Oni to vlastně králové nebyli. Byli to učenci (mudrci) z východu, kteří z hvězd vyčetli, že se někde v judském Betlémě narodil Ježíš. Ani jména nejsou známa, ale podle legendy se jim dala jména Kašpar (Casparus), Melichar (Mechior) a Baltazar (Balthasar). Přinesli mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.
Ale teď už k tradicím u nás. Tříkrálovou sbírku pořádá už dvanáctým rokem Charita (www.trikralovasbirka.cz). Děti bývají oděny do šatů bílé barvy, na hlavě mají korunu nebo turban a v ruce kometu, kasičku nebo lampičku.
Fotogalerie |
Koledníci prosí písničkou lidi o malý peněžní dar na pomoc chudým, nemocným, opuštěným lidem. Na dveře píšou K+M+B 2012. Lidé si myslí, že + je plus, ale je to křížek, který znamená požehnání (Christis Mansionem Benedicat - Kristus ať obydlí žehná; ať Kristus požehná tomuto příbytku).
Je to krásná tradice, která pomáhá. Já se letos účastním již potřetí a nemohu si stěžovat - lidé jsou i v době krize velmi štědří a všude nás vítají. Tato tradice už k začátku roku patří. A tak přispějte malým koledníkům do jejich kasiček, neboť vás pak bude hřát u srdce, že jste udělali pro druhé něco dobrého.
Historie tříkrálové koledy"Tříkrálová koleda má dlouhou tradici. Původně ji vykonával kantor se svými žáky, později kněz s ministranty a někdy i s kostelníkem. Přišli do domu, modlili se a zpívali, vykuřovali kadidlem a kropili svěcenou vodou, kterou dne předem spolu s křídou posvětili. Na dveře nebo silný dřevěným rám nad nimi napsali písmena K (C) + M + B a letopočet... Děti se jako koledníci začaly na venkově objevovat o něco později, nakonec to byly převážně děti z nejchudších rodin. Jejich masky byly jednoduché a tvořily je většinou dlouhé bílé košile přepásaná provazem, červeným šátkem nebo šerpou. Na hlavách měly papírové koruny zdobené malůvkami a zlatým nebo stříbrným papírem či staniolem, vousy z koudele nebo vaty..." ![]() České zvyky a obyčeje, napsala Alena Vondrušková, ilustrovala Kamila Skopová, vydal Albatros v roce 2004 |