Alíkovina

Národní muzeum slaví 190. narozeniny

vydáno  •  Škola a poznání
Oslavenec – Národní muzeum – v den svých 190. narozenin, které připadají právě na 15. dubna letošního roku, otevřel všechny expozice návštěvníkům zdarma. A to včetně těch mimopražských, například Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích.

Generální ředitel Národního muzea v Praze Michal Lukeš pózuje fotografům společně s preparovaným předposledním medvěděm hnědým zastřeleným na Šumavě. , © Radkaa

Jak to všechno začalo?

Založení Vlasteneckého - dnešního Národního - muzea oznámilo českému národu provolání zveřejněné 15. dubna 1818. Kulturní stánek vznikl z iniciativy několika významných příslušníků české šlechty, zejména Goethova přítele Kašpara ze Šternberka; nejvyššího purkrabího hraběte Františka Antonína Kolovrata a hraběte Prokopa Hartmana.

Patrně nejobdivovanějším a nejznámějším muzejním exponátem pro několik generací zůstává úplná kostra plejtváka myšoka zastoupená v zoologické expozici. O tom, jaké předměty ze svých sbírek považují za nejvzácnější jednotlivé složky muzea se mohli přesvědčit na vlastní oči zástupci médií. Zdaleka to nebyla pouze hrouda zlata či šperky. V mimořádné expozici se objevil například také klíč, psací pero, list z herbáře, trilobit, housle, notový zápis z pera Antonína Dvořáka, ukázka Rukopisu zelenohorského.

Zpočátku mělo muzeum charakter soukromých neveřejných sbírek a bylo zaměřeno především na přírodovědu. Prvním stálým sídlem muzea byl Šternberský palác na Hradčanech. V současné době jsou pracoviště muzea roztroušena ve více než 70 objektech Prahy a dalších měst. V posledních letech se podařilo otevřít novou stálou expozici Českého muzea hudby v Karmelitské ulici, vybudovat Musaion - národopisnou expozici ve zrekonstruovaném letohrádku Kinských na Smíchově. Předloni byla otevřeno i Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích.

Když je muzeum přeplněné

Řekne-li se Národní muzeum, většina z nás si představí majestátní novorenesanční budovu z let 1885 až 1890 v horní části Václavského náměstí. Za 190 let existence muzea se sbírkový fond rozrostl na 20 miliónů sbírkových předmětů z nejrůznější oblastí lidského života. Jsou umístěny ve více než 70 objektech, z nichž dvacet je výstavních.

Protože kapacita depozitářů již zdaleka nedostačuje, dostalo Národní muzeum do užívání také sousedící budovu bývalého Federálního shromáždění. Stavební práce spojené s rekonstrukcí začnou v roce 2011, jejich dokončení je plánováno na rok 2015. Ihned po odstěhování Rádia Svobodná Evropa v roce 2009 má muzeu i veřejnosti sloužit také budova někdejšího Federálního shromáždění. Počítá se s tím, že budovu Národního muzea a někdejšího Federálního shromáždění propojí podzemní tunel, který bude určen nejen pracovníkům muzea, ale i jeho návštěvníkům.

Organizačně muzeum tvoří pět odborných složek:

  • Historické muzeum
  • Přírodovědecké muzeum
  • Knihovna Národního muzea
  • Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur (druhá nejnavštěvovanější expozice)
  • Muzeum české hudby

Další informace najdete na webových stránkách Národního muzea: www.nm.cz


Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!