Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Musí být čtení nuda?

  vydáno  •  knihy

  Roky letí, čtenářů ubývá... Ještě před několika lety četl skoro každý. Dnes málokdo vezme knihu a celý odpoledne si místo koukání do televizoru čte, ale není to škoda? Tento článek bude věnován jedné z mých nejoblíbenějších a největších zálib – knihám a čtení. Na konci na vás čeká čtenářský kvíz.

  Čtení nemusí být nuda..., © Vejunkaaa

  Už od toho, co jsem se naučila číst, jsem našla v knihách mou velkou zálibu. Mimo kreslení, které mě už od malička bavilo a doteď baví, také moc ráda čtu. Skoro každý den ráno, večer a když je venku zima, nebo prší, tak i přes den se tímto koníčkem dokážu zabavit. I knihovny mám moc ráda. Jsou tam moc milé paní knihovnice, které ti ochotně ze vším poradí.

  Čtenářský deník

  V mém čtenářském deníku od 1. do 5. třídy mám napsáno kolem 80 knih. Doteď si čtenářský deník píšu a baví mě to. Je to směs mých dvou zálib – kreslení a čtení. Už v první třídě, když jsem našla maminčin čtenářský deník, jsem ho začala psát. Nejdříve mi s tím pomáhali dospělí, jelikož jsem ještě neuměla tolik psát a zabralo by mi to celou věčnost. Všem bych doporučila si ho psát. Jak? To je jen na vás. Každý ho má trochu odlišný. Můj obsahuje Název knihy, autora a ilustrátora, obsah knihy, hodnocení a poté dokreslím nějaký obrázek.

  Čtenářský deník-Luisa a Lotka

  Moje oblíbené knihy

  Mám opravdu hodně oblíbených knih. O některých jak pro starší, tak pro mladší něco málo napíšu. Můžete se nechat inspirovat a nějakou z nich si také přečíst.

  Děti z Bullerbynu
  Autorka: Astrid Lindgrenová
  Ilustrátorka: Helena Zmatlíková
  Počet stran: 262
  Moje hodnocení: 10/10
  Kniha je o 6 dětech, které žijí ve vesničce Bullerbyn. Jmenují se Britta, Anna, Lisa, Bosse, Lasse a Olle. Chodí do školy ve vzdálenější vesnici a mimo sněhové bouře, která je po cestě ze školy zastihla, spolu zažili mnoho dalšího dobrodružství.
  Je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. Na její motiv bylo natočeno i spoustu filmů. Poprvé mi ji četla maminka, když mi bylo asi 6, a od té doby jsem ji přečetla ještě mockrát. Má trochu více stran, ale opravdu moc hezky se čte. Tuto knihu opravdu moc doporučuji jak mladším, tak i starším čtenářům a čtenářkám.

  Kniha Děti z Bullerbynu, Astrid Lindgrenová

  Pipi Dlouhá punčocha
  Autorka: Astrid Lindgrenová
  Ilustrátor: Adolf Born
  Počet stran: 275
  Moje hodnocení: 9/10
  Kniha je o devítileté dívce, které zemřela maminka a tatínek byl námořník. Vyrůstala na lodi s jejím otcem, jednou při bouři spadl do moře a Pipi ho už neviděla. Námořníci ji vyhodili u vily Vilekuly, kde se svou malou opičkou vyrůstá. Našla si kamarády, kteří vedle ní žijí. Jmenují se Tomy a Anika a spolu zažívají spoustu dobrodružství.
  I na motiv této knihy byl natočen film. Poprvé jsem ji četla v 9 letech a film jsem poprvé viděla minulý rok na noci s Andersenem. Je trochu delší, ale docela dobře se mi četla. Za mě bych ji doporučila asi od 7 až 8 let, ale na knize je doporučení už od 6 let.

  Pipi Dlouhá punčocha, Astrid Lindgrenová

  Vánoční večírek Pipi Dlouhé punčochy, Astrid Lindgrenová

  Vinnetou
  Autor: Karel May
  Ilustrátor: Josef Ulrich
  Počet stran: 304
  Moje hodnocení: 8/10
  Mladík, kterému se říkalo Greenhorn, v Americe na západě vyměňoval dráhu, ale Apači o tom nevěděli. Hrozilo jim nebezpečí jak od medvědů grizzly, tak Indiánů. Tomu mladíkovi se díky jeho schopnostem říkalo Old Shatterhand (v překladu drtící ruka). Přišli Klekípetra s Inču-čunou a Vinnetouem. Hrozil útok Apačů, ke kterým se Old Shatterhand později přidal. Chránil Apače před vyhubením bílými muži. Přežívali i neskutečné věci a nástrahy. S trochu zjednodušeným dějem existuje i film, ale kniha se mi líbí o trochu více. Je poměrně složitá a dlouhá, občas trochu nudná, ale zato dobrodružná. Doporučila bych ji od 12-14 let.

  Vinnetou, Karel May

  Rychlé Šípy
  Autor: Jaroslav Foglar
  Ilustrátor: Jan Fischer, Marko Čermák
  Počet stran(komiks): 344
  Moje hodnocení: 10/10
  Pěti kluků – Mirek, Jarka, Jindra, Červenáček a Rychlonožka si spolu založili klub s názvem Rychlé Šípy. Soupeří proti nim klub Bratrstvo kočičí pracky, který se skládá z Dlouhého bidla, Štětináče a Bohouše. Ti Rychlé Šípy stále pronásledovali a dělali jim naschvály, ale ti si to samozřejmě nenechali líbit. Užívali si život naplno, dělali lumpárny, lovily bobříky a jezdili na výpravy. Tato kniha je dělaná jako komiks a zároveň je to jedna z mých nejoblíbenějších knih od Foglara. Existuje k ní mnoho dalších dílů, jako např. Záhada hlavolamu, Tajemství Velkého Vonta či Stínadla se bouří, ke kterým jsou natočeny i filmy. Tento komiks bych doporučila čtenářům a čtenářkám od 9 let, další knihy této série jsou spíše pro děti od 11-12 let, jelikož jsou trochu složitější na čtení. Všechny knihy od Foglara se mi moc líbily a doufám, že vám se budou líbit také.

  Rychlé Šípy, Jaroslav Foglar

  Anička a její kamarádky
  Autorka: Ivana Peroutková
  Ilustrátorka: Eva Mastníková
  Počet stran: 116
  Moje hodnocení: 9/10
  Anička se na rok nastěhovala k babičce na venkov, jelikož její rodiče odjeli na rok pomáhat do Afriky. U babičky měla jít do druhé třídy. Nejprve se bála, že si nenajde kamarády a s dětmi si nebude rozumět, ale hned první den si našla kamarádky Irenu a Olinu. Později si najde i další kamarády a u babičky na venkově si celý rok užije.
  Tato kniha je první ze série 10 knih o Aničce – Anička a její kamarádky, Anička ve městě, Anička u moře, Anička na horách, Anička a cirkus, Anička a Velikonoce, Anička v Austrálii, Anička a divadlo, Anička na řece a prozatím poslední ze série Anička v zahradě. Vznikaly od roku 2004 až do roku 2017, kdy byla vydána poslední kniha z této série. Tyto knihy se moc dobře čtou a ani nejsou moc dlouhé, proto se dnes shoduji s doporučeným věkem na knize a to od 7 let, ale čteme ji i s mladší sestrou a kniha ji baví.

  Anička a její kamarádky, Ivana Peroutková

  Dívka z inkoustu a hvězd
  Autorka: Kiran Millwood Hargrave
  Ilustrátorka: Kiran Millwood Hargrave
  Počet stran: 228
  Moje hodnocení: 9,5/10
  Když přišel guvernér Adori na ostrov, kde bydlela Isabelle se svým otcem, zakázal překročit hranici mezi Groomerou a zbytkem ostrova. Isabelle přesto snila, že že celé zapomenuté území prozkoumá. Náhle zmizí její kamarádka a přidá se k pátrací skupině, kde se stala „průvodkyní“ a hledali kamarádku na Zapomenutém území. Probudila se mytická příšera a Isabelle zjistila, že musí kromě ztracené dívky zachránit především celý ostrov.
  Knihu jsem dostala, když jsem odcházela ze základky, a hned ty prázdniny jsem ji četla. Nechci úplně prozrazovat, jak to dopadne, pak by vás to asi nebavilo číst. Kniha je doporučená pro děti od 12 let, ale myslím si, že i když si to přečtete v 10, nebo v 11, tak z toho něco mít budete

  Dívka z inkoustu a hvězd, Kiran Millwood Hargrave

  Kouzelný kalendář
  Autor: Jostein Gaarder
  Ilustrátoři: Ondřej a Markéta Laštuvkovi
  Počet stran: 242
  Moje hodnocení: 8,5/10
  Malý Jáchym se snaží snaží zjistit, proč zmizela Elisabeth, která se ztratila díky kouzelnému adventnímu kalendáři, kterým se lze vytratit ze současnosti. Šla navštívit Betlém, kde se právě narodil Ježíšek. Tato kniha je psána formou, jako „adventní kalendář.“ Od začátku prosince až do Vánoc je na každý den jedna kapitolka na přečtení. Je psána spíše pro křesťany, ale určitě si ji mohou přečíst všichni. Knížka se mi líbila a určitě bych ji všem doporučila.

  Kouzelný kalendář, Josten Gaarder

  Heidi, děvčátko z hor
  Autorka: Johanna Spyriová
  Ilustrátoři: Jarmila Marešová
  Počet stran: 100 (liší se podle různých vydání)
  Moje hodnocení: 9,5/10
  Malá holčička Heidi ztratila rodiče, proto ji vychovávala teta Běta, později její dědeček Konrád, který bydlí sám v horách. Měl ji velmi rád, a i když se ho Heidi nejprve bála, později si u něj zvykla. Chodila s o něco starším klukem Petrem pást kozy a večer jí dědeček vyprávěl pohádky. O 3 roky později si pro ni však přijde teta Běta a s donucením ji odveze do bohatého domu, aby dělala společnici Klárce, která nemůže chodit. Heidi se stýskalo po dědečkovi a nakonec ji Klářin tatínek k němu zavezl. Přijela k nim i Klára. Petr si myslel, že Klára je jen líná měšťanka, a byl naštvaný, jelikož se mu Heidi už nevěnovala. Později se s holkami smířil a Klára se v horách naučila chodit. Její tatínek Heidi, Kláře i Petrovi zaplatil studium a mohli chodit do školy. Kniha se mi líbila a docela hezky se mi četla. Já jsem měla o něco kratší vydání, které mělo 100 stran, ale jejich počet se hodně liší. Doporučila bych ji dětem od 8 let.

  Běž, chlapče, běž
  Autor: Uri Orlev
  Ilustrátor: Bez ilustrací, obálka na knize použita z plakátu ze stejnojmenného filmu
  Počet stran: 100 (liší se podle různých vydání)
  Moje hodnocení: 9,5/10
  Příběh o devítiletém chlapci na motiv skutečné události z druhé světové války. Devítiletý židovský chlapec z Polska, který se musel skrývat v lesích či ve štědrých křesťanských rodinách, byl poslední, kdo z jejich rodiny přežil. Během války přišel i o ruku, ale nakonec celou válku přežil. K tomuto příběhu existuje také stejnojmenný film, který je i ve slovenštině a jiných jazycích. Příběh je určen spíše pro trochu starší, jako jiné válečné filmy. Z vlastní zkušenosti bych ho doporučila dětem od 11-13 let. Sama jsem o v 11 viděla a myslím, že spoustu mladších dětí by z toho skoro nic neměla a bylo by to pro ně možná až moc drastický.

  Běž, chlapče, běž

  Čarodějka šestého měsíce
  Autorka: Moony Witcher
  Ilustrátor: Illaria Matteini
  Počet stran: 269
  Moje hodnocení: 7,5/10
  Nina odjela do Benátek, jelikož její dědeček, který zemřel, jí dal na starost vilu a kouzelné železo. Zjistila, že dědečka zabil kouzelník Karkon, a našla kouzelnou knihu. Zjistila, že dědečkova duše se nachází na planetě Xorax, kterou chtěl kouzelník zničit. V dědečkově laboratoři Nina našla kamaráda androida Maxe, se kterým se snaží planetu zachránit. V této sérii knih jsou celkem 4, které na sebe svým dějem navazují. Nejprve mě kniha nudila a chtěla jsem přestat ji číst, ale jsem ráda, že jsem vydržela, jelikož poté se mi začala čím dál více líbit. Doporučila bych ji spíše holkám, ale klidně i klukům od 10 let.

  Čarodějka šestého měsíce, Moony Witcher

  Letopisy Narnie-Lev, čarodějnice a skříň
  Autor: Clive Staples Lewis
  Ilustrátor: Renata Fučíková
  Počet stran: 144
  Moje hodnocení: 8,5/10
  Petr, Edmund, Lucie a Zuzana kvůli náletům opustili dům v Londýně a bydleli na venkově u profesora. Při hře na schovávanou Lucie našla ve staré skříni vchod do Narnie – pohádkového světa, kde vládla zima. Sourozenci jí nevěřili, ale když Edmundovi čarodějnice slíbila, že když všechny sourozence dovede, bude z něj král Narnie, dostali se do ní všichni. Bobr Edmunda napomínal, že ho chce čarodějnice jen oklamat, ale nevěřil mu a za chvíli to zjistil sám. Čarodějnice všechny, kteří jí odporovali, nechala zkamenět. V Narnii se začalo probouzet Jaro a moc čarodějnice slábla. Chtěla proti dětem bojovat, ale ty vyhrály a vrátily se zpět k profesorovi, kde zjistili, že neuběhla ani vteřina od toho, kdy vlezli do skříně. Tato kniha se mi líbila, ale film se mi zdál lepší. Je na pokračování 7 dílů. Jak knihu, tak film bych doporučila od 9-10 let.

  Letopisy Narnie, 1. Díl, C. S. Lewis

  Čtenářský kvíz

  Co víte o dětských knížkách a spisovatelích? Zkuste si kvíz udělat jen pro radost, nehledejte odpovědi na internetu ani v článku. Když budete chtít, můžete se o výsledek podělit v diskuzi.

  1. Kdo napsal knihu Broučci?


  2. Jak se jmenovala opička z knihy Pipi Dlouhá punčocha?


  3. Doplň název knihy: Honzíkova...


  4. Kdo napsal knihu Babička?


  5. Kterou knihu nenapsal Jaroslav Foglar?


  6. Kolik bylo v knize Zahrada kluků?


  7. Jak se jmenovalo nejstarší z dětí v knize Letopisy Narnie?


  8. Co dal Cipísek lišce místo koroptve?


  9. Jak se jmenovala sestra Andulky a Honzíka v knize Chaloupka na vršku?


  10. Kolik má Lisa bratrů (Děti z Bullerbynu)?


  11. Jak se jmenoval první díl Harryho Pottera?


  12. Doplň název knihy: Ronja dcera...


  13. Jak se jmenovala hlavní postava z knihy Dívka z inkoustu a hvězd?


  14. Co ztratila popelka při cestě z plesu?


  15. Kdo napsal knihu Anička u moře?


  16. Kolik dílů má série knihy Čarodějka šestého měsíce?


  17. Kolik knih napsal Karel May?


  18. Luisa a Lotka byly:


  19. Doplň název knihy: O perníkové


  20. Co dala zlá královna Sněhurce?


  21. Jak se jmenovali Robinsonovi bratři?


  22. Doplň název knihy: Gabra a ...


  23. Kdy se odehrává příběh z knihy Běž, chlapče, běž?


  24. Z které planety pochází malý princ?


  25. Pú byl:


  26. Kdo napsal knihu Povídání o pejskovi a kočičce?


  27. Kdo se stal nejlepší kamarádkou Anny ze zeleného domu?


  28. Kdo je Autorem knih o Krtečkovi?


  29. Na jakou školu chodil Kája Mařík v Praze?


  30. Jakou z těchto knih nenapsala Božena Němcová?


  A Jéje, v knihách asi moc velkou zálibu nemáš. Nevadí, stále to můžeš napravit, nebo si běž za svým jiným cílem!;-)

  Asi víš, kdo je to Budulínek, nebo Otesánek, ale vypadá to, že knihy a čtení tě asi moc nezajímá, nebo čteš prostě něco jiného;-)

  Půl na půl, víš, o co jde, ale nějaké znalosti ti stále ještě chybí:-)

  Fajn, o knihách a pohádkách toho víš docela dost, avšak si nebudeme nalhávat... Všechno ještě nevíš. Tak si zkus půjčit nějakou hezkou knížku:->

  Super! Sice to není na 100% ale víš toho hodně. Možná ses jen někde překlikl, nebo prostě nevíš vše, ale skvělý výsledek, je vidět, že máš čtení rád;-)ok

  Gratuluji! Je z tebe opravdu super čtenář, neudělal jsi jedinou chybičku8-Dok

  Vyhodnotit

  Projekt Čtení pomáhá

  Čtení pomáhá je web pro děti a mládež, na kterém i ty můžeš pomoci různým účelům. Jak? Je to jednoduché. Stačí jen poprosit rodiče, aby tě zaregistrovali, a poté už si jen vyber knihu a čti. Jsou tu knihy rozdělené do 3 kategorií. Pro první stupeň základní školy, pro druhý stupeň základní školy, nebo pro studenty osmiletého/šestiletého gymnázia do 9. třídy, a poslední kategorie je pro studenty středních škol. V těchto kategoriích se nachází různé knihy, ze kterých si můžeš vybrat, kterou si přečteš. Až ji budeš mít přečtenou, vyplníš krátký pětiminutový testík, za který, když ho vyplníš bez chyby dostaneš kredit 50 Kč. Tyto peníze ti poštou nepřijdou, ani ti je nepřičtou na platební kartu, ale můžeš si vybrat některou z právě aktivních charitativních účelů, na který tyto peníze věnuješ. Když se ti test nepovede, máš ještě další dva pokusy, a kdyby ani ty nedopadly nejlépe, za týden můžeš test zkusit znovu.

  Bohužel můžeš dělat jen testy z tvé kategorie, nebo o kategorii výše. Tudíž už se k testům z knih v kategorii prvního stupně základní školy nemohu dostat, ale i v mé kategorii se najdou knihy, které mě baví. Mimo tuto aktivitu se můžeš zapojit i do dlouhodobějších soutěžích o nějaké výhry. Tuto stránku mám moc ráda, a i když bych radši dělala knihy z první kategorie, stále mě baví a ještě hodně dlouho budu tento web navštěvovat

  Pro zájemce je tu video od dvou známých youtuberů o tom, jak vzniká kniha

  A krátký rozhovor s ilustrátorkou Kateřinou Brabcovou

  To je z dnešního článku vše, doufám, že jste si ho užili a třeba si z něj i něco odnesli.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  verbum v něm napsal:

  Omlouvám se Verčo. Ano Péťo,máš pravdu

  Hogo v něm napsal:

  Verbum: Není to Verča
  ? Nebo se stalo něco o čem nevím třeba přejmenování???

  Jinak hezký článek. A ani brusinka nechyběla (i když bych se bez ní obešel úplně v poho a dal bych o tlapku víc (
  4 $> teda tlapky

  verbum v něm napsal:

  Ahoj Klárko, krásný článek.
  Knížky mám take rád... jako kluk jsem do 10 nerad četl, ale zachránil mě Jaroslav Foglar. Od knížky Hoši od Bobří řeky jsem četl všechno... asi nejvíce jako kluk Verna
  Čtenářský deník jsem si ale nevedl... já škrabal a tak by to vypadalo děsně... Tvůj deník vypadá úžasně.

  Jen tak dál.