Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  (Ne)bezpečný internet?

  vydáno  •  Škola a poznání · Volný čas doma · Rodičům · Bezpečnost
  Povědomí o hrozbách internetu je u dětí v České republice výrazně menší než u jich polských vrstevníků. To prozradil on-line výzkum zaměřený na některé návyky chování českých dětí na internetu. Proběhl od 21. července do 16. října 2006 na serverech Atlas, iDNES, iHNed a Seznam. Kde a jaké nebezpečí na tebe číhá se dozvíš v další části článku.

  LB 2, © Linka Bezpeci

  Náruživí uživatelé

  Výzkum se týkal kluků a děvčat od 12 do 17 let. Proto není divu, že 85% z nich se označilo za náruživé uživatele přistupující k internetu denně. Nejčastějšími aktivitami jsou kromě vyhledávání informací (93%) a mailování (88%): komunikace pomocí instant messagingu (ICQ, MSN Messenger, apod), hraní her (shodně 57%) a chatování (51%). Internet je tak především nástrojem získávání a výměny informací, komunikace s přáteli a zábavy.

  Podivní kamarádi z internetu

  Zatímco naprostá většina polských i českých dětí ve svých odpovědích souhlasila s výrokem, že sdělování osobních informací po internetu cizím lidem je nebezpečné (74%), překvapivě jen necelá polovina (49%) českých dětí považuje setkání s cizím člověkem zprostředkované internetem za rozhodně nebo spíše nebezpečné, oproti 63% polských dětí. Může to souviset s celkem nízkou úrovní povědomí u českých dětí: jen 63% z nich někdy slyšelo o možných hrozbách při seznamování se po internetu, zatímco v Polsku si je tohoto nebezpečí vědomo více než 90% dětí.

  Děti dostávají často (66% v Česku, 62% v Polsku) pozvání na schůzky s neznámými prostřednictvím instant messagingu (ICQ, MSN Messenger, apod.). Zatímco podle vyjádření dětí v Polsku „jen“ 44% skončí osobním setkáním, v Česku přijmou taková pozvání téměř dvě ze tří oslovených dětí! Vysoký počet dětí šlo na schůzku samo (50% v Polsku, ale téměř 70% v Česku!). Děti raději chodí na podobné schůzky samy než s doprovodem: více než 20% dětí v Polsku i Česku neřeklo nikomu, že odcházejí na schůzku. Téměř polovina dětí uvedla, že na schůzce potkaly někoho staršího. V obou zemích byli tito neznámí téměř v 15 procentech případů starší o více než 10 let: Polsko 13% a Česko 15%.

  Ať neskončíš jako kůzlátka!

  Kolikrát jsi asi slyšel pohádku o nezbedných kůzlátkách. Každé malé dítě přeci ví, že vlkovi nemá otvírat a to ani kdyby si ubrousil jazyk a hovořil vysokým hláskem jako jeho maminka. Jenže v dnešní době už to není hra na kůzlátka a převlečeného vlka. Stejným způsobem tě může obelstít i „kamarád“ na internetu. Má to, na rozdíl od vlka, snazší: nemusí si pilovat jazyk ani se převlékat za tvou maminku. Stačí mu trocha fantazie a bude se při komunikaci tvářit jako tvůj vrstevník.

  Až tedy budeš chtít vyrazit na setkání s někým, s kým si dlouhé měsíce skvěle povídáš na netu, vzpomeň si na ona neposlušná kůzlátka. V žádném případě nerozdávej své kontaktní údaje. Děsí mne, kolik z vás píše své ICQ, mail či telefon do komentářů k článkům, na nástěnky či vizitky! Pokud přesto máte chuť potkat svého kamaráda, nikdy nechoďte na schůzku bez vědomí dospělých. A ještě lépe, vezměte je s sebou. Určitě máte kolem sebe někoho (tetu, starší sourozence, rodiče, prarodiče), kteří s vámi takovou výpravu podniknou.


  Více informací jak se bezpečně pohybovat ve světě internetu najdeš na stránkách Bezpečnější internet - www.safer-internet.cz.

  Autor: (6 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (67)

  Příspěvek z 20. prosince 2009 ve 13:52.
  7ýčko v něm napsala:

  Reakce na lojzič-kečupák:

  TO si myslíš teď ale počk5555ej až narazíš na nevhodného člověka5

  Příspěvek z 4. listopadu 2009 v 6:55.
  Kakarinka v něm napsala:

  Reakce na all45:

  jo a pak někdo nachytá tebe27

  Příspěvek z 17. října 2009 v 16:35.
  lojzič-kečupák v něm napsal:

  internet

  internet není nebezpečný1111111