Alíkovina

Nebezpečí u moře

vydáno  •  Cestování
Ahoj kamarádi! Ano, řeč je o žralocích. Ti patří, stejně jako pilouni a rejnoci, mezi paryby. Jejich kostra je tvořena chrupavkami, nikoliv kostmi. Žraloci se musí neustále pohybovat, jinak začnou prudce klesat ke dnu. Hřbetní a prsní ploutve dodávají žralokovi stabilitu a vztlak, který potřebuje k tomu, aby se nepotápěl.

(ilustrační snímek) - žralok, konkurence, boj, © Profimedia.cz

Někteří z největších žraloků, jako je žralok veliký nebo žralok obrovský, ani nemají zuby. Místo toho jejich ústa fungují jako síto, jímž procezují mořskou vodu a zachytávají částečky potravy.
 
Většině žraloků slouží za potravu ostatní ryby, ale žralok tygrovaný se živí prakticky vším. Pluje v teplých vodách a v noci křižuje při pobřeží, aby si našel něco k snědku. Vezme za vděk medúzami i mořskými hady, chytá ptáky, kteří plavou na hladině, živí se mršinami suchozemských zvířat, které voda odplavila do moře, a dokonce spolkne i odpadky, jako jsou plechovky nebo igelitové tašky. Občas útočí i na kotníky koupajících se lidí.

Opravdu nebezpečný je ovšem žralok bílý. Tento velký, agresivní žralok je vybaven ostrými trojúhelníkovitými zuby. Loví tuleně, lachtany, delfíny i jiné žraloky. Často hoduje na mršinách velkých mořských zvířat nebo odpadcích z rybářských lodí. Má na svědomí i mnoho lidských obětí. Žralok bílý měří kolem šesti metrů a vyskytuje se v Atlantském, Tichém a Indickém oceánu.

Takže pokud trávíte prázdniny u moře, dávejte si velký pozor!

Vizitka autorky článku na Alíkovi

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (17)

Příspěvek z 3. října 2008 ve 14:04.
Mišulíček12 v něm napsal:

Mažoretka

Ahoj všeci1Žralok je velmi nebezpečné zvíře1Jak jsem vyděla ty obrázky tak hnedka jsem se bála1Ale skončit v jeho tlamě bych nechtěla...9Tak zase ahoj všeci25

Příspěvek z 22. září 2008 ve 12:33.
tara211 v něm napsal:

krása

ty fotky sou nádherný161616161616161616161616161616

Příspěvek z 20. září 2008 v 16:52.
rusalka1996 v něm napsal:

žralok

žraloci jsou dost děsiví! mám z nich docela hrůzu!9 Rusalka1996