Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Naše země

  vydáno  •  Povídky
  Toto je spíše úvaha než povídka.

  Ilustrační snímek, © MAFRA

  Seděla jsem na své kolečkové židli a zadumaně hleděla z okna a při tom přemýšlela, jak je Vesmír velký. Jak je možné že nekonečný?! Když za ním něco musí být. A to je právě ta nekonečnost. Pořád je za tím něčím další něco.

  Ale teď se trochu posunu. Někteří lidé si myslí, že jsou nejlepší na Zemi. Ale hlavní je na Zemi. Protože naše Země je jen malou kuličkou kolem oběžné dráhy Slunce a Slunce je jen jedno smítko uprostřed naší galaxie, ale naše galaxie je jen smítko uprostřed Vesmíru. A co když třeba u každé sté nebo tisícé hvězdy běhá stejná planeta jako Země a jsou na ní také lidé? A mnohem vyspělejší, vyspělí natolik, že se dokážou dostat do naší galaxie a kdysi v dávnověku nás navštěvovali? Co když jsou miliony ba miliardy let kupředu? Ale jsou jiní než mi. Vážili si asi svojí Země? Naše planeta totiž nevydrží miliardy let. Nikdy nevezmeme kalendář a nebude tam 1.1.2 555 789 631. Nebo snad ano? Je to na nás. Ne na mně, je to na všech.

  Ani milion lidí z celého světa nedokáže udržet planetu čistou. Někdo začít ale musí. Musíme se zapojit všichni. Sáhněte si do svědomí. Kolikrát jste venku odhodili na zem pet láhev,obal od tyčinek, sklo, odpadky, kolikrát? Ani jste to nepočítali. Někteří lidé jezdí auty, které vypouští jedovatý kouř. Kácí se pralesy. A tedy proč by potom měla naše planeta vydržet? Říká se, že lidé jsou nejvyspělejší. No, ale vezměte si zvířata. Škodí takto přírodě?! Neškodí. Žijí spolu bok po boku. Skoro každý živočich je naší Zemi prospěšný. A ti jak je nazýváme škůdci, škodí nám. Neškodí Zemi. Zamyslete se prosím nad tím. Přece je tu další možnost. Možnost nechat Zemi žít. Někdy přemýšlím, že v budoucnu bychom třeba našli možnost, jak se dostat na jinou planetu s těmito podmínkami, ale na co by to bylo? Pokud se budeme chovat stále jako teď, zničili bychom ji také.

  Tímto žádám všechny, kdo si to přečtou první než odhodíte něco na zem, nemohli byste to ten kousíček donést do koše? Nebo dokonce začít třídit odpad? Než nastartujete auto, abyste si mohli zajet kilometr například do města, není lepší nějaké ty kroky a čas obětovat, než vypustit další plyny? Berte mě prosím na vědomí. Díky.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 9. listopadu 2015 v 18:26.
  Mistr25 v něm napsal:

  Oprava a názor

  Takže, hned bych ti chtěl říct, že kdyby ses o to trochu zajímal/a, tak by jsi věděla, že nejsme středem vesmíru, ani galaxie. Kdybychom byli ve středu, byli bychom slisováni superhmotnou černou dírou, která má hmotnost milionů sluncí. Dále, plyny. Měl/a bys vědět toto: Hekla, sopká která má erupci každých +-padesát let, vypustí tolik jedovatých plynů, které lidstvo tak tak vytvoří za 100 let. A ještě nějaké zajímavosti. Opravdovými plícemi Země jsou  korálové útesy a porůznu květiny v oceánech a mořích. A také teplota na Zemi souvisí s pozicí u slunce. Kde zase kdyby tě to fakt zajímalo, tak to víš. Ale s těmi odpadky máš pravdu, nebo špačky od cigaret.