Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Navštivte Arabelu. Rumburaka i Fantomase

  vydáno  •  Kultura · Filmy · Rodičům · Předškolákům · Rodina
  Už je to tak: pohádková kouzla fungují. Stačilo pár plakátů a knihkupectví v centru Prahy se proměnilo ve vchod do Říše pohádek. Vystoupáte do prvního patra a ocitnete se rovnou v princeznovské šatně. Záleží jen na vás, jestli si vyberete šaty s vlečkou nebo raději zvolíte kouzelný plášť. A pak už hurá do pohádky!

  Výstava kostýmů a rekvizit ze seriálu Arabela, Praha 2009., © Radkaa

  V chodbách dominikánského kláštera v Praze můžete obdivovat až do 31. ledna více než 50 kostýmů ze slavného televizního seriálu Arabela. Ten se na televizních obrazovkách poprvé vysílal 25. prosince 1980. 

  Na vaši návštěvu se těší půvabné princezny Arabela a Xenie s celou královskou rodinou, černokněžníkem Vigem, zlým Rumburakem, mocným Fantomasem a mnoha dalšími postavami z Říše pohádek.

  Z vystavených rekvizit největší pozornost návštěvníků přitahuje jediný dodnes zachovaný kouzelný prsten. K vidění je i křišťálová koule, kouzelný zvoneček, kouzelný měšec nebo cestovní plášť (více o schopnostech těchto předmětů na webu České televize).

  Nechybí ani kostýmy královských rádců, Rumburakovy pomocnice – čarodějnice, ježibaby z Perníkové chaloupky i s Jeníčkem a Mařenkou, ale také disco šaty princezny Xenie.

  Stranou pozornosti nezůstává ani pokračování seriálu pod názvem Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, natočené na začátku 90. let. V druhé sérii představuje Arabelu Miroslava Šafránková.

  Královský trůn vybízí k usednutí, královské koruny k nasazení a postel babičky Červené Karkulky k ulehnutí – jenom pozor na vlka!

  Arabela

  Díl Rumburakova pomsta.Pohádkový seriál Václava Vorlíčka a Miloše Macourka měl původně 13 dílů. Hráli v něm Vlastimil Brodský (král Hyacint II.), Jana Brejchová (královna/čerodějnice), Stella Zázvorková (paní Majerová), Vladimír Menšík (pan Majer), Jiří Sovák (černokněžník Theophil Vigo), František Filipovský (čábel Blekota), Iva Janžurová (učitelka hudby Miriam Millerová), Jana Nagyová, mluví Libuše Šafránková (princezna Arabela), Dagmar Patrasová (princezna Xénie) a další.

  Hrad Český Šternberk se tyčí nad údolím řeky Sázavy.V Královský hrad se v době natáčení proměnil Český Šternberk, Rumburakovým hradem se stala zřícenina Helfenburg. Více o natáčecích místech na webu České televize. Na začátku 90. let vznikly nové díly.

  V pokoji rodiny Majerových mohou návštěvníci z pravého dobového gauče sledovat jeden díl pohádkového seriálu s názvem Rumburakova pomsta.

  Zvuková smyčka s podmanivou hudbou skladatele Luboše Fišera, zvukem kouzelného prstenu a dialogy pohádkových postav v podání nejznámějších českých herců dotváří celkovou atmosféru výstavy.

  Od natočení první řady seriálu Arabela uplynulo v letošním roce rovných 30 let. Výstava je určena všem, kteří mají rádi klasické české pohádky a zároveň je i poděkováním tvůrcům seriálu.

  výstava kostýmů a rekvizit

  Výstava kostýmů a rekvizit z oblíbených pohádkových seriálů Arabela a Arabela se vrací. Více na www.vystava-arabela.cz

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 23. ledna 2010 ve 13:05.
  Míša v něm napsal:

  Reakce na hezounkaholka:

  Vůbec5

  Příspěvek z 23. ledna 2010 ve 13:05.
  Míša v něm napsal:

  Fantomas

  Fantomase nesleduju je to kravina na entow radim nESLEDOVAT1

  Příspěvek z 15. ledna 2010 v 19:04.
  anetkavoky v něm napsala:

  anetkavoky

  je to hezkýýýýýýýýýýýýýýýýýý!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!