Alíkovina

Nebezpečné usazeniny v počítači

vydáno  •  Čtenáři píší Alíkoviny · Hry, internet, počítač
Nenápadný, závažný a málokdy řešený počítačový problém, který není závadou dílů ani programů, ale může ji způsobit. Čtěte dále.

Tím problémem je prach. Je to prosté. Viz tento text: „Počítač, nebo vysavač? Po zapnutí některých počítačů je otázka uvedená zde v nadpisu opravdu aktuální. V některých počítačích je až 7 ventilátorů, které produkují poměrně silný zvuk, a ani funkcí se od vysavače počítač úplně neliší: většina ventilátorů ve skříních počítačů žene vzduch dovnitř na počítačové díly a tím nasává i prach, který se rád ve skříni počítače usazuje. Není proto od věci třeba jednou za rok počítač otevřít (odmontovat na straně, kde nejsou konektory) a bezdotykově (tj. velmi opatrně) prach z počítače vysát. (Opravdu bezdotykově, zvláště díly na základní desce se lehce ulomí a tím celou desku znehodnotíme.)

Neděláme to (jenom) kvůli čistotě, důležitější je, že prach usazený na součástkách brání odvodu tepla z nich a tím může zavinit jejich přehřívání.“[1] [1]Počítač pro úplné začátečníky, Computer Press, Pavel Roubal, 2008 (úryvek najdete na str. 66 a 67.) K tomu přidávám i svá vlastní, osvědčená doporučení:

  • Pomáhejte si štětcem, jehož kovovou část jste si na konci zahnuli kleštěmi. (Uděláte si tzv. „zároháček“.) 
  • Při prvním a druhém čištění si zavolejte odborníka, ale aby to nedělal za Vás. Pokud to chcete dělat sami, můžete, ale musíte se to naučit opravdu pořádně. (Děti by to dělat neměly.) 
  • Počítač neotevírejte shora ani zdola – to by Vás snad ani nenapadlo. 
  • A samozřejmě – odpojit počítač od sítě a odpojit z něj všechny kabely. Pozor, u některých je nutné zmáčknout malý kousek plastu („zobáček“), jinak je nedostanete ven. (Ve větě vlevo od této závorky informace částečně z již uvedené knihy. Částečně proto, že je již znám nejen z již uvedené knihy, ale také od počítačového odborníka, který nám počítač opravuje.) 
  • Během čištění v žádném případě nenechávejte větráky roztáčet, právě naopak – přidržujte si je! 
Odměnou bude: 

  • Zvýšení rychlosti počítače. 
  • A také velmi tichý počítač.
  • Mělo by to také být snížení spotřeby energie.

Další zajímavé články:

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (3)

Příspěvek z 11. května ve 12:03.
maggiesimspons v něm napsala:

já mám laptop takže se mi to nemůže stát

Příspěvek z 10. září 2015 v 17:04.
panglaq v něm napsal:

Reakce na Mistr25:

Nevím, takhle jsme to ještě nezkoušeli.

Příspěvek z 9. září 2015 ve 21:30.
Mistr25 v něm napsal:

Můj způsob

My máme doma fukar na listí je to jednoduchý, jdu na balkon, přivřu dveře, zby to nelítalo do baráku a pořádně to vyfoukám, a počítač může být hlučný a bez prachu, ten můj není kvůli tomu, že tam je odhlučňovací pěna, jinak by to bylo  hodně hlasitý