Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Návrat z temnoty

  vydáno  •  knihy
  Čtení ještě nikdy nebylo napínavější. Tato kniha se velmi rychle stala jednou z mých oblíbených. Je to psychologický román od Liz Coleyové. Kniha má 297 stran a věřte nebo ne, dá se přečíst za jeden den, nebo alespoň mně to trvalo takhle krátce. Jak jsem jednou začala číst, nemohla jsem se odtrhnout. Kniha je napínavá už od samého začátku a i po přečtení vás nenechá spát. Teď už ale k samotné knize.

  Návrat z temnoty je psychologický příběh plný tajemství a lidské krutosti. Lidská mysl má úžasnou schopnost se chránit před trýznivými událostmi a právě s touto schopností pracuje autorka románu Liz Coleyová. Aby měla kniha reálný základ, prošla mnoho vědeckých studií a přečetla několik autobiografii lidí, kteří trpí stejnou poruchou jako Angie. Návrat z temnoty sice není napsán na základě skutečné události a celý příběh je fiktivní, ale jak autorka prozradila, některé Angiiny příhody vykreslují osudy skutečných lidí se stejnou poruchou osobnosti. Díky tomu hlavní hrdinka působí reálně a zcela lidsky a je těžké ji nelitovat. Ani rodičům Angie se nedá nic vytknout, jediná nereálná postava je doktorka Grnatová, která chvílemi působí zvláštně odtažitě a nelidsky, skoro až bez emocí. Je velká škoda, že některé části příběhu doplňují myšlenky třetí osoby, které ze začátku působí zmateně a zároveň prozrazují předem zápletku díla. Autorka se tím sice snažila dát najevo, že kromě hlavní hrdinky existuje ještě někdo další, kdo její osud sleduje, ale tyto části jsou v příběhu navíc a ruší celý průběh knihy.

  Hlavní hrdinka neměla zrovna jednoduchý a příjemný život, proto ani její příběh není růžový. Osud plný bolesti a utrpení se Liz Coleyové podařilo skvěle vystihnout a atmosféra příběhu proto působí velmi tajemně. Pracuje jak s nevědomostí hlavní hrdinky, tak i čtenáře. Nechává je tápat a sem tam jim nastrčí nějakou nápovědu. To udržuje příběh atraktivní až do poslední stránky. Rozuzlení celé zápletky se čtenáři neustále vzdaluje, protože když už se dozví nějakou novou a zásadní informaci, objeví se mnoho dalších a důležitějších otázek. Ty posunují příběh na mnohem vyšší úroveň, drásají čtenářovo srdce a nutí ho uvažovat nad tím, co je všechno schopné lidské tělo a hlavně lidská mysl vytrpět a zároveň si udržet zdravý rozum.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!