Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Naše cesta do Švédska a Dánska

    vydáno  •  cestování

    Každý rok jsme v létě jeli na dovolenou někam na jih. Je tam teplo, můžete se koupat v moři, chodit v tričku a jíst zmrzlinu. Letos jsme se ale rozhodli jet na krátký výlet do Švédska. A o tom bych vám chtěla povyprávět.

    Do Švédska jsme letěli letadlem. Našli jsme si levné letenky, které se dají sehnat v jakékoli nízkonákladové společnosti. Na letenkách tak můžete opravdu hodně ušetřit, jen si musíte hlídat váhu a rozměry svých zavazadel, jelikož tam bývají přísnější pravidla. V důsledku jejich nedodržení si můžete sáhnout pěkně hluboko do kapsy.

    Ubytování jsme si našli přes Airbnb, kde se dají najít krásná ubytování za naprosto skvělé ceny, takže místo přespání si také můžete dát na seznam položek, kde se dá ušetřit. Bydleli jsme na farmě v městečku s třiceti obyvateli. Výhodou ubytování přes tuto společnost je také to, že máte docela velkou šanci, že narazíte na skvělé majitele, kteří vám nabídnout klidně i vlastní jídlo. My jsme každé ráno dostali čerstvá vajíčka a v sobotu večer jsme byli pozváni na jejich osobní párty.

    Ve Švédsku jsme navštívili městečko Ystad, kde jsme se prošli krásným parkem a malebnými uličkami. Prohlédli jsme si malé barevné domky, které jsou pro Švédsko typické. Ještě týž den jsme si prohlédli také město Malmö, které mě okouzlilo svou architekturou a všudypřítomnou sochařskou výzdobou. Třeba obří brýle trčící přímo ze země, budova jako parkoviště pro auta obrostlá krásnými květinami, to vše bylo moc krásné a zajímavé.

    Druhý den jsme opustili Švédsko a zajeli si na výlet do Dánska. Jeli jsme společností Flixbus a cesta byla skvělá. V Dánsku jsme si prošli město, šli se podívat na Malou mořskou vílu a najedli se v proslulém „food trucku“. Je to tzv. „pouliční jídlo“, kde si oběd nakoupíte v malých stáncích a sníte si jej přímo na ulici. Pokud tam někdy budete, doporučuji zajít do Christianie. Je to takový menší anarchistický stát uprostřed státu a procházka v něm je opravdovým zážitkem, ačkoli cestou zcela jistě potkáte spoustu pochybných jedinců a uvidíte nespočet nejapného umění.

    Christiania, © největší_smíšek

    Třetí den, čili poslední, jsme strávili na pláži zpátky ve Švédsku. A ačkoli nebylo počasí na koupání, pláž byla nádherná a my si to tam moc užili, udělali spoustu fotek a procházeli se mezi vyplavenými medúzami. Celá ta krátká dovolená byla krásná, ale přestože jsme jeli v srpnu, museli jsme se každý den teple obléci. A i ve svetru a bundě mi byla zima.

    Severské země jsou opravdu nádherné a určitě bych vám je doporučila navštívit. Jen si vezměte teplé oblečení i v případě, že jedete v létě. Je tam totiž docela chladno. I tak to ale stojí za to a já už teď vím, že se tam chci jednoho dne vrátit.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (7)

    Příspěvek z 21. ledna 2020 ve 14:55.
    panglaq v něm napsal:

    Děkuji. No nevím, dnešní zaměstnavatelé oceňují znalost skandinávských jazyků, možná se někdy budu nějaký učit - ale vzhledem k historickému vývoji (Finsko roky pod Švédskem, Norsko a Island roky pod Dánskem) - co myslíte, že je důležitější, rozšířenější, používanější? Dánština nebo švédština? Nebo nějaký jiný skandinávský jazyk?

    Příspěvek z 21. ledna 2020 v 0:16.
    al-maty v něm napsal:

    Myslím, že Skandinávie spolu s Nizozemskem jsou na špici, co se týče angličtiny a cizích jazyků obecně.

    Příspěvek z 20. ledna 2020 v 19:38.
    panglaq v něm napsal:

    A co třeba takový Stockholm, „Benátky severu“?:-)
    Článek pěkný, ale já bych se musel naučit švédsky a dánsky, na AJ bych se nespoléhal, nebo jo?8-o