Alíkovina

Národní přírodní rezervace SOOS

vydáno  •  Příroda

Už jste někdy viděli bahenní sopky? Máte rádi zajímavé procházky v přírodě? Pak jistě rádi navštívíte národní přírodní rezervaci SOOS.

Národní přírodní rezervace SOOS, © Mari1

Rezervace se nachází 6 km východně od Františkových Lázní v obci Kateřina. Založena byla v roce 1964, tomuto ovšem předcházela těžba rašeliny, minerálních slatin a křemeliny. Snahou bylo zužitkovat i zřídelní plyny. Naštěstí převážil rozum a došlo k rozhodnutí o ukončení hospodářského využívání Soosu. Ten byl vyhlášen státní přírodní rezervací o rozloze 221 ha. Příroda se tu od té doby může volně vyvíjet bez ovliňování člověkem. Mokřed byl zařazen do mezinárodního seznamu význačných mokřadů – Natura 2000.

Aby nedocházelo k poškozování NPR SOOS četnými návštěvníky, byla zde zbudována 1,2 km dlouhá bezbariérová naučná stezka. Vznikl tak velice pěkný dřevěný chodník osazený informačními cedulemi. Součástí prohlídkové trasy jsou i dvě přírodopisné expozice a stanice pro záchranu živočichů, kde je část areálu zpřístupněna návštěvníkům.

Mofety
Mofety jsou vývěry CO2 oxidu uhličitého, který probublává rašeliništěm. Nesprávně bývají mofety nazývány bahenními sopkami. Těchto úkazů je zde více naž 200. Vzhled bahenních sopek se v průběhu roku mění, jak je vidět na informační ceduli č. 6. Její obrázek tu nenajdete. Ceduli si můžete přečíst při procházce rezervací.

Císařský pramen
Teplota této středně mineralizované kyselky se pohybuje mezi 14 – 18 °C podle ročního období. Jedná se o nejteplejší pramen v Chebské pánvi. Pramen tu můžete ochutnat, ale z vlastní zkušenosti nedoporučuji minerálku odnášet v lahvíc domů. Obsahuje hodně železa. Vzhled minerálky po přinesení domů nebude pěkný a už ani nebude dobře chutnat.

Rašeliniště
V mělké Sooské pánvi bylo v minulosti slané jezero, které bylo napájeno vodu z minerálních pramenů. Toto již dávno zaniklo, ale zpevněná křemelina zůstala. Na mnoha místech je možné pozorovat prorážející a probublávající prameny – mofety. Jde o doznívající vulkanickou činnost v této oblasti.

Stanice pro záchranu živočichů SOOS
Stanice je v provozu od roku 1988 a pečuje o všechny druhy poraněných a vysílených volně žijících živočichů mimo vlka, medvěda a losa. Pro které nemá odpovídající vybavení. Rezervaci jsem navštívila již mnohokrát, při jedné z těchto návštěvjsem byla svědkem smutné události. Lidé z auta přinesli údajně zachráněné srnče, našli je v příkopu u silnice. Byť šlo o zvláštní místo, kde se srnče nacházelo, bylo tam ukryto srnou, která se k němu jistě hodlala vrátit. Naděje pro přežití pár dní starého mláděte byly velmi malé. Nevím, jak to s mládětem nakonec dopadlo.

jestřáb lesní

luňák hnědý

-
Geologický park
Před vstupem na naučnou stezku NPR SOOS je několik velkých kamenů. V tomto geologickém parku si každý může prohlédnout kameny, které se v této lokalitě vyskytují. Není problém si kameny osahat a případně si i na papír frotáží přenést jejich strukturu. Najdeme zde žulu, fylit, čedič, křemen a amfibolit.

Závěr
NPR SOOS sice na mnoha místech působí nevlídně, nabízí však i mnoho míst plných živočichů, rostlin a úžasného klidu. Pokud opustíte rezervaci a vydáte se pěšky do nedalekých Žírovic, najdete zde maličké muzeum plné živých motýlů – Motýlí dům.

Výzva
Znáš nějaké zajímavé místo, kam by se dalo vyrazit na zajímavý výlet? Napiš o něm článek do Alíkovin.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (4)

Příspěvek z 3. června 2018 v 17:20.
Kozesinka v něm napsala:

Buffy-forever: Podle mě je to psané Hezký česky a zrovna v prvním (ani úvodním) odstavci žádné cizí záludnosti nevidím. Co konkrétně máš na mysli?

Příspěvek z 30. května 2018 ve 12:41.
buffy-forever v něm napsala:

Byl by to fajn článek kdyby hned v prvním odstavci nebylo spoustu cizích výrazů, které mladší čtenáři nemůžou z běžného života znát..možná by to chtělo vysvětlit..jinak se mi článek líbí ale je to pro mě dost z ruky

Příspěvek z 30. května 2018 v 6:32.
Alfa_Beta v něm napsala:

Moc krásný článek. Taky jsem tam byla a je to opravdu skoro divočina. Krajina je moc hezká a zajímavá. R^