Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Na procházce Světakrajem: Oblohy, Svatý Frax, prabouře a bleskofrax

  vydáno  •  Knihy
  Ponořme se společně do hlubin stránek díla Paula Stewarda a Chrise Riddella a vydejme se na procházku bájným Světakrajem. Společně objevujme jeho krásy i nebezpečí a prozkoumejme ho podrobněji. Co vše jste nevěděli a co vše se dozvíte?

  z Kronik Světakraje, © pro iDNES, z Kronik Světakraje

  Kroniky Světakraje jsou světoznámou sérií z pera spisovatele Paula Stewarda a ilustrátora Chrise Riddella, vyprávějí o Světakraji a jeho historii po celé dlouhé tři věky létání.

  Jsou to tři epochy Světakraje, kdy se na obloze nad ním proháněli létající piráti. Na obloze nízké, kterou zkoumají ti nejmenší z nejnepotřebnějších akademiků, na obloze střední, kterou zkoumají méně zkušení akademici a na obloze vysoké, která se rozprostírá nad Svatým Fraxem, doupětem všeho vědění. Tu zkoumají učenci a akademici na nejvyšších postech, zastávající ty nejvyšší místa.

  Pak je tu i volná obloha, kam se nikdy nikdo neodvážil. Je to tajemná propadlina plná černé temnoty, pohlcující Světakraj ze všech stran. Je to místo, odkud ke Světakraji přichází počasí, nejcennější symbol života. Života a smrti. Volné oblohy se všichni létající piráti bojí a pokud jsou nuceni tam zavítat, tak pouze na provazu, pevně přivázáni ke Světakraji. A akademici ze Svatého Fraxu se volné obloze vyhýbají velkým obloukem, přestože by to pro ně mohlo znamenat významný pokrok ve vědění.

  Že nevíte, co je to Svatý Frax? Je to jeden z létajících balvanů, vznášející se nad Světakrajem. Je připevněn pevným řetězem k náměstí Dolního Města, o kterém si povíme později. Ve Svatém Fraxu žijí učenci a studenti, učí se, sbírají všechno vědění a přepisují ho do starých svitků, které následně ukládají do Velké knihovny.

  Ve Svatém Fraxu proti sobě soupeří dva kmeny učení: Nebevěda a Zemězpyt. Nebevěda zkoumá počasí. Existuje spousta odvětví: mlhocediči, mrakozpytové, děšťolyzové a další. Snaží se společnými silami přesně určit povahu daných počasových jevů.

  Poznat počasí je pro akademiky poslání, v životě pro ně není, nebo by nemělo být, nic důležitějšího. Ani jejich vlastní život. Jak řekl jeden učený akademik Svatého Fraxu: "Poznat počasí, znamená poznat Světakraj." Natolik jim bylo vzácné a důležité!

  Mimo to se zabývají anomáliemi na obloze a různými bouřemi, které do Světakraje přichází z volné oblohy. Snaží se rozpoznat jejich povahu a účel, snaží se napodobit jejich sílu, obzvláště sílu prabouře.

  Je to prastará anomálie v počasí, která se na Světakraj přižene jednou za velmi dlouho a zaseje v něm život. Naplní vody bájného Vodozdroje, místa, o kterém se ani netuší, zda existuje. Je to pramen veškeré vody ve Světakraji, z něj vytéká řeka Krajice, která proudí Soumračnými lesy, celým temným Hvozdem, Močály, obtéká nebezpečné Srázy a živí svou vodou obyvatele Dolního města.

  Když prabouře dosáhne svého vrcholu, obvykle to bývá nad Soumračnými lesy, daleko na východě Hvozdu, začne se v jejích černých mracích blýskat. Nejsou to ale blesky, jsou to výboje bleskofraxu, velmi důležité látky. Vystudovaní rytíři -akademici, kteří absolvovali dlouhá léta učení ve Svatém Fraxu, se vydávají na nebezpečné mise tento bleskofrax získat a přivézt do Svatého Fraxu.

  Někdy v druhém věku létání, když začnou být vody řeky Krajice nebezpečně znečištěné a celé Dolní město se, víc než kdykoliv jindy, utápí v zoufalství, se z bleskofraxu začne vyrábět Fraxprach, kouzelná látka, která dokáže změnit sebešpinavější patok v čistou vodu, připravenou k požití.

  Tohoto prášku je velmi, velmi málo a jeho cena se platí často i v životech. Sám bleskofrax má důležitou roli pokladnice, umístěné v srdci Svatého Fraxu. Má jej dostatečně zatížit a udržovat, aby síla vznášejícího se balvanu nepřetrhla řetěz a Svatý Frax i s celým vybudovaným městem neodletěl daleko na volnou oblohu a neztratil se v temné trhlině zapomnění.

  Ve Světakraji totiž platí výjimečný fyzikální zákon: čím je daný objekt chladnější, tím výše a rychleji stoupá. Toho využívají létající piráti, které používají létající balvany k tomu, aby se jejich lodě vznášely vysoko na obloze. V její zádi mají upevněný chladný kámen, který v případě potřeby zahřívají silným hořákem, když potřebují klesnout. Tuto práci zastává takzvaný kamenovod. Je to důležitá a vážená profese mezi létajícími piráty a zastávat jí nemůže jen tak někdo...

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!