Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nebezpečné esemesky a e-maily

  vydáno  •  Škola a poznání · Internet · Bezpečnost
  V tomto článku se nebudu zabývat škodlivostí mobilních telefonů na naše zdraví, ale spíše na naše písmo. Zdá se vám to jako nesmysl? Mnoho prvňáčků se těší do školy. A proč? Přece aby se naučili číst, počítat a psát.

  (ilustrační snímek), © Profimedia.cz

  A už jsme u toho. Jakmile se děti naučí psát, rodiče jim koupí mobilní telefony, aby si mohly napsat kamarádům o úkoly, domluvit se na výlet, napsat rodičům a podobně. Děti nejdřív budou psát poctivě a spisovně všechna slova. Časem si je začnou zkracovat, komolit a vymýšlet si úplně jiná.

  V poslední době je také móda psát místo hezkých českých slov slova anglická. A u e-mailů je to zrovna tak. Každý druhý si vymýšlí jiné zkratky, takže ostatní si moc nepočtou, protože tomu nerozumí. A takovéto psaní má zásadní vliv na naše písmo. Kdo napíše alespoň 5 zkomolených esemesek a e-mailů za den, zapomene psát spisovně. Pohled do jeho sešitu pak není zrovna nejpříjemnější.

  Že vy píšete do sešitů správně? Na každého to samozřejmě takový vliv nemá, ale někdo si na lehké klikání na tlačítka brzy zvykne. A přitom držet v ruce dopis psaný na papíře je mnohem slavnostnější pocit. Přijde vám to v této době technických vymožeností staromódní?

  Berte to tak, že k vánoční esemesce sice můžete přidat vánoční koledu, ale kamarád ji za čas opět vymaže. Když mu ovšem pošlete pohlednici, může si ji vystavovat každé Vánoce. Nechci vám rychlé esemesky ani e-maily vyvracet, ale můžete to alespoň zkusit a poslat o Vánocích všem, co znáte, pohledy. Jistě jim to udělá ještě větší radost.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi gujki

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (24)

  Příspěvek z 12. července 2009 v 8:37.
  katusa98 v něm napsal:

  email

  mně a moji kamardce a memu brachovi se někdo dostal na email a nevime proč?a jak mohl zjistit naše hesla 

  Příspěvek z 5. července 2009 v 9:46.
  mafu v něm napsal:

  e-mailicek

  Ještě,že je ta policie.22Policie zaměřená na IT techniku vám vypátrá každého sms nebo e-mail podvodníka.Probíhá to takhle:
  -Zajdete nebo zavoláte na POLICII (doporučuji zajít)
  -Predstavíte se A nahlásíte případ
  -A za nějaký čas si stím podvodníkem POLICIE poradí21

  Příspěvek z 28. května 2009 v 17:39.
  pojidacka v něm napsal:

  Reakce na Miss_Nelie:

  HEHE tak to budeš alergická i na mě.
  Ještě, že nepíšu místo nevim NEWIM.212121