Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Náš neobvyklý mazlíček: CHAMELEON

  vydáno  •  Mazlíčci
  V tomto článku se vám pokusím přiblížit chov chameleona, protože to není moc obvyklý mazlíček a kdo si ho pořídí, tak věřím, že v jeho chovu bude tápat jako my.

  Nejkrásnější MAZLÍČCI, Chameleon Jemenský, © MF DNES

  Pro chov chameleona potřebujete několik věcí. Mezi ně patří:

  1. Terárium (pro jednoho chameleona nejlépe s rozměry 50x50x100, čím vyšší tím lepší.) Do terária přidejte nějaké rozvětvené větve, ať má po čem lézt. My jsme měli z vrby.
  2. Žárovky, budete potřebovat dvě (samozřejmě jich může být víc), potřebujete jednu klasickou, která mu bude simulovat teplo a potom speciální UVB žárovku, kterou chameleon prostě a jednoduše potřebuje.
  3. Časovače na světlo, které si nastavíte na 10 hodin svícení.
  4. Rostliny (nemusí být, ale je lepší, když ji v teráriu máte.)
  5. Substrát si můžete vybrat vlastně téměř jakýkoliv, my jsme měli obyčejnou hlínu s pískem.

  Čím chameleona krmit? Chameleon je přirozeně dravec, takže jí cvrčky, červy a podobnou havěť, ale spokojí se i se salátem a jinými druhy zeleniny. Musíte mu pravidelně a často rosit stěny terária (popřípadě i rostliny), protože tohle chameleon pije.

  Co když jedu na dovolenou? Chameleon vydrží takhle sám a s velkým množstvím potravy asi týden, záleží taky podle věku, menšího chameleona takhle dlouho samotného nenechávejte.

  Ochočení a přivykání. Po přívozu, který by neměl být dlouhý. Chameleona nechte v teráriu asi tři dny, aby si zvykl na nové prostředí, potom si ho co nejčastěji berte do ruky a nebojte se ho, musíte si s ním hrát. Každý chameleon je jiný, některý se ochočí hned, některý třeba až za půl roku, ten náš si přivykal čtyři měsíce.

  Nemoci a jiné nepříjemnosti. Pokud se vám váš chameleon zdá nějak nemocný nebo moc unavený nebo tak něco, neváhejte s návštěvou veterináře! Může rozhodovat třeba i jeden víkend! Náš chameleon měl zlomenou nohou (Netuším jak se mu to povedlo) a dávali mu nějaké antibiotické injekce a celkem se to spravilo. K veterináři choďte včas a k nějakému co tomu rozumí, ne k nějakému co umí vyléčit jenom křečky a podobně.

  Ještě jsem zapomněla dodat, že chameleona pořídíte na burze asi za 300 korun.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 8. srpna 2016 v 11:39.
  jitkamety v něm napsal:

  juu

  juu

  Příspěvek z 7. srpna 2016 ve 12:56.
  mandragora1 v něm napsal:

  Chamík

  Také jsem měla chameleona. Samičku Žofinku. Ale po necelých 5 měsících mi bohužel umřela, jelikož nakladla vajíčka a to jak jistě víš je pro samičky chameleonů velmi vyčerpávající a často na to umírají. Ani veterinář už nám nepomohl... :(