Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Na skok do Berlína

  vydáno  •  Co nového u mě! · Doma a ve světě · Cestování · Čtenáři píší Alíkoviny · Zahraničí
  Velmi zajímavé e-maily chodí nejen od vás - dětí z Čech, ale i ze zahraničí. Důkazem je následující text: "Milý Alíku! Jelikož už půl roku bydlím v Berlíně, rozhodla jsem se o městě něco napsat pro ostatní kamarády ze tvé super stránky..."

  Berlínská zeď - jedna ze zachovalých částí, © Adam Pospíšil, iDNES.cz

  Historie:

  První zmínka o Berlíně se objevila roku 1244. V roce 1701 se stalo hlavním městem Pruského království a roku 1871 hlavním městem nově založené Německé říše. Kdysi byl tolerantním městem, kde nacházeli útočiště kromě hugenotů z Francie také čeští protestanti (po roce 1730). Ve dvacátých letech minulého století se Berlín změnil v evropskou metropoli s bohatým kulturním životem.

  Tolerance skončila roku 1933 nástupem Adolfa Hitlera a vydáním Norimberských zákonů v roce 1935. Po druhé světové válce byl Berlín rozdělen do čtyř sektorů a 13. srpna 1961 bylo město rozděleno Berlínskou zdí na východní a západní Berlín.

  Po pádu Berlínské zdi roku 1989, který ukončil dobu komunismu v NDR, se Berlín stal hlavním městem sjednoceného Německa a pomalu se zoceloval v jedno město. Dnes je také vychodní část Berlína nově vystavěna a člověk jen těžko pozná, kdy přejde bývalou hranici, která tolika lidem změnila život - rozhodovaly o tom doslova centimetry, kdo měl dům ve východním a kdo v západním Berlíně.

  Kultura:

  Co by měl každý návštěvník tohoto města vidět? Tak třeba symbol Berlína - Braniborskou bránu. V Berlíně ale také každý najde muzeum dle své chuti - Egyptské muzeum, Židovské muzeum, Pergamonské muzeum,... nebo můžete navštívit některou z galerií, jako je třeba Národní galerie. Berlíňané a Němci obecně taky moc rádi slaví - mají různé festivaly a karnevaly. Podívat se můžete třeba na Karneval kultur, kam každoročně přijde 1,5 milionu návštěvníků (sama jsem na karnevalu byla a můžu říct, ze stojí za vidění). Moc zajímavá je taky televizní věž (Fernsehturm), kde je možnost vyvézt se výtahem na vyhlídku.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Dominika337

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 18. srpna 2008 v 11:46.
  Johnyagent007 v něm napsal:

  bERLÍN

  V Berlíně jsem byl (hlavním městě němacka) Moc se mi tal líbilo hlavně Placení jinou měnou (Eurem)

  Příspěvek z 15. července 2008 v 15:43.
  Tenisák67 v něm napsal:

  jaké to tam je

  Chčola bych vědžeč jaki to tam jest25a jo tam ještě něbyuva.

  1016

  Příspěvek z 13. července 2008 v 16:45.
  Bája01 v něm napsal:

  hm.........

  hm.......................já už jsem tam byla a byla jsem i v Las Vegas(protože hodně cestujem)