Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?

  vydáno  •  Kultura · Filmy · Předškolákům
  Měli jste někdy možnost vypravit se na starou půdu? Tak to víte, že je možné tam objevit pozoruhodné poklady. Tedy nikoli ve smyslu hrnců plných zlaťáků či pravěkých vykopávek. Stačí jen pootevřít staré truhlice a vstoupíte do světa dětství svých rodičů či dokonce prarodičů.

  Z filmu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? , © archiv

  Pokud jste takovou půdu nikdy neviděli, pak vás na jednu zve režisér Jiří Barta se svými spolupracovníky. Na první pohled vypadá tahle půda docela obyčejně.

  Babička tam chodívá se svou vnučkou věšet prádlo, staré věci jsou zaprášené a báječně se tam daří pavučinám. Jenže jakmile za sebou babička zaklapne dveře, dějí se tu podivné věci…

  Celovečerní příběh s názvem Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? vypráví o vyřazených hračkách, žijících na půdě v odřeném kufru. Mezi hlavní hrdiny patří panenka Pomněnka, medvídek Mucha, princ Krasoň a skřítek Šubrt.

  Těší se na své každodenní hry, chodí do práce, slaví narozeniny, vychutnávají si pohodu. Jenže pak vládce temné Říše Zla (hraje ho Jiří Lábus) zatouží po panence Pomněnce.

  Vizuál k filmu Na půdě

  Kromě loutek ve filmu ožijí i další předměty z půdy: stará litinová kamna se promění v lokomotivu, ponorku či vrtulník; odložené skříně se stanou velehorami či mrakodrapy; staré hadry představují černé ptáky; ze zmačkané role igelitu je díky práci animátorů rozbouřená hladina černého moře.

  Pokud netušíte, jak náročná a zdlouhavá je práce animátorů, pak vás možná překvapí, že natáčení celovečerní animované pohádky režiséra Jiřího Barty Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? trvalo 18 měsíců. Počítačových triků využili tvůrci jen tam, kde to opravdu bylo potřeba. Jinak vše ostatní vznikalo jako klasická práce animátorů.

  Premiéra filmu se uskuteční 8. března 2009. Budete-li mít štěstí a vyhrajete v naší soutěži, pak můžete film vidět dokonce ještě o nějaký den dříve, na předpremiéře 4. března.

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 17. března 2009 v 15:11.
  pata98 v něm napsal:

  kamoš

  ahoj  vi blb ci

  Příspěvek z 2. března 2009 v 7:00.
  Ašta v něm napsal:

  článek

  pěkný článek,zkusím sehnat vstupenky a hurá do kina

  Příspěvek z 22. února 2009 ve 12:43.
  verisek829 v něm napsal:

  .....dobry clanek

  ahujky ten film musi byt dobry skusim si koupit listky a pujdu na nej musi byt dobry44444151626252421224442167