Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Na sjezdovku bez přilby? Budiž vám země lehká...

  vydáno  •  Sport · Bezpečnost · Zima
  Několik snowboardistů se předvádí na přeplněné sjezdovce. Kličkují mezi ostatními lyžaři. Jeden ze snowboardistů najednou ztrácí rovnováhu a padá. Nemá helmu, tvrdý náraz o zem končí těžkým zraněním hlavy…

  lyžování, © Profimedia.cz

  Takhle nějak se mohla stát nehoda, která se odehrála počátkem roku na červené sjezdovce na Medvědíně nad Špindlerovým Mlýnem. Proč přesně zde šestnáctiletý mladík spadl, nikdo neví. Kvůli tomu, že byl bez přilby, se ale udeřil o zmrzlou zem do hlavy.

  "Museli jsme pro něj volat vrtulník, který ho dopravil do nemocnice. Jeho zranění bylo dost vážné," řekl Pavel Jirsa, zástupce náčelníka krkonošské Horské služby.

  Lidé se přestávají stydět

  Lidé z Horské služby říkají, že příznivci snowboardů jsou na tom, co se týče nošení přileb, ještě dobře. "Většina z nich nosí helmu automaticky. O lyžařích to bohužel neplatí. Většina jezdí bez přilby. Vůbec si zřejmě neuvědomují, jaké riziko jim hrozí," řekl Rudolf Chlad, šéf Horské služby v Krušných horách.

  Děti bez přilby na lyžařském výcviku

  Na přemrzlém technickém sněhu českých sjezdovek probíhá i velká část školních lyžařských kurzů. Řada škol se snaží, aby rodiče posílali děti na "lyžák" i s ochrannou přilbou. "Nemáme možnost studentům poručit, ale snažíme se helmy doporučovat. V Rakousku a jinde v zahraničí už je to uzákoněné, ale u nás ještě ne," uvedl ředitel jindřichohradeckého gymnázia Vítězslava Nováka Miloslav Vokáč.

  Na lyžích stovkou bez helmy

  "Znám řadu lidí, kterým helma zachránila zdraví, pokud ne rovnou život," uvedl šéfredaktor lyžařského časopisu Snow Petr Socha. "V zahraničí si to zřejmě většina lidí uvědomuje, protože na tamních sjezdovkách moc lidí bez přilby nepotkáte. V Česku to tak zatím není, i když se situace zlepšuje," dodal.

  Je to paradox. Při jízdě na mopedu, který jezdí maximálně 80 kilometrů v hodině, je přilba povinná. "Na lyžích se dá jet i stovkou, a helma povinná není," uvádí se na webu magazínu Snow.


  Bez přilby ani ránu

  • Díky moderním typům lyží se dnes jezdí na sjezdovkách mnohem rychleji než v minulosti. Sjezdovky, které jsou v Česku, zároveň přestávají kapacitně stačit, neboť vlekaři v posledních letech postavili řadu vleků a lanovek. Kvůli tomu všemu je dnes podle odborníků riziko zranění při lyžování mnohem vyšší než v minulosti. Přitom přilba může předejít až 85 procentům těžkých zranění hlavy a mozku.

  • Přilbu si můžete pořídit už zhruba za 600 Kč.

  • Zároveň si můžete koupit i chrániče páteře, které vyjdou minimálně na dvojnásobek. Tuto ochranu používají především snowboardisté, ale mohou si ji pořídit i lyžaři.

  Sníh jako beton

  Jenže těch, kteří si přilbu pořídili, přibývá pomalu. Horská služba proto před pár dny vydala prohlášení, ve kterém apeluje na lidi, aby bez ochrany hlavy nelyžovali.

  "Svahy pokrývá většinou technický sníh, který je mnohem tvrdší než přírodní a připomíná beton," uvedl šéf horské služby Jiří Brožek. "Mnohem hůře se na něm brzdí. Při pádech hrozí vážné úrazy hlavy stejně jako při vzájemných srážkách lyžařů," dodal.

  Nic víc ale Horská služba nezmůže. Nemá totiž pravomoc vykázat lyžaře nebo snowboardisty bez přilby ze sjezdovek. Podobné je to ostatně ve většině evropských zemí. Výjimkou jsou některé oblasti Itálie, kde se bez přilby na sjezdovky nesmí.

  V Norsku sice tento zákaz neexistuje, lyžaři s ochranou hlavy tu však mají slevu na vleky.

  S helmou máte otřes mozku, bez ní frakturu lebky

  Chirurg Leo Černý, který provozuje ambulance v Harrachově a v Rokytnici nad Jizerou, se setkává se zraněnými lyžaři často. "Neexistuje rekreační sport, kde je víc zraněných než právě u lyžování. I proto je v zájmu všech, aby se před případným zraněním chránili," říká Černý.

  Na kolo si dnes bere helmu téměř každý. U lyžování to ale neplatí. Je možné jednoduše popsat, co lyžařům bez přilby hrozí?
  Rozdíl mezi tím, jestli helmu máte, či nemáte, je, zjednodušeně řečeno, v závažnosti poranění. Lze to popsat tak, že když přilbu mít nebudete, budete mít po lehčím nárazu otřes mozku. S helmou se vám nestane nic. Při tvrdším pádu, u kterého hrozí zlomenina lebeční kosti, s přilbou skončíte na ošetřovně jen s otřesem mozku.

  Helmy navíc kryjí i část obličeje před řeznými ranami od lyží. Pro snížení rizika v případě poranění hlavy jsou tedy klíčové.

  Podle některých statistik umírají lyžaři nejčastěji právě na poranění hlavy. Je těchto případů hodně?
  Naštěstí to příliš časté není. Nejde jen o úmrtí, úrazů hlavy je prostě na sjezdovkách obecně méně. Spoléhat ale na to nejde, protože nikdy nemáte jistotu, že když si helmu zrovna nevezmete, nic se vám nestane.

  Dokážete podle svých zkušeností odhadnout, jestli lyžařů s helmami přibývá?
  Sám lyžuji často, přilbu nosím a na sjezdovce se mi zdá, že lidí s helmou je víc. Podle situace v ordinaci to však poznat nejde. Ti, kteří mají helmu, k nám do ambulance nepřijdou. Nic se jim většinou nestane. Neplatí to samozřejmě vždycky, ale na jedno zranění hlavy připadá jen jeden člověk s helmou a dvacet bez ní.

  Jaká zranění jsou vůbec u lyžování nejčastější? Jsou to třeba zlomené nohy?
  Zlomenin dolních končetin ubylo. Letos jsme sádrovali třeba zatím jen jeden dětský bérec, zatímco před sedmi roky, když jsem v Harrachově začínal, jsme měli v průměru dva tři do týdne. Teď díky zkráceným lyžím je podobných zranění méně.

  Zase ovšem přibylo případů měkkých kolen, to znamená přetržených vazů. U snowboardistů jsou zase častá zlomená zápěstí a poranění ramen. A letos kvůli tvrdému podkladu na sjezdovkách přibylo zlomenin pánve.


  Převzato z iDNES.cz, kráceno. Celý článek si můžete přečíst ZDE.
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 27. listopadu 2008 v 9:26.
  Safira369 v něm napsal:

  lyžuju, ale bez přilby

  Příspěvek z 13. července 2008 v 8:29.
  sněnka1 v něm napsal:

  oooooo

  já ani nejezdím222222

  Příspěvek z 6. července 2008 v 17:27.
  Martos007 v něm napsal:

  Martos007

  Ja taky jezdym s prilbou,protoze se mi jednou stalo ze sem si rozrazila hlamu o snowboard14