Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Muslimka

  vydáno  •  Škola a poznání · Šikana · Vztahy
  Moje třída byla minulý týden na lyžáku. Vedení školy mě přiřadilo k jiné třídě, protože jsem nemohla jet. Doslechla jsem se tam o holčině, která chce přejít na jinou školu, protože ji spolužáci šikanují. Šikanují ji, protože je muslimka.

  (Ilustrační snímek), © MAFRA

  Čtenáři píší Alíkoviny

  V této rubrice najdete texty dětí, uživatelů Alík.cz. Vizitku autora najdete kliknutím na odkaz v závěru článku. Pokud se chcete přidat a stát se autorem Alíka, můžete svůj text i s průvodní fotkou vložit zde. Svůj článek pak hledejte v Alíkovinách, v rubrice Čtenáři píší Alíkoviny.

  Narodila se v Česku, vyrostla tu ve šťastné rodině a donedávna vlastně neměla problém. Ale teď jakoby se na muslimy pořádal hon. Slyšíme to odevšad, možná i doma: že jsou jen velké zlo.

  Dovolte mi proto něco říci: existují dobří a špatní lidé. Není pravda, že každý muslim je špatný člověk. Ani z daleka. Naše lidstvo už pamatuje mnoho zlých časů. Můžeme říci, že je způsobil pokaždé islám? Ne. Existují dobří a špatní křesťané. Existují dobří a špatní ateisté (lidé, kteří se k žádné víře nehlásí). A tak přirozeně existují i dobří a špatní muslimové.

  Někdy se to na světě prostě nepovede a objeví se skupina lidí, která se chová jinak, než zbytek jejich vlastní populace.

  Jak se vypořádat se šikanou?

  Šikana znamená zlomyslné obtěžování, týrání, sužování, pronásledování.  První projevy šikany začínají tehdy, kdy se skupina rozdělí na oblíbené a méně oblíbené členy. Tehdy se objevují pomluvy, intriky, pokusy o izolaci a zesměšňování.

  Jakýkoliv projev šikany je potřeba začít řešit, nejlépe ihned. Pokud jste obětí nebo svědkem šikany, svěřte se rodičům, učiteli, oblíbenému dospělému, komukoliv, komu věříte.

  Škola je za děti v době pobytu ve škole odpovědná a proto je ze zákona povinná šikanu řešit.

  Zde najdete Metodický pokyn ministra školství, mládeže a tělovýchovy k prevenci a řešení šikanování mezi žáky škol a školských zařízení

  Pedagogický pracovník, kterému bude znám případ šikanování a nepřijme v tomto ohledu žádné opatření, se vystavuje riziku trestního postihu pro neoznámení, případně nepřekažení trestného činu.

  Čtěte také:

  Šikana ovlivní dítě na celý život. Umíte si s ní poradit?

  Teď se objevila skupina muslimů, kteří se chovají jinak než moderní muslimové ve vyspělých státech. Máme důvod se jich obávat, to jistě, ale je to také důvod mstít se za ně všem muslimům, které potkáme?

  Verča z prváku, která tuhle holčinu zná a snaží se jí pomoct situaci nějak zvládnout, říká: „Ona je úplně v pořádku, nenosí ani šátek, nijak nevyčnívá - jenom když je v jídelně vepřové, tak nechá maso stranou. Neříká nic špatného nebo tak. Ale prostě o ní prasklo, že je muslimka.“

  Kluci si z ní nejdříve začali dělat legraci, ale časem se to trochu zvrtlo. Třeba po ní házejí šálu a křičí: „Fuj, vidím tvoje vlasy, radši se zahal.“ Všichni prý za to dostávají poznámky a jeden už má dvojku z chování, ale co je to platné, když se to děvče mezi námi cítí zle.

  Ona nikdy nevystoupila proti ostatním, dokonale splynula s davem - a tak to má být, je přece stejný člověk, jako my. Nenosila šátek, protože ji to doma neučili, protože může být muslimkou a přitom ukázat, jak má krásné vlasy. Ve zprávách slyšela o muslimkách, které si připadají špatně bez šátku - už si na něj tolik zvykly. Ona by se cítila špatně s ním: vyčnívala by, možná by se to i někoho dotklo.

  Teď díky svým spolužákům neví, jestli ho nemá nosit, aby nikoho neurazila, nebo ho má nosit, protože si všichni myslí, že to k její víře patří. A nejde samozřejmě jen o šátek.

  Liší se od nás jediným detailem: náboženstvím. Přes to z ní její spolužáci museli udělat mimozemšťana, jako by to bylo něco důležitého, ačkoli jí samotné na tom příliš nezáleželo. Moc se za ty kluky stydím.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (16)

  Příspěvek z 12. února 2015 v 19:44.
  Titulu-12 v něm napsala:

  Reakce na MorellTM:

  Naprostá pravda!

  Příspěvek z 10. února 2015 ve 20:31.
  Milovnice-Zvirat v něm napsala:

  Reakce na Kozesinka:

  Díky za opravu, nevěděla jsem přesně. Tím je to horší.

  Příspěvek z 10. února 2015 ve 14:22.
  Kozesinka v něm napsala:

  Reakce na KlaviroKytaraMichalaDavida:

  Já ti tvé názory neberu. Žij blaze.