Alíkoviny

My tři králové jdeme k vám...

vydáno  v 10:33  •  Doma a ve světě
...štěstí, zdraví vinšujem vám. Toto slýcháváme již dvanáct let na začátku ledna, kdy se koná Tříkrálová sbírka. Všichni to bereme jako nádhernou tradici. Ale tušíte, kdo ti králové ve skutečnosti byli?
Kolednice (zleva) Štěpánka, Barča a Maruška s kasičkou. Tříkrálová sbírka v

Autor fotky: Václav Šlauf, MF DNES

Oni to vlastně králové nebyli. Byli to učenci (mudrci) z východu, kteří z hvězd vyčetli, že se někde v judském Betlémě narodil Ježíš. Ani jména nejsou známa, ale podle legendy se jim dala jména Kašpar (Casparus), Melichar (Mechior) a Baltazar (Balthasar). Přinesli mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.

Ale teď už k tradicím u nás. Tříkrálovou sbírku pořádá už dvanáctým rokem Charita (www.trikralovasbirka.cz). Děti bývají oděny do šatů bílé barvy, na hlavě mají korunu nebo turban a v ruce kometu, kasičku nebo lampičku.

Fotogalerie

Koledníci prosí písničkou lidi o malý peněžní dar na pomoc chudým, nemocným, opuštěným lidem. Na dveře píšou K+M+B 2012. Lidé si myslí, že + je plus, ale je to křížek, který znamená požehnání (Christis Mansionem Benedicat - Kristus ať obydlí žehná; ať Kristus požehná tomuto příbytku).

Je to krásná tradice, která pomáhá. Já se letos účastním již potřetí a nemohu si stěžovat - lidé jsou i v době krize velmi štědří a všude nás vítají. Tato tradice už k začátku roku patří. A tak přispějte malým koledníkům do jejich kasiček, neboť vás pak bude hřát u srdce, že jste udělali pro druhé něco dobrého.

Historie tříkrálové koledy

"Tříkrálová koleda má dlouhou tradici. Původně ji vykonával kantor se svými žáky, později kněz s ministranty a někdy i s kostelníkem. Přišli do domu, modlili se a zpívali, vykuřovali kadidlem a kropili svěcenou vodou, kterou dne předem spolu s křídou posvětili. Na dveře nebo silný dřevěným rám nad nimi napsali písmena K (C) + M + B a letopočet...

Děti se jako koledníci začaly na venkově objevovat o něco později, nakonec to byly převážně děti z nejchudších rodin. Jejich masky byly jednoduché a tvořily je většinou dlouhé bílé košile přepásaná provazem, červeným šátkem nebo šerpou. Na hlavách měly papírové koruny zdobené malůvkami a zlatým nebo stříbrným papírem či staniolem, vousy z koudele nebo vaty..."

České zvyky a obyčeje

České zvyky a obyčeje, napsala Alena Vondrušková, ilustrovala Kamila Skopová, vydal Albatros v roce 2004

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (36)

Příspěvek z 19. února 2012 ve 13:14.
Macík152 v něm napsal:

Když je nemáš ráda, tak si to nečti a nepiš tu sprostá slova!!!!2314128

Příspěvek z 12. února 2012 v 16:38.
Barča441 v něm napsala:

Tři králové

Ty vole já je nesnášim51211201413813

Příspěvek z 13. ledna 2012 v 16:16.
Papagena v něm napsala:

tři králové

Já jsem taky chodila za tři krále.
26