Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Na Ježíška se u nás zapomíná

  vydáno  •  Vánoce
  Proč děti zapomínají na Ježíška? Sama jsem se zeptala pár dětí ze školky, školy (základní, střední i vysoké) a dokonce i několika dospělých, jak si myslí, že asi vypadá Ježíšek.

  Nejkrásnější Vánoce 2008, © Sabina Sedralová, 10 let

  Skoro všichni mi odpověděli, že má červenou čepici, je obtloustlý, má na sobě červený oblek a chodí komínem. Podle mě je to tím, že v televizi vidí americké filmy, kde je Santa Claus.

  Tento popis totiž nápadně připomíná Santu Clause. Ježíšek přece vypadá jinak! Záleží na tom, jak si ho kdo představí. Může to být miminko, ale i dospělý pán s vousy. Já osobně si ho představuji jako miminko v Betlémě.

  Je mi to hodně líto, že se na Ježíška téměř zapomnělo. My všichni bychom s tím měli něco dělat. Dříve byl jenom Ježíšek. Naše české psací písmo brzy možná nebude a my si musíme zachovat nějaký český zvyk. U nás doma je Ježíšek a vždycky bude, i já svoje děti jednou naučím popsat Ježíška správně.

  Co si o tom myslíte vy? Až budete na Štědrý den stát u stromečku a zpívat vánoční koledy, vzpomeňte si na Ježíška. A také na vánoční zvyky - já jich znám docela dost (lití olova, vylévání vosku, dávání šupiny pod talíř při štědrovečerní večeři, zpívání u vánočního stromu atd.).

  Vánoce - 372

  Vánoce - 372

  Je krásné, že každá rodina má své zvyky a dodržuje je. Ale nezapomeňte na ten hlavní - u nás v Čechách je Ježíšek a ne Santa Claus!

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (33)

  Příspěvek z 6. května 2011 v 16:57.
  Natík8 v něm napsal:

  Reakce na rasaha:

  Ano je to tak!!!!!!!!!!!

  Příspěvek z 6. května 2011 v 16:55.
  Natík8 v něm napsal:

  Ježíšek jako nic

  Spousta lidí si myslí že ach jo zase Vánoce ale pro ty malé děti je to potěšení!!!Poslední dobou všichni říkají Santa Claus ale je to Ježíšekl!!!1111151414

  Příspěvek z 19. února 2011 v 9:27.
  jiny v něm napsala:

  souhlas!!!

  řeším ten samý problém. Hrozně m štve, že si všichni myslí, že je v Čr Santa Claus a o ježíšku nikdo neví...