Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Na internetu se mi nemůže nic stát. Nebo ano?

  vydáno  •  Škola a poznání · Volný čas doma · Internet · Rodičům · Bezpečnost · Alík radí dětem
  Zatímco na ulici má leckdo z kontaktu s cizím člověkem obavu, doma u počítače se spousta kluků a děvčat cítí naprosto bezpečně. Prostřednictvím internetu o sobě ochotně sdělují důvěrné informace i zcela neznámým osobám. A nejen to. Klidně jim pošlou i své fotky či videa. Mnohdy si neuvědomují, jak snadno je člověk na druhé straně může začít vydírat a jak nepěkně vše může skončit.

  Úchyl, © Policie ČR, koláž iDNES.cz

  Pravidla bezpečnosti na Alíkovi

  • Je zakázáno vyzývat uživatele k převedení komunikace kamkoliv mimo Alík.cz.

   Téměř vždy platí, že snaha komunikovat mimo dohled Správců skrývá útočníka, představuje rizikové chování a možné ohrožení dítěte.

   Pokud se vás kdokoliv snaží přesvědčit, abyste odešli na Skype, Facebook, Twitter, WhatsApp a spoustu dalších nechráněných portálů, zpravidla se snaží uniknout dohledu Správců a mělo by vás to varovat.

   V takovém případě ihned přestaňte s dotyčným/ dotyčnou komunikovat a ohlaste vše Správcům.

  • Je zakázáno neslušné chování, používání sprostých slov, vkládání nevhodných obrázků, probírání nevhodných témat, tapetování, blokování a jiné obtěžování ostatních.

  • Na dodržování pravidel dohlíží Alík a jeho dobrovolní pomocníci - Správci. Jejich seznam najdeš na této stránce. Kdo poruší pravidla bezpečnosti, bude z Alíka bez varování vymazán!

  • Pokud narazíš na někoho, kdo porušuje pravidla, ohlas to jednomu ze Správců. Uveď přesné znění přezdívky a čeho se dopustil.

  • Neobviňuj nikoho křivě! Nezneužívej pravidla k tomu, aby sis s někým "vyřídil/a účty", zbavil/a se soka apod. Nikdo nebude vyhozen bez důkazů. Pokud se ukáže, že obviňuješ lživě a neprávem, budeš vyhozen/a ty.

  • ... a nakonec: Pravidla bezpečnosti unternetu
   Na internetu nikdy nevíš, kdo je doopravdy "na druhé straně". Proto buď velmi opatrný a nikomu neříkej svou adresu, telefon apod.

   CO NIKDY NIKOMU NEMÁŠ ŘÍKAT SI PŘEČTI PROSÍM ZDE!

  Co všechno se může přihodit a jak snadno se může internetová komunikace zvrtnout, ukazuje druhý film z cyklu Seznam se bezpečně! Během 44 minut uvidíte a uslyšíte příběhy dětí, které se nechaly nalákat na velmi tenký led.

  Film je určen klukům a děvčatům ve věku 10 − 16 let, jejich rodičům i pedagogům. Jeho tvůrci si před sebe dali nelehký cíl: upozornit na nebezpečí skrytá za nejrůznějšími identitami na internetu a poradit dětem, jak řešit situace, do kterých se mohou dostat.

  Seznam se bezpečně!

  Jaké nástrahy internet přináší? Co dělat, když jsem něco udělal/a špatně, aby z toho nebyl ještě větší malér? Sleduj film Seznam se bezpečně!

  Někomu se možná bude zdát, že tvůrci projektu zvolili příliš drsnou cestu. Ale snad právě příběhy ze skutečného života pomohou někomu, aby neudělal podobnou chybu jako jejich smutní hrdinové.

  David toužil po rychlém výdělku za brigádu, ale nenapadlo ho, že by tou brigádou mohlo být pořizování nahých fotek. Kluci z Prahy měli radost, že jim hodný pán pomáhá s učením a sháněním učebnic a věnuje jim spoustu času. Rádi k němu chodili domů, neprotestovali, když jim do pití občas nalil i pár kapek rumu či nabídl cigaretu. Postupně si získal jejich velkou důvěru. A tak zpočátku někteří neprotestovali ani když po nich chtěl něco, co by dospělí po dětech nikdy chtít neměli...

  V dalším příběhu uvidíte a uslyšíte pedofila, který se rozhodl poodhalit svou identitu a upozornit na to, jak snadno může dojít k vydírání. Teď se snaží se svou úchylkou léčit, ale jeho skutky ho přivedly na okraj společnosti. Velmi smutný je i Patrikův příběh. Domníval se, že když nad ním spolužáci ohrnují nos, protože nemá značkové oblečení, vše vyřeší "rychlým výdělkem". Bohužel po nějaké době zjistil, že si sice může díky "poskytování sexuálních služeb" leccos drahého koupit, ale ani to ho z jeho samoty neosvobodilo, ba právě naopak...

  Bezpečnost na internetu

  Zopakuj si základní pravidla bezpečného chování na internetu. Pokud je budeš dodržovat, nemělo by se ti nic nepříjemného přihodit.

  Pokud na něco divného narazíte, na webu seznamsebezpecne.cz je tlačítko, kterým můžete nahlásit podezřelou aktivitu.

  Bude-li se vám něco divného zdát na webu Alík.cz, můžete o tom dát vědět některému ze správců Alíka nebo samotnému Alíkovi prostřednictvím Alíkovské pošty.

  Pravidla chování tu jsou proto, bay vás chránila před možným nebezpečím. Jen blázen a hlupák, by dobrovolně čelil hrozbám, které internet skrývá.

  Bezpečnost na internetu

  Na internetu nikdy nevíš, kdo je doopravdy „na druhé straně“. Proto buď velmi opatrný a nikomu neříkej své kontaktní údaje - adresu, telefon, e-mail, ICQ, Facebook, Skype apod.

  Mohou se objevit lidé, kteří tě budou obtěžovat, později i vydírat. Obvykle se prozradí sami. Třeba tím, že se vydávají za různé hodné starší strejdy, přespříliš se zajímají o tvé soukromí, intimní záležitosti, chtějí znát tvé telefonní číslo a vůbec jsou „divní a vlezlí“.

  Ale klidně mohou vystupovat jako tví kamarádi - vrstevníci, kteří mají podobné zájmy jako ty. Získáš-li pocit, že tě někdo obtěžuje, zkus na jeho dopisy nereagovat. Když nepřestane, informuj mne, někoho ze správců nebo své rodiče! Takoví uživatelé nemají na Alíkovi co dělat!

  Heslo NIKOMU nedávej!

  Zloději hesel často nabízejí úpravu vizitky nebo přidání obrázku. Nikdy své heslo nikomu neříkej, a to ani dobrému kamarádovi! Stačí, abyste se nepohodli a nástroj pro pomstu je na světě! Navíc nevhodným chováním může zloděj poškodit tvé dobré jméno u ostatních. Vhodné je mít dostatečně bezpečné heslo, které každý hned neuhodne. Více si můžeš přečíst v článku Bezpečné heslo

  SMS podvodníci

  Pokud ti někdo bude nabízet dobití kreditu do mobilu za zaslání SMS na určité číslo, nedělej to! Je to podvodník, který zneužívá své anonymity a tvé důvěřivosti. Připraví tě o peníze z tvého kreditu a už je nikdy nedostaneš zpět! Více se dozvíš v článku Kam (ne)posílat zprávy aneb není číslo jako číslo

  Desatero bezpečnějšího internetu

  1. Nezapomeň: opatrný internetový surfař je inteligentní surfař!
  2. Nedávej nikomu adresu ani telefon! Nevíš, kdo se skrývá za obrazovkou!
  3. Neposílej nikomu po internetu svoji fotografii, nesděluj svůj věk!
  4. Udržuj heslo své internetové schránky v tajnosti, nesděluj ho ani kamarádovi!
  5. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární e-maily!
  6. Nedomlouvej si schůzkou po internetu, aniž bys o tom řekl alespoň jednomu z rodičů.
  7. Pokud tě nějaký obrázek nebo e-mail šokuje: okamžitě opusť webovou stránku.
  8. Svěř se dospělému, pokud tě internet vyděsí nebo přivede do rozpaků!
  9. Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy!
  10. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš!

  Zdroj: Nadace Naše dítě

  Další informace o bezpečném užívání internetu

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (21)

  Příspěvek z 30. října 2018 v 18:50.
  ANDÍLEK2009 v něm napsal:

  Tento článek... Je důležitý o informacích a podobně.. Je velmi poučný.. Tento článek musel trvat tak 2 dny... Na internetu se mi určitě může něco stát.... Pravidla bezpečného Internetu viz. www.bezpecnyinternet.cz/

  Příspěvek z 8. května 2018 ve 20:58.
  Sianna v něm napsala:

  Poučné

  Příspěvek z 31. května 2012 v 15:46.
  MonaMona9 v něm napsala:

  horší

  Reakce na tubiit:

  Tak to je ještě horší