Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Na Alíkovi máte svá data pod dohledem

  vydáno  •  ochrana soukromí · vývoj Alíka · rodičům

  Vaše soukromí a vaše data patří k tomu nejhodnotnějšímu, co na internetu máte. Jsem sice váš kamarád, ale říká se, že pořádek dělá přátele, proto jsem v uplynulých měsících přinesl nové zlepšováky do našeho kamarádství.

  Odebráním souhlasů účet zanikne, © Alík

  Z nařízení Evropské unie, které platí od května, vyplynula řada změn, které mnohdy vypadaly ošklivě. Děti mladší 16 let mají nyní kvůli němu rozdělené účty na dětský a rodičovský podúčet a jejich osobní údaje spravují rodiče. U drtivé většiny účtů bylo též nutné znovu potvrdit souhlasy se zpracováním osobních údajů, jinak byl uživatel považovaný za zatoulaného – tedy určeného ke smazání. O této úpravě jsem psal už v květnu v článku www.alik.cz/a/zmeny-na-alikovi-kvuli-lepsi-ochrane-soukromi.

  V tuto chvíli jsou zatoulaní uživatelé mazáni. Je to asi největší úklid databáze, který jsem kdy dělal, takže potrvá několik dní... a nejsem jediný, kdo má z pořádku užitek. @)->-

  Vaše data na stříbrném podnose

  Nyní máte v menu u své vizitky odkaz „Veškerá má aktivita“, který slouží jako rozcestník ke všem datům, která o vás můj server zná.

  Můžete si nově pročíst všechny diskusní příspěvky, které jste kdy psali do nástěnek, nebo pod Alíkovinami do diskusí nebo redakčních rozprav – včetně příspěvků, které jsou smazané. Stejně tak se můžete kdykoliv pobavit svými smazanými vtipy a zamyslet se nad nezodpovězenými nebo nad neveřejně zodpovězenými dotazy v poradně. Máte přístup i ke kompletní historii chatů, kterých jste se zúčastnili od 2. října 2016 (starší historie je navždy pryč).

  Na první pohled vás možná zarazí, jak je možné, že data, která jsou smazaná, pořád existují. Běžná taktika u všech počítačových systémů je, že se nic doopravdy nemaže, protože občas se přihodí, že si uživatel smaže něco omylem a potom se ta doopravdy úplně smazaná data nedají obnovit. Opatrný programátor si tedy dává pozor, aby informace zbytečně neztrácel, není v tom nic nekalého nebo zákeřného. O:-)

  Stav smazání je u většiny položek jen další parametr, smazáno: ano/ne, který se ve všech výpisech důsledně zohledňuje. Takto opatrně funguje většina webů a sociálních sítí. Dokonce i soubor na disku v počítači, když smažete, tak se poruší jen jeho hlavička, ale data na něm zůstanou a jdou teoreticky obnovit, dokud se nepřepíšou novým obsahem. V případě databází obvykle není nezbytné stará data mazat, protože místa na serverech bývá dost. Z většího množství dat jdou také sestavovat kvalitnější statistiky.

  Nyní díky novým výpisům vidíte všechno, co jste u mě vytvořili a co mám ve své databázi uložené. Možná se budete divit, co jste dříve byli schopní napsat, ale buďte prosím ke svému mladšímu já shovívaví, ono to myslelo dobře a netušilo, že budete jednou tak moudří, jako jste dnes. :-D

  Pokud se stydíte za svoji minulost, buďte pyšní na svoji současnost a snažte se teď, aby se za vás nestyděla vaše budoucnost. ;-)

  Export uživatelských dat

  Nařízení GDPR vám dává ještě jedno zajímavé právo – vaše data nesmí být zajatcem konkrétního webu. Idea evropských zákonodárců je taková, že pokud na nějaké službě postupně vytvoříte určitý obsah – třeba povídku, obrázek, rozhovor, archiv dopisů – tak musí existovat cesta, jak ji přenést ven a třeba ji i nahrát do jiné konkurenční služby. Znamená to, že každá služba musí nabízet export dat (slovo export znamená česky vývoz, ale říkat vývoz dat je takové divné :-)).

  Můj web vám export nabízí také. V tuto chvíli neexistuje žádná konkurence Alíka, do které byste si tato data mohli přenést, ale teoreticky tomu nic nebrání. Exportovaná data jsou ve snadno strojově čitelné podobě ve formátu zvaném JSON (vyslovuje se džejsn, jako to anglické jméno), takže jiné sociální sítě mají teď možnost vyrobit jejich import.

  Pokud máte účet u nějaké jiné sociální sítě, zkuste se podívat, případně přeptat, jestli také export nenabízí. Jako obyvatelé EU na to máte právo, vaše data jsou vaše. Pokud vím, tak žádná naše česká konkurence zatím zákonná nařízení nedodržuje, takže přenést účet z jiné služby ke mně zatím nejde. Je tak trochu na vás, abyste si u nich vydupali, že export dat chcete, právo na to máte!

  Výmaz dat a právo na zapomenutí

  Pokud chcete z Alíka odejít, můžete se kdykoliv odhlásit a už se na účet nepřihlašovat. Nebo i změnit heslo na nějaké nesmyslné a to zapomenout. Můžete (nebo váš rodič může) i zajít do nastavení a smazat všechny osobní údaje – včetně e-mailové adresy, jména, místa, věku, narozenin. Také jde u účtu vypnout místní poštu, kdybyste chtěli mít pojištěné, že vám nikdy nikdo nenapíše, aby nečekal marně na odpověď. Možností ochrany soukromí máte spoustu.

  Vaše data nesmím k ničemu zneužívat, ani když je mám. Ale máte samozřejmě ze zákona možnost požadovat, abych je neměl, tedy abych na vás zcela zapomněl. Proto může váš rodič (nebo vy, pokud nemáte rozdělený účet) odebrat souhlas se zpracováním osobních údajů a zažádat o zapomenutí účtu. Správci žádost posoudí a pokud nenajdou žádné podezřelé okolnosti, schválí ji, což způsobí, že účet po čtrnácti dnech zanikne. Přesněji řečeno zůstane z něj prázdná schránka, která bude jen blokovat přezdívku, aby se za vás nemohl nikdo nový vydávat.

  Při tomto zapomenutí otevřeně zveřejněný obsah zůstane – tedy příspěvky v diskusích a nástěnkách, dotazy v poradně, zveřejněné vtipy, vydané Alíkoviny – nic z toho se nemaže. Maže se obsah vizitky, osobní údaje a dopisy v poště, pokud odesílatel i příjemce jsou zapomenutí.

  Smažou se i všechny zprávy z chatu, takže pokud jste si s někým povídali, on pak uvidí ve svých záznamech jen půlku rozhovoru, což není moc příjemné. Proto prosím, pokud se mnou už nechcete kamarádit, berte zapomenutí jako krajní možnost... není to jen zrušení účtu, je to ničivá smršť v historii. @=

  To je zatím vše. V případě nejasností se prosím ptejte v diskusi. Snažil jsem se všechny zákonné povinnosti dodržet co nejpoctivěji a zároveň nejohleduplněji k vám... snad jsem vás tím nepotrápil víc, než bylo nutné.

  (Mimochodem, všimli jste si, že už můžete hodnotit vtipy? Zatím se nikde neukazují počty, ale hlasy se sbírají.)

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  007mary v něm napsal:

  Super;-)O:-) napsal jsi pěkný článek R^O:-)

  Příspěvek z 3. září 2018 ve 14:48.
  ANDÍLEK2009 v něm napsal:

  :-( pěkný :-(

  Příspěvek z 31. srpna 2018 ve 21:28.
  Alfa_Beta v něm napsala:

  Moc pěkný článek, Alíku @)->-R^

  maggiesimpsons: já myslím, že ne, když mají smazaných účet.