Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Můj výlet do Anglie: díl 4. – Londýnská muzea a co mě na nich štvalo

  vydáno  •  Anglie · zahraničí · cestování · historie

  Po nějaké chvíli je zpět další díl o mém cestování po Anglii. Tentokrát se budete moci dočíst pár zajímavostí o londýnských muzeích a jejich pro a proti.

  Přírodopisné muzeum, © Kobila3

  V minulém díle série „Můj výlet do Anglie“ jsem vám vyprávěla o návštěvě dvou galerií. Pro ty, kdo výtvarnému umění moc neholdují, je však v Londýně dalších mnoho zajímavých míst a věcí k vidění. A to třeba právě v nejrůznějších muzeích.

  Na Londýně je super to, že vstupy do většiny z nich jsou zdarma. Během školního roku tam můžete narazit na různé skupiny žáků a studentů, kteří se do muzeí chodí učit a prozkoumávat určitá témata přímo u zdroje. To mi přijde super. Muzea se tak stávají veřejným místem, kam se může jít vzdělávat každý. Znamená to ale však i to, že pokud se do londýnských muzeí vypravíte v hlavní turistické sezóně jako my, musíte se smířit s tím, že i ve velkých prostorech bude poněkud těsno. A i v případě, že si vstupy objednáte předem na určitou hodinu (to velmi doporučuji, protože se také může stát, že bez předběžné registrace se dovnitř vůbec nedostanete), můžete být lehce zděšeni, jakou frontu si musíte jen ke vstupu vystát.

  Dalo by se říct, že je chvályhodné, kolik lidí se chce jít vzdělávat a ponaučit, ale přišlo mi, že určité množství návštěvníků muzeum bralo spíš jen jako klimatizované útočiště v parném létě. Především Přírodopisné muzeum, do kterého jsem se velmi těšila. Viděla jsem řadu maminek s kočárky, jak se ve skupinkách po muzeu procházely, povídaly si a procházely se bez zájmu o jakékoli exponáty jako někde venku v parku. Další početnou skupinou byli rodiče s dětmi o něco staršími než kojenci v kočárku. Ti byli pro mě objektivně nejhorší. Sotva chodící prcci, kteří opět místo na hřiště vyrazili do muzea.

  Musím tedy podotknout, že mne překvapilo, jak jsou muzea pro děti dost hezky přizpůsobená, interaktivní, části expozic jsou někde vyloženě dětské. Vlastně to vypadá jako ideální stav, od malička místo po hřištích pobíhat po muzeu a načerpávat nové vjemy a informace. Realita ale potom vypadala tak, že i v klasických „dospělých“ částech expozic byl tak šílený hluk a mumraj, že jediné, co jsem chtěla, bylo rychle expozici projít a z toho davu se dostat ven. Interaktivní prvky sloužily spíš jako hračky bez kontextu a vrcholem všeho byla rodinka, která si vedle vitríny s jakýmsi prehistorickým tvorem uprostřed krásné historické chodby rozložila piknikovou deku a v klidu tam posvačila.

  Přírodopisné muzeum

  Nechci vypadat, že nemám ráda malé děti, naopak. A také fandím tomu, aby se děti do muzeí chodily vzdělávat, klidně i hravou formou, ta je beztak nejlepší. Jen mi přijde od rodičů neohleduplné k ostatním, aby tam chodili děti pouze zabavit. Muzeum tak nepřináší to, co by mohlo, ani dětem, které z něj nemají ve výsledku moc rozumu, ale ani dospělým, kteří postrádají prostor a podmínky k hlubšímu informování a vzdělávání. Já, jakožto mladý dospělák, který se těšil, že si v klidu bude číst různé informační tabulky a obdivovat vystavené exponáty, musím říct, že jsem odcházela s velice smíšenými pocity. Jinak je ale Přírodopisné muzeum krásné. Historická i moderní architektura, hned po vstupu vyjedete eskalátory doslova do středu země, obrovské kostry pravěkých tvorů, moderní badatelny. Jen by stálo za to vyrazit v nějakou méně rušnou dobu.

  Kromě Přírodopisného muzea jsme navštívili i další. Jedním z nich bylo Britské muzeum. Opět historická budova s úžasným moderním zastřešením od koho jiného než opět od pana Fostera. Při vstupu do něj se prochází důkladnými kontrolami a mně se stalo, že jsem musela vyndat z batohu malé nůžtičky na nehty – nebyly povolené. Alespoň, že jsem si je na zpáteční cestě mohla vzít nazpět. Ostraha byla ale velice milá a také moc nechápala, proč mi je při vstupu zabavili. :-)

  Britské muzeum je jedním z nejvýznamnějších muzeí Velké Británie. Bylo založeno už v 18. století a můžete si zde prohlédnout nejrůznější artefakty z antického Řecka, starověkého Egypta nebo evropského středověku a renesance. Za zmínku stojí např. trn z trnové koruny Ježíše Krista, egyptské mumie nebo Rosettská deska – kamenná deska, díky níž byly na počátku 19. století rozluštěny egyptské hieroglyfy.

  Na desce datované do roku 196 před naším letopočtem je vytesáno jedno sdělení ve třech různých provedeních. V egyptských hieroglyfech – složitém, kněžském obrázkovém i démotickém písmu – v běžném lidovém egyptském písmu a v řecké alfabětě, díky níž se text podařilo rozluštit a historici tak mohli začít zkoumat významy nápisů až 3 000 let staré egyptské kultury.

  Britské muzeum

  Rosettská deska

  Jako poslední bych chtěla zmínit muzeum IWM London. Možná vám zkratka IWM něco říká, protože jestli čtete moje anglická dobrodružství pravidelně, už jste se s ní setkali u dílu z Duxfordu. Znamená Imperial War Museum a má několik poboček, jedna z nich je právě letecké muzeum v Duxfordu a další je vojenské muzeum v Londýně. Tam jsem velká očekávání neměla, ale nakonec se mi také moc líbilo. Obrovská budova byla rozdělena do několika pater a každé z nich bylo zasvěceno jednomu tématu. My jsme prošli patro 1. světové války, 2. světové války, patro holocaustu, které mne osobně zaujalo nejvíce, a pak ještě vrchní patro věnované nějaké vojenské technice. Muzeum bylo pojato velmi poutavě. Téměř vše bylo nejrůznějším způsobem interaktivní – mohli jste se procházet zákopy 1. světové války, vyzkoušet si různé uniformy, dozvídat se informace pomocí různých dotykových obrazovek a filmů atd. Prostě jste si téměř na vše mohli sáhnout. Úplně mne ubíjelo, že informací je tolik a člověk je prostě všechny nemůže najednou pojmout.

  IWM London

  IWM London

  To se týkalo ale všech muzeí. Byla tak obrovská a krásná, že by v nich člověk mohl trávit ne dny, ale klidně i měsíce a roky a stále by se mohl dozvídat nové a nové zajímavosti. Proto je mi vždy i trochu líto, že nejde vše stihnout při jedné návštěvě. Ale co, alespoň máte do budoucna důvod jet se do londýnských muzeí znova podívat. ;-) A co vy? Do jakého muzea byste se šli nejraději podívat?

  Hlasovat mohou pouze přihlášení.

  Do jakého z výše popsaných muzeí bys nejraději zašel/zašla ty?

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 4. června v 10:48.
  Kobila3 v něm napsala:

  Moc děkuju, Betty_H $> jsem moc ráda, že se Ti články líbí ;-)

  Příspěvek z 4. června v 6:40.
  Betty_H v něm napsala:

  Pět tlapek. Umíš ty články napsat tak hezky a poutavě,že se u nich člověk nenudí.