Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Na dně

  vydáno  •  škola
  Čtyři roky, den za dnem. Sáhla jsem si na samé dno a přežívala peklo šikany.

  šikana - ZŠ Dětská, © Alík

  Do třetí třídy bylo všechno v pohodě. Měla jsem kamarády, dobrý prospěch a můj život byl na jedničku. Ve čtvrté třídě mě ale učitel posadil k třídnímu trojlístku. 

  Takové ty holky, které jsou nejlepší kámošky, ale pomlouvají se navzájem. Dodnes nevím, co je k šikaně vedlo. Asi jsem jim nějak překážela a nebo mě braly za narušitele, nevím. Každý den mi nadávaly, shazovaly mě a ztrapňovaly mě.

  Měla jsem to někomu říct, ale když už jsem se odhodlala jít za učitelem, začaly mi vyhrožovat. Všechny přestávky jsem trávila zamčená na záchodě a brečela jsem.

  Takhle to pokračovalo i přes pátou třídu. V šesté třídě můj brácha přestoupil na jinou školu, šel si za svým snem a já mu to přála. Přestoupily i moje kamarádky a já rázem už neměla nikoho. Byla jsem ráda, že alespoň ta šikana přestala.

  Sama jsem se ale do ní zase navezla, když jsem se zastala jedné spolužačky a chtěla jí bránit před šikanou. Náš třídní kolektiv se totiž hodně podobá spíše boji o přežití než normální třídě. Celé se to obrátilo proti mně. Ta holka jí sice šikanovat přestala, ale svou agresivitu přesunula na mě. Tady to z psychické šikany přešlo na fyzickou. 

  Jak se vypořádat se šikanou?

  Šikana znamená zlomyslné obtěžování, týrání, sužování, pronásledování.  První projevy šikany začínají tehdy, kdy se skupina rozdělí na oblíbené a méně oblíbené členy. Tehdy se objevují pomluvy, intriky, pokusy o izolaci a zesměšňování.

  Jakýkoliv projev šikany je potřeba začít řešit, nejlépe ihned. Pokud jste obětí nebo svědkem šikany, svěřte se rodičům, učiteli, oblíbenému dospělému, komukoliv, komu věříte.

  Škola je za děti v době pobytu ve škole odpovědná a proto je ze zákona povinná šikanu řešit.

  Zde najdete Metodický pokyn ministra školství, mládeže a tělovýchovy k prevenci a řešení šikanování mezi žáky škol a školských zařízení

  Pedagogický pracovník, kterému bude znám případ šikanování a nepřijme v tomto ohledu žádné opatření, se vystavuje riziku trestního postihu pro neoznámení, případně nepřekažení trestného činu.

  Čtěte také:

  Šikana ovlivní dítě na celý život. Umíte si s ní poradit?

  Každou chvíli jsem měla ruce zkroucené za zády a musela ji prosit, aby mě pustila. Ve třídě jsme měli jednu skříň a když se jedny dveře otevřeli dokořán, vzniklo mezi zdí a dveřmi malé místo, do kterého by se pohodlně vešel asi jen třeťák. Často mě tam strkali a já tam trávila spoustu času, což pro mě jako klaustrofobika bylo to nejhorší, co jste mi mohli udělat.

  Ale všichni ignorovali moje bušení a křik. Dokonce i holka, které jsem pomohla se ke mně obrátila zády. Jak se říká, za dobrotu na žebrotu. Takhle mě trápila den za dnem.

  Celé mě to jen podnítilo k tomu, abych jim ukázala, že jsem lepší než ona. Z dvojek jsem se vypracovala na samé jedničky. Tím jsem spustila druhou lavinu urážek. Posmívali se mi, že jsem šprtka a najednou se z mého šikanování stala celotřídní zábava. A komu učitelé věří víc? Jedné holce nebo celé třídě? 

  Byla jsem na dně a úplně jsem rezignovala. Četla jsem si v lavici zatímco mi ostatní shazovali věci, vysypávali mi aktovku a ničili věci. Nechala jsem se zezadu boxovat a před hodinou jsem si zase všechny své věci uklidila a dělala, že se nic nestalo.

  Občas jsem utíkala na záchod s brekem a do třídy se vracela s napuchlýma očima. Učitelé si o mně mysleli, že jsem divná. Mým únikem byly knihy. Schválně jsem si vybírala ty, ve kterých se hlavní postavy mají hůř než já.

  Četla jsem příběhy o dívkách, kterým umřeli kamarádi, o klukovi kterého šikanovali. A co jsem udělala já? Vzdala jsem se naděje, že se budu mít lépe. Nikdo nemá rád holku, která má modřiny po celém těle a jizvy na srdci. 

  Založila jsem blog, kde jsem ventilovala své trápení a problémy. Basnikova-duse.blog.cz. Byla jsem uzavřená sama do sebe. Nevycházela jsem ven, s nikým nemluvila, ani pořádně nejedla. Život pro mě už neměl cenu. Dělala jsem nemocnou, učitelům jsem lhala, že je mi špatně, abych nemusela cvičit v tělocviku.

  Bylo mi mizerně a já proplouvala životem. Takhle to pokračovalo i přes sedmou třídu. A asi to bude i pokračovat přes osmou třídu. Zvykla jsem si mít modřiny a nějaké menší zranění. Zvykla jsem si, mít poničené věci a zvykla si i na šikanu. Vím, co řeknete. Ať to řeknu učiteli. Ale já to řekla, několikrát a nic se nestalo. Nikdo mi nevěří. Mají mě za divnou holku. A tohle je vlastně všechno, co jsem vám chtěla o svém tragickém životě říct. 

  Co myslíte, dospějí už lidé v naší třídě? Přestane vůbec někdy šikana? Já doufám, že ano a doufám, že si nikdo neprojdete ničím podobným. A pokud šikanujete, zamyslete se nad sebou. Modřiny zmizí, ale jizvy na duši ne. Někdy vám možná dojde, jak jste byli hloupí, ale to už bude pozdě. 

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 3. ledna 2019 v 9:56.
  Rodé v něm napsala:

  u nás je to taky boj o přežití hodně lidí už bylo šikanovano.já taky řekla jsem to učitelce a ona mi na to řekla že jsou to jen žabomyší války rok příští to začli řešit povolali k nám psycholožku ale nepomohlo to;-(:-c

  Příspěvek z 4. května 2015 v 15:28.
  kikionka1 v něm napsala:

  Šikana je hrozná

  Bohužel vím, jak otřesný život může být, když jsi šikanován... Mě svého času šikanovala celá třída, smáli se mi, ztrapňovali mě a uráželi, domlouvali se na mě, házeli mě do bahna a občas i mlátili...bohužel to nešlo řešit, ředitele to nezajímalo, třídní ty hlavní holce, která všechny navaděla dala poznámku a ta se naštvala a jednu mi vrazila :/ naštěstí jsem odešla na gympl, kde je vše v pořádku.... Zkus změnit školu, to bude nejlepší :-)

  Příspěvek z 26. března 2015 v 17:07.
  Ada30 v něm napsal:

  Reakce na natenka:

  No, nevím jestli by bylo nejlepší přestoupit do jiné třídy neba na jinou školu, protože tam může začít šikana nanovo a možná ještě horší. V naší třídě je jedna holka, kterou šikanovali. (Možná ji šikanují ještě teď ale učitelka to už řeší),a nemyslím že by ji to pomohlo. Nicméně, každému pomáhá něco jiného.