Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Navštivte Madagaskar

    Že je tenhle ostrov pro středoevropana příliš z ruky? To máte pravdu. Lidí, kteří jej znají tak dobře jako redaktor a cestovatel Pavel Hošek u nás mnoho není. On sám je na tomto ostrově téměř jako doma. Procestoval ho opakovaně a na jedné z expedic provázel i středoškolské studenty – výherce odborné soutěže.

    Madagaskar, © www.hedvabnastezka.cz

    Výsledky této společné expedice můžete spatřit až do 19. září  2007 v hlavní budově Národního muzea v Praze. V době od  8. 10. 2008 do – 31. 3. 2009 je tato výstava k vidění v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích (více na stránkách Národního muzea).

    Uvidíte nejen rostliny (například vanilku) ale třeba krokodýla, kterého z ní domorodci upletli. Prostřednictvím fotografií se dozvíte mnohé o tom, jak lidé na Madagaskaru žijí (opylování vanilky se provádí ručně. Za jedno ráno zručná žena opyluje 1000 květů). Prohlédnout si můžete nejen obrovské plody a semena baobabů, ale také drobnosti, které vesničané pod vzrostlé exempláře těchto typicky madagaskarských stromů dávají: v odlehlých místech lesa bývá u paty kmene občas nalézána rýže nebo jiné jídlo, někdy i peníze nebo láhev rumu.

    Dary bývají někdy uschovány v ulitách velkých suchozemských hlemýžďů. Nejčastěji používané malgašské jméno pro baobaby je renala nebo reniala. Reny je malgašsky matka a slovu ala odpovídá české les. Baobaby jsou pro Madagaskařany matkami lesů. Bývají pokládány za příbytek duchů.

    Na světě je v současné době známo osm druhů baobabů. Ten nejpopulárnější roste v subsaharské Africe a odtud byl člověkem rozšířen i do řady dalších tropických končin světa včetně Madagaskaru. Druhý obývá nevelké území na severozápadě Austrálie. Ostatní druhy rostou jen na Madagaskaru.

    V nejsušších oblastech ostrova se využívají baobaby jako zásobárny vody. Domorodci nejprve vydlabou do kmene otvor a od něj pokračují směrem dolů, až vytvoří cosi jako mělkou studnu. „Vytěžené“ dřevo obvykle použijí jako krmivo pro dobytek.

    Madagaskar byl mezi prvními zeměmi světa, které začaly budovat systém chráněných území. První vznikly již v roce 1927. Bylo jich osm a pokrývaly plochu 284 919 hektarů. Dnešní síť zahrnuje 50 chráněných území, které pokrývají plochu 1 698 640 hektarů. Na Madagaskaru se kvůli dlouhé izolaci od okolních pevninských bloků vyskytuje velké množství organismů, které jsou vázány pouze na tento ostrov. Jsou to například lemuři – nejprimitivnější opice na světě. Jiné druhy zde však chybí například dravé šelmy.

    Madagaskar je ostrovní stát v Africe. Ostrov se od kontinentální Afriky oddělil v průběhu třetihor (asi před 160 miliony lety) a stále se pohybuje jihovýchodně téměř o 2 centimetry za rok. Je to 4. největší ostrov na světě. Nyní ho odděluje od Afriky 400 km Mosambického průlivu, ale flora a fauna má s africkou jen málo společného.

    Malgaština: Jazyk, kterým se obyvatelé Madagaskaru dorozumívají není madagaskarština, ale malgaština. Je pozoruhodná svými gramatickými zvláštnostmi. Cizince ihned zarazí (ba pobaví) nezřízená délka mnoha slov. Hlavní metodou slovotvorby je totiž skládání. Mnohá slova tedy v sobě vlastně skrývají celou větu.

    Do světa malgašských pohádek se můžete vypravit pohodlně prostřednictvím internetu: Malgašské pohádky.

    Kampaň Madagaskar, laboratoř bohů probíhá již třetím rokem. Mezi její hlavní výstup patří Expedice Baobab 2006, cyklus přednášek a výstav, mediální prezentace Madagaskaru. Souběžně s výstavou v Národním muzeu, proběhne v Botanické zahradě hl. města Prahy “Madagaskarský týden” (18. – 24. června), série přednášek v rámci akce Věda v ulicích. Při zahájení výstavy v Národním muzeu byla pokřtěna výpravná publikace Madagaskar - Laboratoř bohů.


    Malgašská přísloví

    Přísloví jsou jednou z věcí, kterou Madagaskar (či spíše lidé na něm žijící) proslul po celém světě. Tady je jich několik na ukázku:
    • Když už je výprava na cestě, nemůže se zastavit.
    • Jeden strom nedělá les.
    • Přátelství si nekoupíš.
    • Vůně rýže, to ještě není bohatství.
    • Šplhá–li chameleon po větvi, nohy jej vedou kupředu, ale ocas ho táhne zpátky.
    • Lidé jsou jako zrnka rýže v hrnci, hned jsou dole, hned nahoře.
    • Nečekej, že uvidíš kance, když nepůjdeš do lesa.
    • Ať vaše přátelství není jako kámen, neboť ten když se rozbije na kousky, nejde složit dohromady; ať je jako provaz, k němuž lze připojit další a znovu zesílí.
    • Dokud nemáš saranče v hrsti, nemůžeš ho dát dítěti.
    • Jestliže má země louže, jsou tam žáby; a jestliže má země hlavy, jsou tam jazyky; a jestliže má země jazyky, lze tam najít myšlenky.

    Další malgašská přísloví (také v originále) najdete na stránkách, které Pavel Hošek připravil o Madagaskaru.

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (0)

    O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!