Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Na co si dát pozor, když vybíráte nový telefon?

  vydáno  •  informatika · věda a technika

  Spousta z vás určitě někdy vybírala svůj nový mobilní telefon a jednou za pár let k tomuto kroku asi jdete znovu. Na co byste si ale měli dát pozor, co by vás mělo přitahovat a co naopak odtahovat od koupě?

  Telefon a příslušenství k němu, focený na telefon, kterému příslušenství patří., © Hogo

  Telefon je stejně jako počítač složen z nějakých komponentů, mezi které patří oproti počítači hlavně displej, fotoaparáty nebo voděodolost. Dnes se ale podíváme na to, co by měl mít telefon, aby váš zážitek z používání byl co nejlepší.

  1. Procesor

  Procesor je malý čip ve vašem telefonu, který zajišťuje chod prostředí, rychlost, výkon a plynulost. Existují různé druhy procesorů, nejčastěji se setkáte s takzvanými „Snapdragony“, což je řada procesorů od firmy Qualcomm. Tam je to rozdělené na pár tříd procesorů:

  • Řada 400 – nejslabší procesory od Qualcommu, dávané do těch nejlevnějších telefonů.
  • Řada 600 – trochu silnější procesory, s jejichž pomocí už se systém nebude tolik zasekávat, ale bude působit plynuleji.
  • Řada 700 – velmi silné telefony dávající se do trochu dražších telefonů, zvládnou i náročnější úlohy.
  • Řada 800 – ty nejsilnější procesory, které se dávají do takzvaných „vlajkových“ telefonů, avšak jdou najít i jinde.

  Záleží ale také na čísle, jelikož čím větší číslo, tím je procesor novější a výkonnější, tedy Snapdragon 845, sic je řady 800, nemusí být ten nejsilnější, jelikož má menší číslo = je starší. V současnosti je nejsilnější procesor z dílny Qualcommu Snapdragon 8 gen. 1, nástupce loňské 888.
  Poté se setkáte s procesory značky MediaTek, která má dvě řady procesorů – Helio a Dimensity. Helio je zase ten slabší – čím nižší číslo, tím je procesor slabší, Dimensity je jeden z těch silnějších. V současnosti je model Dimensity 9000 nejsilnějším procesorem MediaTeku.

  Záleží tedy na vás, který procesor by vám stačil. Silnější procesory by měly vystačit více do budoucna, aby se vám systém nezačal sekat nebo se nestalo, že by nezvládl nějakou novější aplikaci.

  2. Displej

  Displeje u telefonů jsou hlavní věcí pro každého z vás. Pokud není pěkný displej, zážitek z telefonu nebude tak dobrý. Ovšem na papíře nevidíte, jaký je displej, tak jaký tedy ze specifikací vybrat?
  Inu, existují různé typy displejů, OLED, AMOLED a IPS. Z toho nejkrásnější displeje jsou právě první dva zmíněné. (AM)OLED displeje mají totiž tu výhodu, že pokud je nějaká aplikace v tmavém módu a zobrazuje černé pixely, tak černé pixely jsou vypnuté pixely, tedy šetří vaše oči i baterku. Lze do nich také ukrýt čtečku otisku prstů. OLED displeje mají také přesnější živější barvy, takže zážitek ze sledování videí nebo filmů je ještě lepší. IPS displeje jsou na technologii LCD, a i když jsou energeticky méně náročné, než právě technologie OLED, tak jelikož černé pixely pořád svítí, spotřebovávají více baterie. Barvy na IPS displejích jsou docela přesné, avšak oproti OLEDu to není nic moc.

  Další prvek displeje je rozlišení, což je většinou FullHD, FullHD+ nebo QuadHD. Tady asi není co říci – čím vyšší rozlišení, tím krásnější displej. Na menším displeji ale oproti FullHD a QuadHD nepoznáte rozdíl, pokud nemáte minimálně 6,7 palcový telefon, kde už trošku větší rozdíl pocítíte, avšak není to nic hrozného. Rozlišení bych tedy narozdíl od typu displeje moc neřešil.

  Poté je tu obnovovací frekvence, tedy číslo, kolikrát se displej za vteřinu obnoví, značí se značkou „Hz“. Standard je 60Hz displej, tedy displej se obnoví šedesátkrát za vteřinu, avšak existují i 90Hz displeje, 120Hz displeje nebo displeje s takzvaným LTPO, tedy displejem, který adaptivně mění svou frekvenci a tím pádem je úspornější na baterii. Čím více se telefon obnovuje, tím plynulejší je zážitek z používání. Doporučuji se tedy podívat na obnovovací frekvenci, pokud chcete plynulé animace prostředí.

  3. Baterie

  Baterie je dost důležitá, stejně jako displej, pro asi všechny, co telefon používají. Kapacita baterie se značí v tzv. mAh – každá mAh označuje tisícinu ampérhodiny. Jedna mAh by nevydržela ani na třicet sekund použití. Dnešní telefony mají okolo čtyř až pěti tisíc mAh, z čehož na výsledné výdrži výrazně záleží na ostatních parametrech. Třeba takové Xiaomi nemá svůj software a hardware moc odladěný, takže i s kapacitou 5000 mAh dáte stěží den a půl, naopak Apple dokáže díky dokonalému sladění svého systému s použitými součástmi vyždímat i z 2500 mAh stejnou výdrž.

  Také záleží na displeji, jak již tu bylo zmíněno. Zvolená technologie, obnovovací frekvence a dokonce i to rozlišení hrají větší roli ve výdrži. Baterie také dost přidává na hmotnosti, proto výrobci nedávají do svých telefonů třeba baterie s kapacitou 10 000mAh. Pokud vám tedy jde o výdrž, berte větší číslo, okolo 4500mAh.

  4. Fotoaparáty

  U telefonu je také důležitý fotoaparát a jsou telefony s různými fotoaparáty. Některé telefony mají čtyři foťáky (z nichž jsou většinou dva úplně zbytečné, ale to později vysvětlím), dva foťáky, jen jeden foťák nebo rovnou pět. Také můžete slýchat pojem „MPx“, což je zkratka pro jeden megapixel. Čím více MPx, tím více detailů dokáže objektiv pojmout. Ale neznamená to, že „čím více MPx, tím víc Adidas“. Třeba telefony od Applu, iPhony, mají jen 12 MPx a i přesto, že konkurence má i třeba 108mPx, tak je iPhone považován za jeden z nejlépe fotících telefonů na trhu. Samozřejmě jde také o software, tedy následné zpracování fotky pomocí procesoru. Některé telefony sází na reálnější snímky, některé uměle vytvoří líbivou fotku, které dá stejně spousta lidí přednost. U fotoaparátu bych se podíval na výstupy fotek z recenzí (upřímně z českých recenzentů doporučuji Techarena nebo Huramobil, případně GeekBoy, kteří dělají nejobjektivnější recenze telefonů a jiné techniky na české scéně). Pokud ale telefon v žádné recenzi nenajdete, hledejte název senzoru, který vámi vybraný telefon má. Často se dává jeden senzor do vícero telefonů, takže můžete zkusit odhadnout, že vámi vybraný telefon vyprodukuje cca stejné snímky, jako konkurenční se stejným senzorem. Stačí jen správně umět používat vyhledávač.

  Slovníček pojmů


  • Software – nějaká aplikace, program napsaný vývojářem.
  • Zoom – přiblížení
  • makroobjektiv – objektiv fotoaparátu orientovaný na velmi krátkou vzdálenost, hlavně na točení zblízka
  • teleobjektiv – objektiv s velkou ohniskovou vzdáleností – opticky „přibližuje“ předmět, něco jako dalekohled, akorát ve fotoaparátech

  Avšak, teď se pojďme podívat na zbytečné senzory v mobilních telefonech. Zpravidla jde o makroobjektiv (nejčastěji má 2 MPx), který nepodává vůbec dobré fotky a je tam jen do počtu, aby vypadalo, že má telefon něco navíc. Nutno ale říci, že pokud má makro alespoň 5 MPx, dokážete vyprodukovat velmi dobré fotky. Poté je tu ještě více zbytečný senzor na rozostření pozadí (který jde udělat softwarem po vyfocení snímku), který má také 2 MPx a je jen do počtu. Takže i když se bude zdát, že má telefon čtyři foťáky, ve skutečnosti bude mít použitelné jen dva z nich.

  Teď si asi říkáte, co jsou tedy ty zbývající, „nezbytečné“ foťáky, a to nás dostává k fotovýbavě telefonu. V každém telefonu najdete hlavní objektiv, na který budete fotit asi nejčastěji, a většinou najdete i širokoúhlý objektiv, pro široký úhel záběru (zachytí se prostředí z delší vzdálenosti). V dražších telefonech poté najdete i periskopický teleobjektiv pro větší a kvalitnější zoom, nebo klasický teleobjektiv pro trojnásobný až pětinásobný zoom.

  5. Operační systém

  To nejdůležitější je ten software, který poběží v telefonu, tedy Android, iOS nebo HarmonyOS pro Huawei telefony. Android je narozdíl od iOS otevřený operační systém, který má otevřený zdrojový kód a vývojáři mu mohou udělat vlastní nadstavbu. Není tedy divu, že u každého známého výrobce vypadá Android úplně jinak. Existuje spoustu různých nadstaveb, Xiaomi/POCO/Redmi jsou postavené na nadstavbě od Xiaomi jménem MIUI, Samsungy na OneUI, Realme na RealmeUI, Vivo na FunTouchOS, OnePlus na OxygenOS… je jich spousta. Každopádně teď bych se rád podělil o mé osobní zkušenosti s některými z těchto nadstaveb, abych vám kdyžtak pomohl si vybrat i pohodlný software.

  Nejpříjemnější nadstavba byla pro mne u Samsungu. Je to designově skvělé prostředí, které si jakkoliv můžete přizpůsobit. Navíc mají telefony od Samsungu klidně i tři velké aktualizace Androidu a čtyři velké aktualizace Androidu na těch nejdražších telefonech (většinou bývají jen dvě, někdy i jen jedna). Nadstavba je rychlá a plynulá po delší dobu, jak na slabších telefonech (zkoušel jsem na A21s), tak na silných telefonech (zkouším každý den na Galaxy S20 FE) a zatím jsem za celou dobu používání viděl tak dva menší záseky, většinou po nějakém restartu nebo aktualizaci.

  Dobré zkušenosti mám s RealmeUI, kde jelo vše naprosto v pořádku a plynule. Nutno ale říci, že jsem telefon držel v ruce jen nějakou hodinku, ale podle ohlasů také na záseky moc nenarazíte.

  Naopak kde je spoustu záseků, systém je nepřehledný a špatně odladěný, je MIUI. Záseky jsem první půlrok používání moc neviděl, ale poté se telefon zpomaloval, velmi zasekával a skoro se nedal používat, čemuž nepomohlo ani tovární nastavení. Telefon se mi samovolně začal restartovat, přestala mu fungovat ovládací gesta v systému, zasekla se mi aplikace, bylo to velmi nepříjemné. Samozřejmě se to může lišit model od modelu, ale vadí mi tam ještě jedna věc, a tou je samotné nastavení, které je nepřehledné, vůbec k sobě logicky ani barevně neladí atd. Domovská obrazovka také není úplně uživatelsky přívětivá, ale je tam fajn přizpůsobení animací.


  Aktuálně výhodné telefony:

  Na závěr bych rád vypíchnul pár velmi zajímavých telefonů, co aktuálně na trhu jsou:

  Aktuálně do pěti tisíc:
  Realme 8 – FullHD AMOLED displej, výkonný procesor, rychlá nadstavba
  Redmi Note 11 – 90Hz AMOLED displej se super svítivostí, podprůměrné fotoaparáty
  MotoG60s – čisté pěkné prostředí Motoroly, 120Hz displej, obří rozměry
  Telefony na velký výkon:
  POCO X3 Pro – Snapdragon 860, dobrá výdrž, fajn reproduktory, horší nadstavba
  POCO F3 – Snapdragon 870, 120 Hz, horší nadstavba
  Realme GT Neo2 – vysoký výkon, největší rychlost
  ROG Phone 5 – nejlepší telefon pro hráče na trhu
  Do deseti tisíc:
  Realme 7 Pro
  Vivo V21 – telefon s nejlepší selfie kamerkou do dvaceti tisíc, krásný design, velmi plynulý zážitek z používání
  Mi 11 Lite NE – designovka a úzký elegantní telefon s pěkným displejem
  Motorola Edge 20 – čistý pěkný odladěný systém, super foťáky, OLED displej, 144Hz
  Realme GT Master – super design, vysoký výkon, pěkně plynulé prostředí a pěkný displej
  Galaxy A52s – Zdaleka nejlepší podpora za tyto peníze, nyní už s Androdiem 12, super fotoaparáty, krásný displej, voděodolnost
  Do 15 tisíc:
  Huawei Nova 9 – jeden z nejhezčích a nejzajímavějších telefonů své třídy, doporučil bych ho, i když nemá Google služby, ale stačí se trochu v systému pohrabat a dostanete tam Google aplikace i bez větší znalosti technologie.
  Galaxy S21 FE – Snapdragon 888, tři roky aktualizací, Android 12, skvělé foťáky, nádherný displej, IP68, Gorilla Glass Victus, bezdrátové nabíjení.
  OnePlus Nord 2 – přední fotoaparát s optickou a elektronickou stabilizací, plynulá nadstavba, krásný displej, jeden z nejlepších hlavních foťáků v této třídě.
  Do 20 tisíc:
  Motorola Edge 30 Pro – skvělá a plynulá nadstavba Motoroly, skvělá výdrž, ale horší foťáky
  Realme GT 2 Pro – krásné zpracování, špičkový výkon a ještě lepší displej s LTPO
  Zenfone 8 – kompaktní telefon s dostatečnou výdrží, přesto ale Snapdragon 888, 120 Hz, voděodolnost, jack pro sluchátka
  iPhone 13 Mini – nejkompaktnější telefon na trhu, i přes to s úžasnou výdrží, obřím výkonem, nejlepší podporou na trhu a skvělými fotoaparáty
  Výše:
  Galaxy S22/S22+
  Z-Flip 3
  OnePlus 9 Pro
  Nejvýše:
  iPhone 13 Pro(Max) (nejlepší výdrž na trhu)
  Galaxy S22 Ultra

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (36)

  Příspěvek z 9. dubna 2022 ve 20:12.
  Mari1 v něm napsala:

  To je problém, když mají pravdu oba. Majda zastupuje obyčejné uživatele, kteří nechtějí nebo nemohou vyhazovat hromady peněz za telefon. (Osobně mi přijde naprostým plýtváním penězi utratit za telefon více než 5000 Kč. Protože s přísušenstvím a prodloužením záruky o rok až dva to vyskáče ještě výše.)
  Hogo zastupuje náročného uživatele, který má evidentně peněz hodně a může si tedy dovolit utratit za telefon 20 i více tisíc.

  Vždy jsem měla požadavky na telefon, aby uměl telefonovat a posílat zprávy. Později jsem uvitala, že uměl pořizovat obstojné snímky. Nemusela jsem tak s sebou tahat fotoaparát.

  Vyzkoušela jsem různé tlačítkové telefony Nokia, SonyEricson, Alcalet,... Z těch nových chytrých byl můj první nějaký hrozný a šílený Sony. To mě na dlouho odradilo od chytrých telefonů. Nic proti té značce, ale ten první byl šílený. Nechtěj po mě přesnou značku, s díky jsem tu příšernost nechala v ZOO v Praze (akce, kdy za určitý počet telefonů byla vstupenka pro třídu zdarma nebo za 1Kč - už nevím).

  V článku zmiňuješ Huawei telefon, ten jsem také měla, proti tomu je můj současný Xiaomi lepší - rychlejší, spolehlivější,...). Až si budu muset po nějaké době koupit nový, tak ten bude zase proti mému současnému lepší. Tak to zkrátka je. Oni všichni výrobci všech značek se snaží, aby přístroj vydržel jen po dobu záruky - průměrně vydrží přístroje kolem čtyř let. Tomu mému už je rok. A ano, měla jsem s ním problém. Moc fotím, měla jsem paměť telefonu téměř plnou a nefungovalo mi sluchátko. Po vymazání fotek a nahrávek už zase funguje, jak má. Ale já s telefonem telefonuji, posílám zprávy, fotím a občas se podívám na internet (spojení autobusů apod.). Na práci vždy upřednostňuji počítač. I nyní píši na počítači. :-)

  Příspěvek z 9. dubna 2022 ve 12:23.
  Hogo v něm napsal:

  Windows phone byl docela zajímavý systém, líbí se mi ta originalita a něco, co nejsou jen ikonky na ploše.
  Je na nic, že tu není moc konkurence, která by neměla s dnešními mobilními systémy moc společného a byla by svá, ale nějak to nevyšlo, škoda. :(
  Ale já jsem zatím spokojen s Androidem, vše tam běží krásně a i přístup Samsungu k telefonům, podpoře a těmto aspektům společnosti mi vyhovuje, rozhodně mnohem více, než u Applu. Proto budu asi na Androidu, nové funkce v Androidu 12 týkající se soukromí, přístupů k mikrofonu a kamerám, nebo třeba customizace barev prostředí se mi líbí.

  Příspěvek z 9. dubna 2022 v 9:28.
  –MM– v něm napsal:

  Neviděl jsem (a stále nevidím) v té diskusi nic, co by potřebovalo jakýkoliv správcovský zásah. Akorát to vyhrožování blokací není moc hezké… ale dál bych to neřešil. ;-)

  Jinak já mám telefony, které asi stály také desetitisíce, ale koupil mi je kdysi zaměstnavatel. :-P
  Android nechci a iPhone také nechci, takže mi mé Windows Phony zůstanou, dokud se nerozpadnou. Alík v nich funguje, Wikipedie také a víc nepotřebuju. Občas nefunguje zvonění, takže když mi někdo volá, musí mít štěstí. :-D