Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Myš na kameni

  vydáno  •  zvířata · příroda

  Chcete si přečíst nějaký nedůležitý, oddechový, bezvýznamný, možná až banální příběh, ve kterém nejde o osud světa a vesmíru, ale přece jen může zaujmout? Sice se nedozvíte nic převratného, ale možná si u tohoto skutečného příběhu aspoň odpočinete.

  Myš na kameni, © Pralinka2

  To se tak jednou 19. 7. 2005 na dovolené na Rovišti stala taková zajímavá věc.

  K prezentaci této příhody mě inspiroval článek Včera 22. 8. 2017 nám přistál holub na parapetě u našeho okna, uveřejněný v Alíkovinách v roce 2017.

  Kamarád jel s lodičkou poblíž břehu, a najednou z lodičky vyskočila myš, plavala studenou vodou (13 °C) ke břehu, a těsně před břehem vylezla ka kámen, seděla na něm jako zmoklá myš a tiše klepala kosu. Samozřejmě jsme se vyděsili, že se kamarád asi utopí, protože je známo, že myši utíkají z potápějící se loďky jako první. Naštestí se nic nestalo, a tak jsme věnovali pozornost myšce. Očekávali jsme, že když tak dobře plave, tak doplave ještě těch pár centimetrů ke břehu. Ale ona nic, jen tam tak seděla. Po několika minutách jsme si došli pro fotoaparát a pořídili pár portrétů. Následující fotografie jsou pořízeny v 11:15 až 11:17 hodin.

  Myš na kameni v 11:15

  Myš na kameni v 11:16

  Myš na kameni v 11:17

  Když tam ta myš pořád seděla, klepala kosu a ustrašeně se dívala na vodu, tak nám ji přišlo líto a rozhodli jsme se dát jí šanci. Přinesli jsme prkno a udělali lávku od kamene až na břeh. Očekávali jsme, že myška celá rozradostněná okamžitě uteče přes prkno na břeh. Jenže ona ne. Ona pořád seděla na kameni. Pak jsem vzal stéblo suché trávy a zkusil do ní šťouchnout. Pištěla, ale nemínila se hnout. Teprve po chvíli se nechala doslova dostrkat na začátek prkna. Ani tam se však nedala do samostatného pohybu a zůstala stát na okraji prkna. Následující snímek je z 11:23 hod.

  Myš přecházející po lávce z kamene na břeh řeky

  Teprve postupně a velmi pomalu se přesunula dál, občas trochu popošla, pak se zase vrátila, a tak tam na tom prkně postávala a pocházela dost dlouho, jak je vidět na následujících snímcích. Protože v 11:40 měl jet parník a tato doba se blížila, začali jsme mít obavy, že až pojede, tak vlny myšku spláchnou do vody, což by se jí asi nelíbilo, i když jsme věděli, že plavat umí. Ale Mirek nás ujišťoval, že se jí nic nestane a že před příjezdem parníku prkno opustí a přejde na břeh. Nicméně dlouho to tak nevypadalo, myš pořád popocházela po prkně, tu kousek tam, tu kousek zpátky, jak ukazují následující obrázky pořizované od 11:28 do 11:40 hodin.

  Myš na prkně v 11:27

  Myš na prkně v 11:36

  Myš na prkně v 11:37

  Myš na prkně v 11:40

  No a asi tak v 11:37 se objevil parník a začal přijíždět k přístavišti o asi 200 m dál. Mirek říkal, že než lidi nastoupí a vystoupí a parník přijede, potrvá to 10 minut a myš mezitím uteče. S napětím jsme pozorovali myš a lidi nastupující a vystupující u parníku. No a asi tak v 11:43 nebo 11:44 myš náhle přeběhla přes prkennou lávku a zmizela mezi kameny na břehu. Krátce na to projel kolem parník, jehož vlny již myšku nemohly ohrozit. Následující fotka je z průjezdu parníku v 11:46 hodin.

  Loď v 11:46

  Možná se vám tato příhoda bude zdát banální v dnešním světě plném závažných událostí, ale v době dovolené to byla docela zajímavá podívaná, kterou jsme se zájmem sledovali.

  (Tento článek byl již autorem publikován na adrese http://pavel.venku.cz/roviste/mys.htm).

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 26. ledna v 19:06.
  FenečkaEjmi v něm napsala:

  Zajímavý článek a krásné fotky. ok Pět tlapek. ;-)

  Příspěvek z 23. ledna ve 23:37, upravený po 5 minutách.
  VelkýBochník v něm napsal:

  Ale jako jo... Proč taky jednou nenapsat článek, kterej bude spíše odpočinkovej a tak...;-)
  A ty fotky jsou (jako od Pralinky vždycky) krásný...
  Já tedy dávám 4 tlapky, protože jiné Pralinkovy články mají tu „laťku“ dost vysoko, pokud můžu hodnotit...;-)

  I tak je to ale moc fajn...;-)

  Příspěvek z 23. ledna v 19:32.
  Risko77 v něm napsal:

  Zaujímavé a kreatívne! 5 tlapek určite! :->