhodně můžu obě galerie doporučit. Jsou obrovské a rozhodně by bylo fajn je navštívit hned několikrát. A i to by bylo málo. Mám dojem, že by tam člověk musel chodit každý den celý život, aby dokázal dostatečně ocenit vše, co se tam nachází. Každopádně, jestli se někdy do Londýna vydáte, nějaká galerie nebo muzeum vás určitě nesmí minout! A o muzeích zase příště. ;-)

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 4. května ve 14:56.
  Lusylka v něm napsala:

  5 tlapiček

  Příspěvek z 2. května v 6:37.
  Betty_H v něm napsala:

  Nádherný článek, opět!