Alíkovina

Myš nejhezčí

vydáno  •  Příroda
Možná nad takovým slovním spojením vrtíte hlavou. Copak může být na myši něco hezkého? Ale zvíře známé pod vědeckým názvem Phloeomys pallidus je česky pracovně skutečně nazýváno MYŠ NEJHEZČÍ nebo také KRYSA OBLÁČKOVÁ.

Latinský název pro tuto největší myš světa je Phloeomys pallidus. K vinění je např. v pražské zoologické zahradě., © ZOO Praha

A to není její jediné nej. Je to zároveň největší myš světa. Pochází ze severu filipínského ostrova Luzon a v pražské zoo počátkem letošního roku poprvé porodila zdravé mládě.

Tento druh hlodavce patří ve světových zoologických zahradách ke skutečným raritám. V Evropě ho naposledy úspěšně chovala londýnská zoo v osmdesátých letech. V současné době existuje mimo filipínskou domovinu úspěšný chov pouze v newyorské zoo v Bronxu.

Zoo Praha získala dva páry těchto hlodavců na začátku října loňského roku. Po povinné karanténě byly krysy umístěny v pečlivě vytvořeném prostředí chovatelského zázemí. Tam se jim chovatelé snažili napodobit jejich lesní životní prostředí s množstvím větví a dutin. Intenzivní péče se odrazila narozením prvního mláděte 11. ledna letošního roku. Mládě se narodilo osrstěné, s porodní váhou asi 120 gramů.

Krysy obláčkové jsou vůbec největším zástupcem podčeledi myšovitých, v dospělosti dosahují hmotnosti více než dvou kilogramů. To potvrzují i jedinci z pražské zoo: největší z nich momentálně váží 2 460 gramů.

Řada druhů filipínských hlodavců je ve své domovině kriticky ohrožena destrukcí životního prostředí. Chovem krysy obláčkové je možné získat cenné informace pro budoucí záchranné chovy těchto druhů, které jsou již přímo ohroženy.

Krysy obláčkové si budete moci prohlédnout zhruba od června v nové expozici, která se připravuje východu z pavilonu Indonéská džungle. Nezbývá, než držet palce, aby se jim dobře dařilo. A to nejen letos, kdy je podle čínského kalendáře rok krysy.

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!