Tím problémem je prach. Je to prosté. Viz tento text: „Počítač, nebo vysavač? Po zapnutí některých počítačů je otázka uvedená zde v nadpisu opravdu aktuální. V některých počítačích je až 7 ventilátorů, které produkují poměrně silný zvuk, a ani funkcí se od vysavače počítač úplně neliší: většina ventilátorů ve skříních počítačů žene vzduch dovnitř na počítačové díly a tím nasává i prach, který se rád ve skříni počítače usazuje. Není proto od věci třeba jednou za rok počítač otevřít (odmontovat na straně, kde nejsou konektory) a bezdotykově (tj. velmi opatrně) prach z počítače vysát. (Opravdu bezdotykově, zvláště díly na základní desce se lehce ulomí a tím celou desku znehodnotíme.)
Neděláme to (jenom) kvůli čistotě, důležitější je, že prach usazený na součástkách brání odvodu tepla z nich a tím může zavinit jejich přehřívání.“[1] [1]Počítač pro úplné začátečníky, Computer Press, Pavel Roubal, 2008 (úryvek najdete na str. 66 a 67.) K tomu přidávám i svá vlastní, osvědčená doporučení:
- Pomáhejte si štětcem, jehož kovovou část jste si na konci zahnuli kleštěmi. (Uděláte si tzv. „zároháček“.)
- Při prvním a druhém čištění si zavolejte odborníka, ale aby to nedělal za Vás. Pokud to chcete dělat sami, můžete, ale musíte se to naučit opravdu pořádně. (Děti by to dělat neměly.)
- Počítač neotevírejte shora ani zdola – to by Vás snad ani nenapadlo.
- A samozřejmě – odpojit počítač od sítě a odpojit z něj všechny kabely. Pozor, u některých je nutné zmáčknout malý kousek plastu („zobáček“), jinak je nedostanete ven. (Ve větě vlevo od této závorky informace částečně z již uvedené knihy. Částečně proto, že je již znám nejen z již uvedené knihy, ale také od počítačového odborníka, který nám počítač opravuje.)
- Během čištění v žádném případě nenechávejte větráky roztáčet, právě naopak – přidržujte si je!
- Zvýšení rychlosti počítače.
- A také velmi tichý počítač.
- Mělo by to také být snížení spotřeby energie.