Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Muž, který nechal stopu na Měsíci

  vydáno  •  Vesmír
  Nevím, zda už jste navštívili výstavu Stopy lidí v pražském Národním muzeu. Pokud ne, máte velkou šanci. Výstava byla prodloužena až do neděle 3. srpna. Čekají vás nejen desítky pozoruhodných exponátů ve vitrínách, ale součástí výstavy je i speciálně upravený povrch podlahy. Chvíli šlapete po hliněné podlaze, kterou záhy vystřídají další povrchy. Projít se můžete snad po všech materiálech, po kterých kdy mohli lidé ve vystavené obuvi kráčet. Jen jeden povrch tam nenajdete, měsíční krajinu.

  Astronaut Eugene A. Cernan přijel do Prahy společně se svou dcerou. (18. června 2008), © Radkaa

  Pořadatelé si poradili i s tímto oříškem. Pozvali na návštěvu muže, který chůzi jako zatím poslední pozemšťan zažil, bývalého velitele Apolla 17 (1972) a dosud posledního člověka na Měsíci, amerického astronauta s československými kořeny, Eugene Cernana (*1934).

  Vlajka, která s ním byla na Měsíci a kterou poté daroval České republice, je jedním z magnetů výstavy. Nově výstavu rozšířila fotografie Eugene Cernana na Měsíci, kterou Národnímu muzeu daroval.

  Jak se to přihodilo, že se Československá vlajka ocitla na Měsíci? Astronaut na to vzpomíná takto: "Do malého příručního kufříku si každý z nás mohl vzít různé drobnosti. Měl jsem s sebou vlajky několika států včetně Československa. Koupil jsem je v obchodě. Věděl jsem, že moji předkové odtud pocházejí."

  Astronautův otec Ondrej Čerňan pocházel ze slovenských Kysúc a babička z jižních Čech. Sám "Gene" Cernan o sobě říká, že se cítí být jak Američanem, tak Čechoslovákem.

  A protože většinu z vás asi v životě procházka po Měsíci nečeká, můžete si o ní aspoň přečíst. Pokud se o pobytu na Měsíci a osudech Eugéne Cernana budete chtít dozvědět více, pak doporučuji článek publikovaný na stránkách serveru www.technet.cz z kterého je následující úryvek:

  . Byl poslední na Měsíci...

  je napůl Čech a napůl Slovák. Fascinující příběh Eugena Cernana

  Cernan se přivázal na sedmapůlmetrové lano, na hada, v němž byl rovněž přívod kyslíku, elektřiny a spojení. A potom pomalu vyplul z otevřeného poklopu kabiny ven. "A můj Bože, to byl pohled! Na tak ohromující dávku smyslových vjemů jsem nebyl předem připraven. Vystrčil jsem hlavu přímo do kaleidoskopu, v němž se každou sekundu tisíckrát proměňovaly tvary a barvy. ,Alelujá!’ Na nic chytřejšího jsem se v té chvíli nezmohl. ,Lidi, tady venku je to nádherný!’ Nenacházel jsem slov, abych ten výjev popsal. Vesmír byl mrtvý a prázdný a současně plný života a pulzujícího pohybu."

  Měl vyzkoušet, jak se může člověk pohybovat v otevřeném vesmíru pouze přitahováním spojovacího lana. "Sebemenší můj pohyb pokaždé ovlivnil celé tělo, proběhl lanem a uštědřil drcnutí kosmické lodi. Nechtěně jsme si začali hrát na práskání bičem, na jednom konci hada byl Tom uvnitř kabiny, na druhém konci já venku. Vzhledem k tomu, že jsem se neměl o co opřít a stabilizovat svou polohu, úplně jsem nad sebou ztratil kontrolu, převracel jsem se a motal na všechny strany. Když jsem dosáhl konce lana, škublo to se mnou zpátky jako při bungee-jumpingu a had mě začal ovíjet, jak jsem se pokoušel obnovit jeho původní tvar. Ještě jsem vůbec nic neudělal a už jsem v tom zápolení prohrával.

  Nikdo mě dopředu nevaroval, jaké obtíže mě čekají – jednoduše proto, že všechno, co jsem dělal, bylo úplně nové." Alexej Leonov prožil podobný zápas, ale Rusové před záludnostmi takového výstupu Američany nevarovali. "Bez jakéhokoliv stabilizačního zařízení jsem nemohl ovládat spojovací lano a to si s gustem dělalo, co chtělo. ,Vůbec se nemůžu dostat tam, kam chci,’ hlásil jsem zlostně Tomovi. ,Ten had je všude kolem mne.’ Kosmonauti, kteří si v budoucnosti vyšlápnou ven z lodi do prostoru, budou potřebovat nějaké pohonné zařízení, aby měli své pohyby pod kontrolou, a kosmická loď musí být vybavena větším počtem záchytných madel.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 23. srpna 2008 ve 14:43.
  Varsha v něm napsal:

  super

  ahoj,
  hodne me zajma vesmir.
  az budu mit 3 000 bodu tak napisu o Titanicovi7

  Příspěvek z 2. července 2008 v 7:56.
  santana v něm napsal:

  sanatana

  toto mě vubec ale vubec nezajímá je to prostě blbost5

  Příspěvek z 1. července 2008 v 15:15.
  králičisko v něm napsal:

  můj názor

  Reakce na králičisko:

  a samozřejmě vím každého zajíma něco jiného to ano......ale napište tady komu se tento článek líbil a celý ho přečetl?2