Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  (Ne)obyčejný kluk

  vydáno  •  Kvízy · Knihy · Filmy

  Možná to slyšíte poprvé a přemýšlíte, co to je. Je to kniha i film, obojí jsem si okamžitě oblíbila. Pokud se o tom chcete dovědět něco více a vyzkoušet si kvíz, tak čtěte dále.

  Kniha (Ne)obyčejný kluk, © JMkolo83

  Jednou jsem se dívala do televizního programu a našla jsem tam jeden film s názvem (Ne)obyčejný kluk, tento film mě okamžitě zaujal a řekla jsem si, že se na něj podívám. Babička s dědou si všimli, co zkoumám, a řekli mi, že to mají na flešce, takže jsme si ho hned pustili. Film se mi líbil. Byl o chlapečkovi jménem Auggie (August), který se díky zdvojení jednoho genu narodil se zdeformovaným obličejem.

  Již ve svých deseti letech má za sebou sedmadvacet operací, ať už to jsou ty, které mu pomohly vypadat alespoň trochu lépe, nebo ty, které mu pomohly dýchat, vidět nebo slyšet bez naslouchátka. Auggie měl starší sestru Viu (Olivia), rodiče a fenku Daisy. Kvůli svému obličeji ještě nikdy nechodil do školy, maminka ho učila doma. Nyní má nastoupit do páté třídy.

  Film popisuje prožitky a události nejdůležitějších postav, které se staly během Auggieho pátého ročníku. Věděla jsem, že existuje i kniha, neboť ji četla jedna spolužačka, ale nijak extra mě nezaujala, takže jsem neměla v plánu ji číst. Jenomže během distanční výuky nám dala paní učitelka na češtinu úkol, první možnost byla natočit krátké video, ve kterém bude nějaká vymyšlená scénka. Na výběr bylo hned několik možností, jak video natočit, ale ani do jednoho způsobu se mi nechtělo, navíc mě vůbec nenapadalo, co natočit.

  Takže jsem si vybrala druhou možnost, která byla buď přečíst knihu, od které jsme viděli film, nebo zhlédnout filmovou adaptaci, od které jsme četli knihu, a na to pak napsat recenzi a porovnání. Rozhodla jsem se, že splním tento úkol, jenomže nastal problém, co mám přečíst nebo zhlédnout. Jelikož na úkol jsme měli asi čtrnáct dní, tak jsem řekla, že např. Harryho Pottera bych přečíst nestihla. Neznala jsem jedinou knihu, kterou jsem četla a i od ní existoval film. Jednou mě napadlo, že bych zkusila někde sehnat knihu (Ne)obyčejný kluk a tu si přečíst, i když mě to stále nijak nezaujalo.

  Šla jsem si ji tedy do knihovny půjčit a začala jsem ji číst. Kniha je o tom samém, pouze je v ní popsáno mnohem více událostí než ve filmu a některé jsou trochu jiné. Zpočátku mě to moc nebavilo, navíc jsem si říkala, že jsem nejdříve viděla film a teprve pak čtu knihu, což mi přišla jako naprostá hloupost, protože většinou se doporučuje první číst knížku a až potom se případně podívat na film.

  Ale čím déle jsem tuto více jak třistastránkovou knihu četla, tím více mě začínala bavit. Mé myšlenky taky byly, že tu knihu nestihnu přečíst, protože je skoro bez obrázků, ale nakonec jsem ji přečetla asi za pět dní a stihla úkol odevzdat včas. Vůbec jsem nelitovala, že jsem nejprve viděla film a až po té četla knihu. Dokonce si myslím, že kdybych to udělala naopak, tak bych z filmu byla zklamaná a z knihy nebyla tolik překvapená. Pokud bych to měla k něčemu přirovnat, tak bych řekla, že film je takový základ od jednoho člověka, který to vypráví dalším, a ti dalším a každý si do toho něco přidá či poupraví, protože se mu to pak líbí více.

  Samozřejmě by si to takto muselo převyprávět hodně lidí a někdo to pak napsat, protože kniha je podle mě dosti rozsáhlejší než film. Film i kniha se mi moc líbily a určitě doporučuji zhlédnout film a pak přečíst knihu. Ráda bych tu zmínila tzv. zásady pana Browna – Brownovy zásady a zásady z pohlednic. Pan Browne je jeden z Auggieho učitelů. Začátkem každého měsíce svým žákům nadiktuje jednu zásadu na ten měsíc. Vždy jim poví něco o jejím významu a na konci měsíce každé dítě napíše esej o tom, co ta zásada znamená pro něho samotného. Na prázdniny žákům zadá úkol, aby si vymysleli své vlastní zásady, ty napsali na pohled a ten mu poslali z jakéhokoliv místa, kde tráví prázdniny. Překvapilo mě, že tyto všechny zásady jsou na konci knihy napsané. Některé mi přijdou dobré a smysluplné, jiné mi přijdou takové divné, ale celkově to hodnotím pozitivně. No, posuďte sami.

  Zásady pana Browna 1, © JMkolo83

  Zásady pana Browna 2, © JMkolo83

  Zásady z pohlednic 1, © JMkolo83

  Zásady z pohlednic 2, © JMkolo83

  1. Jak se August jmenuje příjmením?


  2. Kdo je Via?


  3. Jak se jmenuje pes Auggieho?


  4. Jak zní Jackovo příjmení?


  5. S kým Auggie založil tzv. letní stůl?


  6. Kdo z těchto lidí není Auggieho spolužák?


  7. Kolik má Auggie za sebou operací?


  8. Jak se křestními jmény jmenují Auggieho rodiče?


  9. Kdo z těchto lidí je nejmladší?


  10. Jak se jmenuje divadelní hra, která se zkouší v Oliviině škole na jarní představení?


  11. Jaký seriál Auggie miluje?


  12. Kdo napsal tuto knihu?


  13. Podle koho má na začátku Auggie copánek?


  14. Ustřihl si Auggie copánek?


  15. Jaké jméno je správně?


  16. Jak se jmenuje Viin přítel?


  Jaj, asi jsi vůbec nevěděl, že něco takového existuje a měl pouze malé štěstí při tipování.

  No, žádná sláva to není, asi o tom neslyšíš poprvé, ale neviděl jsi film a ani nečetl knihu. Nebo jsi měl jen štěstí při tipování?

  Jde to, asi jsi alespoň viděl film, ale nevypadá to, že bys četl knihu.

  Dobrá práce, ale k tomu nejlepšímu ti ještě dost chybí.

  Výborná práce, k tomu nejlepšímu ti ale ještě něco chybí.

  Nejlepší práce, jsi jednička, a pokud jsi udělal tu jednu chybu, tak nevadí, nikdo není bez chyb.

  Vyhodnotit

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 22. září 2020 v 19:21.
  Kubik111 v něm napsal:

  moc krásné!okokokokok knihu jsem četl, byla moc pěkná, ale mám ji jen půjčenou, kvíz mám jednu otázku špatně!:-)

  Příspěvek z 19. září 2020 v 17:35.
  Heďoušek v něm napsal:

  Moc hezký článek. Až toho nebudeme mít ve školy mraky, určitě se přečtu knihu.

  Příspěvek z 14. září 2020 ve 23:04.
  verbum v něm napsal:

  Krásný článek
  Test jsem udělal dve otázky špatně ;(