Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  My čekali jaro, a zatím přišel mráz

  vydáno  •  Zima · Počasí

  Jaro je tady, a zdálo by se, že na zimní radovánky už je pozdě. Ale často se stává, zejména na horách, že příležitost k lyžování, stavění sněhuláků a podobně se najde ještě i v dubnu, na hřebenech Krkonoš i na začátku května.

  Kytičky na Klínovci 27. dubna 2016, © Pralinka2

  Zdálo by se, že v dubnu už je jaro v plném proudu a že zimním radovánkám už je konec. Ale často se i na jaře stává, že se ještě na pár dní vrátí sníh a mráz. V takovém případě může být k vidění i sníh napadlý na rozkvetlé květiny nebo keře. Dost častý je návrat zimy na horách, ale sníh na rozkvetlé keře může napadnout i v nížinách.

  Zlatý déšť se sněhem, © Pralinka2

  Na hřebenech Krkonoš ve výšce nad 1300 m n. m. se dá lyžovat ještě na začátku května.

  Lyžování v Krkonoších 1. května 2017, © Pralinka2

  Ale i na nižších horách, ve výškách kolem 800 až 1200 metrů nad mořem, je dost běžné, že sníh v množství dostatečném pro lyžování napadne ještě během dubna. Dost často napadne na horách sníh v první polovině dubna, často i ve výškách kolem 800 m n.m. bývají ještě dobře upravené běžkařské stopy.

  Běžkařské stopy v Krušných horách mezi Moldavou a Dlouhou Loukou, 4. dubna 2015, © Pralinka2

  Někdy stopy nejsou v úplně ideálním stavu, ale ještě lze potkat dost lyžařů nebo běžkařů.

  Lyžování v Krušných horách 10. dubna 2013, © Pralinka2

  A v některých případech už se s běžkaři ani moc nepočítá, tak si udělají stopu, kde to jde.

  Běžkařská stopa v Krušných horách 14. dubna 2011, © Pralinka2

  Ve výškách kolem 1200 m n.m. se někdy nejen běžkuje, ale i sjezduje ještě v druhé polovině dubna, jako například 22. dubna 2017.

  Lyžaři na Klínovci 22. dubna 2017, © Pralinka2

  Takové dubnové sněžení se v různých výškách projevuje různě. V níže položených částech hor může padat vlhký sníh, ideální pro stavění sněhuláků, zatímco na vyšších horských hřebenech může napadnout typický zimní prašan. Ochlazení v dubnu často bývá přinášeno silným severozápadním větrem, v takovém případě se může na hřebenech hor vyskytnout zvířený sníh, ze kterého mohou vznikat sněhové jazyky nebo závěje.

  Zvířený sníh na Klínovci 27. dubna 2016, © Pralinka2

  V řadě případů jarní sníh přijde i do nížin. Tak tomu bylo například v roce 2008, tedy před 11 lety, kdy byl velmi teplý únor, dne 24. února dokonce na některých místech teplota přesáhla jarních 20 °C. Několik dní po tom, a to 1. března 2008, přišla silná bouřka, způsobená tlakovou níží EMMA, a pak se ochlazovalo, a první sníh toho roku v nížinách napadl až 19. března, a první den, kdy se dalo lyžovat, bylo 21. března, tedy den, kdy již obvykle čekáme jaro. A na horách se pak dalo lyžovat nejen do konce března, ale ještě začátkem dubna, zatímco v lednu a únoru se lyžovat moc nedalo.

  Příchod sněhového počasí i do nížin byl velmi výrazný v dubnu 1980. Tehdy byla v lednu taková běžná spíše studená zima, při které mrzlo, občas i sněžilo, sníh ležel několik týdnů, no prostě v lednu celkem vydařené zimní počasí. Únor 1980 však byl teplejší, sníh roztál a vypadalo to, že se blíží jaro. Březen byl také poměrně teplý a vypadalo to, že jaro je tady. Teplo, i když ne nějaké extrémní, bylo i v první polovině dubna. No, a pak přišel 23. duben 1980. Sníh napadl i v nížinách, na horách ho byly desítky centimetrů, a protože stromy už měly listí, byly následky velkého množství mokrého sněhu dost vážné, hodně stromů se polámalo, až o tom psaly i noviny. A jak jsem uváděl, že leden toho roku přinesl nějaký mráz i sníh, tak na mnoha místech v nadmořské výšce i kolem 300 až 400 metrů, tedy i například v okrajových částech Prahy, toho 23. dubna za jeden den napadlo víc sněhu, než se stačilo nahromadit za celý leden, takže 24. dubna 1980 ráno na řadě míst bylo nejvíc sněhu za celou zimu. To byl asi jeden z výrazných případů příchodu zimy, když už lidi čekali jaro.

  Jak již bylo řečeno, někdy je sníh na horách provázen i silným větrem, což způsobuje zvířený sníh. Takový zvířený sníh ukazuje například následující video:

  Ostatně vítr se může vyskytovat nejen v zimě, ale i například na podzim. Při dostatečně silném větru mohou i na českých jezerech nebo přehradách vznikat vlny, které chvílemi až připomínají mořské.

  A jestli máte dojem, že nadpis tohoto článku je vám povědomý, tak ano. Pochází z jedné písničky, která vypráví taky právě o tomto tématu. I když například v Americe jsou jarní návraty zimy mnohem výraznější, protože severojižní orientace amerických pohoří velmi usnadňuje pronikání teplého vzduchu daleko na sever a studeného daleko na jih.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 24. září 2020 v 19:40, upravený vzápětí.
  Hromádka v něm napsala:

  Taky mi to pripomnelo srpen 68 :-(

  Příspěvek z 5. května 2019 v 10:48.
  Mari1 v něm napsala:

  panglaq: Fešíci je název skupiny, co zpívají tu písničku s názvem Jaro. Pobavit tě ten název určitě neměl. V písni se zpívá o očekávání jara, ale to nepřišlo, přišel mráz...
  Původně se skupina jmenovala Rengers, ale takový název se bývalému režimu nelíbil, proto se skupina přejmenovala.

  Příspěvek z 5. května 2019 v 7:43.
  panglaq v něm napsal:

  Díky moc za článek, Pralinko2. S tou písničkou mě ovšem spíš než název článku pobavil ten nápis ve videu "Fešáci - Jaro":-DR^O=