Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Musíme být závislí na elektronice?

  vydáno  •  informatika
  Facebook. Instagram. Skype. A mnoho dalších. Toto jsou sociální sítě, jejichž názvy v dnešní době slyšíme asi každý den. Ve škole, venku, v kroužcích, všude kde jsme. Minecraft. My free zoo. Word of tanks. Hry, o kterých dnes musel slyšet opravdu každý. Většina dětí, ale i dospělých je hrála nebo stále hraje. Ale je to správné? Nejsme příliš zahlceni moderní technikou 21. století?

  písek, © Tomáš Adamec, Zoo Praha

  Kdo by nikdy v životě nehrál minecraft a neznal obchod play? Takového člověka si snad ani neumíme představit. Kdo by v šesti letech neviděl Harryho Pottera a neznal Pána prstenů? Ano, i takoví lidé existují. Kdo by od osmi let neměl svůj Facebook a nesdílel fotky na instagramu?

  Možná se budete divit, ale existují i lidé, kteří ve třinácti letech tyto sítě ještě nenavštívili. Já mezi ně patřím. A není to vždy úplně příjemné. Pokud to znáte z vlastní zkušenosti, víte o čem mluvím a pokud ne, můžete se nad tím alespoň zkusit zamyslet. Jen pro vaši představu: přijdu do školy, snad všichni mají zapnuté mobily nebo tablety a hrají hry nebo jsou na internetu. Některé moje spolužačky jsou dokonce schopné stát dva metry od sebe a psát si!

  Ale tohle samozřejmě není dobré. Komunikace mezi lidmi je horší a horší. Tím myslím normální mluvení, rozhovor mezi přáteli. Například si představte, že před sebou máte volné odpoledne. Máte na výběr. Můžete hrát s kamarády počítačové hry, dívat se na televizi, učit se angličtinu nebo můžete jít ven, třeba na brusle. Co byste si vybrali? V případě, že se neblíží písemka, by se asi neučil nikdo. Při troše štěstí možná jedno procento z vás. Upřímně? Ani se tomu nedivím. Dál už je to horší. Myslím si, že ven by nešla ani polovina z nás. Jestli byste si zvolili počítač nebo televizi, to už je jedno.

  Tyto odstavce byly jen drobná představa začátku 21. století. Napsala jsem to hlavně proto, ať se zamyslíme nad tím, co děláme ve svém volném čase. Logicky vám nemůžu přikázat, ať přestanete hledět do svých elektronických přístrojů a jdete se projít, i když bych to ráda udělala, ale doufám, že jste dočetli až sem a pro změnu se rozhodnete sami. No, uznejte sami. Mám občas pocit, že i můj bratr jen kouká do tabletu a ani neví, jestli za domem máme zahradu.

  A není to škoda? Neměli bychom se soustředit spíš na ochranu přírody kolem nás než na to, kdo vydal lepší video na YouTube?

  Autorka: (13 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  modraocka v něm napsala:

  Re

  Já na elektrojice skoro nejsem řada čtu knihy

  Příspěvek z 24. května 2016 v 18:51.
  5205eri v něm napsala:

  :`(

  Já se přiznávám,že celý den sedím jen na mým dotykovým mobile LG!A ještě bez brýlí!!(ty mám nosit pořád,a hlavně na mobil,čtení a telku)A když nesedím na mobile tak u televize.11

  Příspěvek z 17. května 2016 ve 14:07.
  Chichuachua v něm napsal:

  Souhlas

  Je to moc hezký a hlavně pravdivý článek.

  U nás ve škole je to úplně stejné. Vejdeš do třídy a první co vidíš je, jak víc než polovina spolužáků hraje na mobilech. Neříkám, že je špatné, když člověk chvíli hraje na počítači nebo na mobilu, ale sedět u toho hodiny bych teda nevydržel:D